Jak se bránit proti zveřejnění fotky a videa na internetu

Internetové sítě hýbou doslova světem, minimálně alespoň těm, kteří se jich aktivně účastní. A takový Facebook je hybatelem největším. S internetem a především se sociálními sítěmi souvisí i jeden veliký problém, a to je zveřejňování fotografií a videí na různých profilech mnohdy bez souhlasu těch, kteří jsou tam zobrazeni. Je vůbec nástroj, jak se bránit proti vystavování těchto materiálů? Ano, jsou tu možnosti a jsou účinné.

Jak hovoří zákon

Pokud bychom se pohybovali v liteře zákona, tak platí, že materiál, jako fotografie či video natočené např. mobilem, může být pořízen a vystaven jen se souhlasem zobrazené osoby či osob. V praxi se ale určitě nikdo nebude ptát, zda všichni kamarádi souhlasí s umístěním fotografií pořízených na  grilování na zahradě. Ale, pokud by si oni vaši přátelé prohlédli vámi zveřejněné fotografie z oné gril party a někdo s nějakou fotkou projevil nesouhlas, tak jste povinni ji stáhnout z webu. Onen dotyčný totiž může její odstranění vymáhat i soudně a právo by stálo na jeho straně. A pozor, pokud vám někdo dá souhlas s pořízením fotografie, tak to rozhodně neznamená, že ji můžete také libovolně zveřejňovat.

Vyvěšení videa nebo fotografie na internet ale důkladně zvažte. Ať chcete nebo ne, tak každá taková fotografie se stává veřejně přístupnou a jen velice těžko budete bránit jejímu dalšímu šíření a často i zneužití. Takové fotky mohou být upraveny, využity k jakýmkoliv, i nezákonným účelům. O intimním materiálu ani nemá cenu mluvit, to prostě na internet nedávejte vůbec! Samozřejmě, že celý problém není zas tak jednoduchý. Existuji situace, nad kterými se musíme zamyslet, protože zákon popisuje ten základ. Použitím vaší osobní fotografie nebo fotografií bez vašeho souhlasu a jejich zveřejněním na internetu se provozovatel může dopouštět porušení § 12 Občanského zákoníku, které je ustanovením na ochranu osobnosti při použití písemností, obrazových nebo zvukových záznamů týkajících se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy. Důležitá je ona osobní povaha snímků. Pokud budete fotit výstavu psů, tak si pejsky vystavujte jak chcete. Ale kdyby se na nějaké fotografii nebo videu objevili psí majitelé a těm se zveřejnění materiálu nelíbilo, tak jste povinni ony dotyčné fotografie či videozáznam povinni stáhnout. Totéž v podobném platí i v případě, že budete fotografovat průběh oslavy na diskotéce. Všem těm, kteří se budou pitvořit v popředí takových snímků, žádné zveřejnění vadit nebude. Ale pokud na záběru budou figurovat i nezúčastněné osoby, tak ty by mohly případně ony snímky na internetu vidět, nesouhlasit s nimi a vy je znovu musíte ze stránek odstranit.

§ 12 Občanského zákona ale také povoluje zveřejnění fotografií v určitých případech. Fotografie i videa se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem pro vědecké a umělecké účely a taktéž pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Takový materiál si klidně může pořizovat soukromá osoba a posléze ho i zveřejnit. Když se někde na stránce on-line deníku objeví snímek, kde budete vyfoceni jako součást slavnostního průvodu oslav města, tak je vše v pořádku. Když vás ale někdo vyfotí na nudistické pláži a snímek zveřejní u článku o panujících vedrech, tak to asi v pořádku nebude a vy se můžete začít bránit.

Na jakoukoliv obranu zapomeňte, pokud jste vyfoceni pro policejní nebo úřední účely.

Ještě se podíváme na jiný problém. Fotografie mohou podléhat autorským právům. Jejich vystavení na internetu je užitím díla a tato věta je někde u daného snímku či snímků napsána. K jakémukoliv nakládání s takovou fotografií potřebujete souhlas autora. A to platí i obráceně, pokud jste autorem snímku vy.

Možnosti obrany

Když objevíte na internetu svou fotografii nebo video, tak zauvažujte, jaká vaše práva byla porušena. Jinými slovy, jakého charakteru je onen zveřejněný materiál, na kterém figurujete. Poté se rozhlédněte po daných stránkách a zkuste najít odkaz, který vám pomůže. Určitě objevíte e-mail provozovatele či vlastníka. Tam většinou stačí napsat žádost o stažení fotografie či videa ze stránek, protože byla porušena vaše buď autorská nebo osobní práva. Valná většina serverů vám vyhoví a materiál odstraní. Velmi často na internetových stránkách najdete odkaz pro nahlášení závadného obsahu nebo pro ochranu osobních údajů. Tyto možnosti poskytuje jak Facebook, tak Youtube, ale i další servery.

Někdy je ale cesta nahlášení a kladného vyřízení zdlouhavá, tak je třeba zvolit Horkou linku. Toto centrum pro nahlašování škodlivého, závadného a nezákonného obsahu najdete zde: http://horka-linka.saferinternet.cz/ a stačí zde jen vyplnit jednoduchý formulář na stránkách a toto centrum okamžitě účinně zasáhne. Vy musíte ve formuláři udat, o jaký problém se jedná ( nemusí jít jen o fotky či videa ), kde se daný materiál nachází a důležitý je popis problému – důkazem může být PrintScreen, což je vyfocení toho co je zobrazeno na monitoru, což provedete pomocí kláves PrtSc a Shift. Samozřejmě, že v závažných případech se obraťte na policii České republiky, která disponuje specializovanými týmy pro zasahování v těchto již trestných činech.

Pokud chcete pomoci s konkrétním případem a nebo máte složitější právní dotaz, můžete se také obrátit na právní kancelář Kropáček –  stačí do formuláře na  webu popsat svou záležitost a získáte obratem konkrétní informace o tom, jak postupovat.

Jak jsem již naznačil, nepříjemnostem předejdete, když budete hodně uvažovat nad tím, které fotografie či videa zveřejníte na internetu. A když tak učiníte, tak je nezapomeňte uložit pod hesla. Ta sdělte jen vašim dobrým přátelům či lidem, kterým důvěřujete.

T.B.

33 komentářů k Jak se bránit proti zveřejnění fotky a videa na internetu

 1. facebook-pod odkazypridat komentar se me objevuje stale moje fotka,nepreji si ji tam mit,poradte prosim jak ji vymazat.dekuji

 2. Dobrý den.
  Mám dotaz.
  Nedávno jsem se nechala u jisté paní kadeřnice proměnit.Paní kadeřnice se mne zeptala,zda svolím,aby mne vyfotila a mou proměnu vyvěsila na svou skupinu,kterou má na fb.Kde má i další proměny,jiných žen.Toto svolení dostala.Ale došlo k tomu,že jiná paní napsala článek,co se onoho kadeřnictví týče a použila fotky paní kadeřnice.Nikdo se nezeptal ani mne ani paní kadeřnice zda může fota použít.Paní kadeřnice je dala jako veřejně přístupné,znamená to snad,že mne to zbavuje práva na ochranu osobnosti?Že si ony fotky může nyní kdokoliv stáhnout a přitom se nedotazovat?A pokud já se ohradím a žádám o smazání mé fotky z onoho článku,že tak žádám zcela zbytečně,protože paní si je přeci stáhla z veřejně dostupných fotek?Děkuji za odpověď….

  S pozdravem Iva P.

 3. Dobrý den chtěla jsem se jen zeptat jak je to se zveřejňováním mého majetku?Když někdo nafotí něco co je moje a dává to na internet bez mého souhlasu můžu něco dělat proti tomu když si to nepřeji a ten člověk to neřeší a tvrdí mi že fotka je jeho a víc ho nezajímá?

 4. Před dvěma lety jsem se účastnil natáčení studenstkého dokumentu s kontroverzní tématikou. Vznikl dokument nevalné kvality, který byl odmítnut všude, kam byl zaslán (festivaly, televize). Moje role v tom dokumentu je dosti významná. Čas změnil spoustu skutečností a já jsem se od dané problematiky dokumentu začal distancovat. V nejbližší době autor plánuje uveřejnění na síti youtube a fcbk. Podepsal jsem mu souhlas se zveřejněním (blbec). S odstupem času očekávám narušení svojí důstojnosti, soukromí a lidské cti, popřípadě stigmatizaci při hledání zaměstnání, zveřejněním do okruhu svých známých a přátel, jakožto svého nescizitelného základního lidského práva.

  Dokument nic nevydělá. Nikdo se na něj dívat nebude – jen se stane předmětem posměchu mých známých, popřípadě se bude dát zneužít v mém zaměstnání.

  Je možné, když jsem veřejně neznámá osoba, i za předpokladu, že souhlas se zveřejněním byl napsán podle práva, vzít souhlas zpět, popřípadě alesoň požadovat rozmazání obličeje?

 5. Dobrý den,
  platí stejný zákon i na zveřejňování audionahrávek. Totiž v práci nám vznikla ohnivá debata o jednom pořadu v rádiu. Pořad je založený na tom, že partnerka si nechá skrze rádio prověřit partnera. Rádio zavolá pánovi a předstírá nabídku nového zahradnictví na doručení kytice růži a zeptají se kam mají kytici doručit. Jak asi tušíte, častokrát by byla kytice zaslaná jinam, než by si partnerka přála. Hádáme se o to, zda je pořad nahraný či nikoliv. Podle mého nazoru zcela jistě je, tak špatný herecký výkon jako v tomto pořadu se jen tak nevidí, ovšem kolegyně jsou v zásadě proti mému tvrzení a pořadu věří. Napadlo mě, že nejednou se tam nachytaný muž rozčiloval a vyhrožoval, že pokud bude hovor zveřejněn, tak si ponesou následky. Čili se Vás ptám – může být takovýto telefoní rozhovor zveřejněn bez souhlasu? Pokud ne, tak to potvrdí moji doměnku o nahranosti pořadu.. Děkuji za odpověď

 6. Dobrý den,

  Když mě natočí nebo vyfotí skrytá kamera např. TV Nova. A pak to zveřejní v TV novinách můžu se nějak bránit?

  dík za odpoved

 7. Ochrana osobnosti je zakotvena už v Listině základních práv a svobod a blíže je upřesněna v občanském zákoníku. Chráněny jsou hodnoty jako lidská důstojnost, soukromí a projevy osobní povahy fyzických osob.
  Dále z občanského zákoníku plyne, že fotografie osob smí být pořízeny nebo použity pouze se souhlasem fotografované osoby. Není tedy potřeba čekat, až člověk vysloví nesouhlas se svým fotografováním nebo s užitím své fotky – bez jeho souhlasu zásadně (tj. s výjimkami) nelze takový snímek pořídit vůbec. Kromě použití obrazových snímků k úředním účelům na základě zákona se souhlas nevyžaduje také např. pro umělecké účely nebo pro zpravodajství; ani to však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby. Více na: http://digiarena.e15.cz/jak-fotit-lidi-a-nedostat-se-do-krizku-s-pravem

 8. Dobrý den.
  Jak se bránit proti zveřejnění mé fotografie na GOOGLU?
  Fotografii jsem našel pod svým jménem v obrazové příloze GOOGLU. Je z doby před …14………………lety , kdy jsem byl v USA stát Alabama a dopustil jsem se.zfalšování pasu.Byl jsem deportován po jednom roku pobytu ve vazbě,Měl jsem za to,že věc byla vyřízená a po čtrnácti letech jsem zjistil,že má fotka z vazby byla umístěná na internetu i s mým jménem.
  Předpokládám, že jsem byl dostatečně potrestán a věc je dávno promlčená. Vzhledem k mé osobě považuji toto jako diskriminaci a újmu. Můžu se nějak bránit?
  Děkuji za radu. Honza

 9. Dobry den chtela bych poprosit o rada.Muj byvali pritel si v dobe kdy jsme spolu byli natocil eroticke video a kdyz se dozvedel ze jsem tehotna tak dal ruce o deme pryc.Ted me pise sms ze pokud budu zadat alimenty atd tak to video zverejni.Mohu se nejak branit?

 10. To je klasická ukázka vydírání, což se dá samozřejmě žalovat, za důkaz se dá v tomto případě použít výpis sms komunikace od operátora – za mě bych doporučil rozhodně takovému to nátlaku neustupovat – i kdyby to udělal, tak takových videí je na internetu miliony a v tom množství to naprosto zapadne

 11. Dobrý den, chci se zeptat, když zveřejním foto od dopravní nehody kde budou skryté tváře i spz vozidel jestli to je trestné nebo ne.

 12. Dobrý den,
  zajímalo by mě zda muže člověk vyfotit můj pozemek i s automobilem a SPZ a zveřejnit na Facebook.
  Děkuji za odpověď.

 13. Dobrý den.Zajímalo by mě co se asi stane když.Bydlela u mě nájemnice po odstěhování nechala v bytě plíseň nepořádek otřesný bordel.Já jsem si svůj byt nafotila není tam ani jedna její věc ani ona nikde na fotografii.Jen jsem napsala komentář k fotce že je to po vystěhování nájemnice a její jméno nechala byt v takovém stavu.Bývalá nájemnice šla na policii a udala mě že jsem zveřejnila foto bytu.No je to můj byt a moje fotky a ona byla poučena že má byt uklidit a předat v takovém stavu v jakém ho převzala.Akorát se vysmívá a vykřikuje že mít doma plíseň brouky a špínu je normální.Takže na které straně je pravda.Já nemohu zveřejnit fotky mého bytu a uvést kdo tam bydlel a co tam nechala za špínu? To by mě zajímalo .Děkuji za odpověď a jinak přeji všem krásný den 🙂

 14. Zrovna jsem zjistila ze na FB nekdo pouizil foto me podobizny ale ucet je na jine jmeno nez moje ale jine fotografie tam nema jen tu mou a prosi tam o hum. Pomoc. Jelikoz je tam ma podobizna celkem me to poskozuje,ja od nikoho nic nezadam.Dekuji za odpoved.

 15. Dobrý den, mám velký problém. Zveřejnil jsem svůj videoklip na youtube a jeden kritik napsal o mě příšernou recenzi. Až spíš hnusnou. Přitom to dělám většinou jen jako koníček.Můžu se nějak bránit, aby video na svém blogu atd stáhl? Děkuji moc za odpověď!

 16. Dobrý den, mám velký problém. Zveřejnil jsem svůj videoklip na youtube a jeden kritik napsal o mě příšernou recenzi. Až spíš hnusnou. Přitom to dělám většinou jen jako koníčka.Můžu se nějak bránit, aby video na svém blogu atd stáhl? Děkuji moc za odpověď!

 17. pochybuji to uz je jeho klip a jeho web, to by musel vylozene chtit to i on stahnout

 18. Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat,zda může pracovník úřadu stahovat a tisknout mé fotky z dovolené které mám na facebooku a používat je na úřadě pro nějaké důkazy.

  Děkuji za odpověd.

 19. Dobrý den, chci se zeptat jestli je trestné když nějaká osoba zveřejní na fc foto veřejného činitele – starosty obce bez jeho svolení a zároveň to foto okomentuje pomluvami , které lze pokládat za poškození pověsti? Děkuji

 20. Náš správce dělá polovině domu ajťáka. Zná všechna hesla a má dokonce přes T.Viewer vstup do některých PC.Z mého archivu si vzal bez mého vědomí a souhlasu fotografii a někomu ji poslal (nebo dokonce posílal)-foto se ocitlo v mém archivu i s jeho PS stránkou,orámováním, koncem adresy gmail.com a pod tím velikostí fotografie v kB, nad tím byl nápis “Odeslat -komu”, jen text ještě nebyl vyplněn.Nejsem ani vrah, zloděj, podvodník či lehká děva (jsem důchodkyně pokročilého věku), aby moje fotografie byly rozesílány bůhví komu navíc s bůhvíjakým textem. Ten pán si také v průběhu psaní mé rodinné kroniky s velmi podrobnými popisy důležitých, nepříjemných událostí, dělal bez mého souhlasu kopie a dnes, kdy jsem se pro neférové jednání od jeho modemu odpojila, tyto důvěrné informace sděluje dál, co víc, některé pasáže poslal mému mnohaletému internetovému příteli se kterým jsem se NIKDY nesetkalas, nepadlo mezi námi důvěrné slovo, je to literárně-umělecké a lidské přátelství dvou seniorů. Nemíním si to nechat líbit, protože se to dotkne i mých, už v důchodovém věku, dětí.

 21. Zdravim 🙂 A jak je to s focenim v disco clubu? Klubovy fotograv nam tvrdi, ze co nafotil v klubu, tak ma narok to dat na klubovy web i bez naseho svoleni. Dekuji za odpoved Lucie

 22. S tím odstraňováním obsahu má už zmíněná horká linka novou adresu horka-linka.com. Taky jak se dívám provozují komerční službu mojereputace.cz

 23. Ahoj, mohu se zeptat, jak je to s tím, když mi ex nechce vydat hesla od společných fotek na Rajčeti? (Mám tam 10 let života dcery) K tomu všem ukazuje naše er. videa na potkání a po 11 letech by mne to nenapadlo. Jak se bránit? Děkuji

 24. Ahoj, mohu vystavovat své fotky na fc stránkách mého eshopu z evropské výstavy kytek?Na fotkách nejsou lidé. Děkuji

 25. Dobry den,
  Na facebooku byla zverejnena jako uvodni fotka, fotka na niz jsou me deti. Se zverejnenim jsem nedala souhlas a dotycna osoba si mne,po me zadosti o odstraneni, zablokovala a me zadosti nevyhovela.
  Fotka je verejna a tak ji vidi kazdy kdo si vyhleda tento profil.
  Co muzu delat? Dekuji za radu

 26. Dobrý den,
  před deseti lety lety jsem se věnovala aktivně fotbalu a pro soukromé účely jsem se nechala nafotit svým známým s míčem na hřišti. Vzniklo z toho pár velice podařených snímků. Před pár lety jsem zjistila, že jedna z fotografií visí jako minibillboard před jednou prodejnou sportovního vybavení. Když jsem je kontaktovala, zjistila jsem, že fotografii koupili od toho fotografa. Po zkontaktování mě odpověděl, že za fotografii dostal jen pár stovek a že co řeším. Tento týden mě kamarád upozornil, že tu fotku uviděl ve svém měste na dalším billboardu..tedy firma ji použila i na své pobočce v dalším městě a na reklamních letáčcích. Je sice lichotivé, že se jim fotka zalíbila natolik, že ji používají tolik let, nadruhou stranu se tak stalo bez mého vědomí a kdoví kde tu fotku uvidím za 10let. Chtěla bych aby ji přestali dále používat, případně pokud by ji dále využívali, tak bych asi požadovala kompenzaci. Jak bych měla postupovat? Požádat tu firmu o další řešení nebo zažalovat fotografa, že bez mého souhlasu prodal moji fotku?

 27. Když ve smlouvě při focení bylo napsáno, že tímhle způsobem pak může poskytnout licenci třetí straně, obávám se že moc proti tomu obrana není, protože s tím všichni souhlasili, i vy, otázka je co bylo tehdy podepsáno

 28. Ale my my jsme nic nepodepisovali…..jednalo se o mého známého a mělo se jednat o fotky pro moje účely…on žádné neměl oprávnění je prodat

 29. Dobrý den,
  Jak se mohu bránit zveřejňování fotografii mého syna, které na fb zveřejňuje “přítelkyně” mého bývalého manžela ?! S tímto jejím zveřejňováním na jejím profilu jsem nikdy souhlas nedala !

 30. Dobrý den,
  právě jsem zjistila, že můj ex-přítel a zároveň otec mé dcery, která je svěřená do mé péče..zveřejňuje její fotografie na sociálních sítích. Jde mi o to, zda má právo či ne zveřejňovat její fotografie.

 31. Dobry den.
  Mam dotaz vcera me televize prima natocila o tom jak se vyjadruji k jedne akci . A vecer to uz odvisilala, mohu stim neco delat.? Nebo je to zbytecne a musim se smirit s tim ze se na to muze kazdy podivat za dalsich 10 let napriklad. Pokud s tim mohu neco delat zajmalo by me co.? A dale jestli by melo vubec cenu neco takoveho resit s televizi. Predem dekuji za odpoved. Petr

 32. Každý souhlas lze odvolat a nejlépe písemně. Jednak podle stávající úpravy dle zákona 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů a jednak dle nařízení EU 2016/679 o ochraně osobních údajů, které nahradí původní zákon od 25.5.2018. Záleží také na tom, kdy a za jakých podmínek byl souhlas udělen, tzn. jestli je vůbec platný. V každém případě bych na nic nečekal a písemně jej odvolal s odkazem na zmíněný zákon 101/2000 Sb. Pokud i přes toto odvolání druhá strana obsah zveřejní a nemíní jej odstranit, obrátil bych se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

 33. Dobrý večer. Jsem vdana a tchyne mi dela neustale naschvali a pred dvema dny , kdyz byla opila zverejnila na facebooku video s mym synem, který se narodil pred 15ti měsíci a ja si nepreji aby ona sdilela na facebooku naseho syna. Několikrát jsem ji do komentářů napsala at video smaze a ona ho naschval nesmaze. Nevim co mam delat. Na facebook občas pridam fotografii nebo video s mym synem ja a nikdo jiny ani si to nepreji. Dekuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *