Jak ripovat DVD

Jak ripovat DVD

Proč provádět ripování DVD

Přehráváním disků DVD ve stolních přehrávačích dochází k jejich mechanickému opotřebení, které zkracuje jejich životnost. Životnost disku snadno prodloužíme vytvořením si jeho kopie.

 • Máme možnost vytvořit si identickou kopii na fyzické médium k přehrávání ve stolních přehrávačích a v optických mechanikách na PC a v noteboocích.
 • Vytvořit si obraz ISO s možností dodatečného přenosu na fyzické médium kdykoli v budoucnu.
 • Převést si své DVD do jakéhokoli dnes běžně používaného fórmátu a následně si ho kdykoli přehrát na jakémkoli multimediálním zařízení disponujícího USB portem či čtečkou paměťových karet a to včetně mobilních telefonů a tabletů.

Obraz ISO

ISO je obraz optického média. Tedy disku CD, DVD či Blu-ray. Obrazy optických médií se ukládají do souborů s koncovkou „*.iso“, v případě Mac OS pak s koncovkou „*.cdr“.

ISO 9660 je norma definující způsob ukládání dat na optické médium (CD, DVD, Blu-ray). Ve svém základu je norma omezena počtem vnořených adresářů a počtem 31 znaků pro názvy souborů a adresářů – možno používat pouze velká písmena, čísice a podtržítko.

Jinými slovy: vytvořením ISO souboru se vytvoří naprosto identická kopie DVD disku, k žádnému převádění obsahu nedochází. Windows 10 umí soubor typu ISO přímo spustit, bez potřeby instalace dalšího software, pro starší Windows je potřeba k otevření takovéhoto souboru nainstalovat ještě soeciální program (např. Daemon Tools).

Typy ISO souborů

Joliet je nejpoužívanější rozšíření normy ISO 9660 Microsoftem pro operační systém Windows. Umožňuje používat delší názvy souborů a adresářů – celkem až 64 znaků v kódování unicode (UTF-16). Je zde možnost používat více vnořených adresářů. Joliet je zpětně kompatibilní s normou ISO 9660. Joliet kromě OS Windows podporují také operační systémy Linux a Mac OS. – Ripování pomocí níže uvedených aplikací se provádí právě do tohoto formátu.

Rock Ridge je rozšíření normy ISO 9660 primárně určeno pro unixové operační systémy. Názvy souborů a adresářů mohou mít délku až 255 znaků. Rovněž je možno používat více vnořených adresářů.

El Torito je rozšíření umožňující bootování z optického média.

Tyto soubory se dají vytvořit pro všechny používané typy DVD disků: DVD+R, DVD-R, i DVD-RW.

Rip jedním klikem – DVD Decrypter v. 3.5.4.0

DVD Decrypter je volně šířitelný program sloužící k velmi snadnému a rychlému ripování disků DVD.dvd ripPo spuštění programu a vložení disku DVD do mechaniky stačí kliknout na ikonku s obrázky DVDčka a harddisku. Poté již jen vyčkejte a během několika minut máte RIP na svém pevném disku.

Zatím poslední verzi DVD Decrypteru stáhnete zdarma na adrese http://www.dvddecrypter.org.uk/. Češtinu poté naleznete na adrese http://cestiny.idnes.cz/dvd-decrypter. DVD Decrypter je šířen jako freeware.

Ripování s možností konverze – Format Factory v. 3.1.1

Format Factory je stejně jako DVD Decrypter volně šířen jako freeware. Kromě samotného ripování již však zvládá i konverzi mezi běžně používanými formáty. Své DVD tak máte možnost díky programu Format Factory převést na pevný disk ve formátech pro video – tj. DivX / XviD, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV, 3GP, FLV  (v zásadě je jedno, který z formátů zvolíte, většina programů na přehrávání videa si poradí se všemi z nich). Samozřejmě, převedené video pak můžete dále šíříit – a přesunout na flash disk, paměťovou kartu případně přehrávat na jakémkoliv multimediálním zařízení, včetně mobilních telefonů a tabletů.

Pokud si chcete z DVD stáhnout na film na disk, je tento program přesně pro vás.
Format Factory

Programem Format Factory je rovněž možno vytvářet z disků DVD jejich ISO obrazy (tj přes.

Postup ripování:

 • Spusťte program Format Factory,
 • vložte disk DVD do mechaniky,
 • klikněte na tlačítko „DVD do video souboru“,
 • otevře se nové okno,
 • z roletky v pravé části okna vyberte cílový formát,
 • klikněte na tlačítko „Konvertovat“ umístěné v pravé horní části okna,
 • okno se samovolně zavře,
 • zbývá kliknout na ikonku „Spustit“ v horní části okna hned pod menu napravo a nyní již jen vyčkat, dokud neproběhne samotná konverze.

Vytvoření obrazu ISO:

 • Spusťte program Format Factory,
 • vložte disk DVD do mechaniky,
 • klikněte na tlačítko „DVD do video souboru“,
 • otevře se nové okno,
 • v okně byste měli vidět zdrojovou jednotku a titulek disku DVD, u formátu obrazu pak ISO a v posledním políčku by měl být vidět název cílového souboru včetně cesty,
 • je-li vše v pořádku, klikněte na tlačítko „Konvertovat“,
 • okno se samovolně zavře,
 • zbývá kliknout na ikonku „Spustit“ v horní části okna hned pod menu napravo a nyní již jen vyčkat, dokud neproběhne samotná konverze.

Format Factory je již v základu dostupný i v češtině a stáhnout si ho zdarma můžete na adrese http://www.pcfreetime.com. Program je k dispozici zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *