Jak se vyznat v souborech na disku

Co je na disku ve které složce? Podíváme se pod pokličku adresářové struktury Windows 7 a pomůžeme vám v základní orientaci.

C:

Drtivá většina počítačů má systémový pevný disk označený tímto písmenem. Ostatní disky jsou buď pro zálohy, data, flash disky, DVD disky, atd.

Program Files a Program Files (x86)

Program Files je složka, ve které jsou uloženy soubory používané programy nainstalovanými v počítači. Zpravidla jeden ze souborů ve složce Program Files\Jméno programu  je .exe soubor, který aplikaci spouští, další soubory a adresáře jsou pak využívány k tomu, aby mohla běžet – různé knihovny, grafika, zkompilovaný kód atd.

Pokud používáte 64bitový systém (více o nich zde) máte na disku  ještě složku Program Files (x86), kde jsou ty aplikace, které jsou naprogramovány pro 32bitový Windows – v současnosti je jich většina právě tam. Ve složce Program Files jsou pak pouze ty programy, které jsou určeny pro 64bitový systém.

Pozor: tím, že smažete adresář ze složky v Program Files (resp. Program Files x86), se program neodinstaluje, protože ještě využívá záznamů v registru. Odinstalaci proto vždy provádějte přes Ovládací panely > Programy > Odinstalovat program.

Temp

Adresář používaný některými programy pro ukládání dočasných dat – z anglického temporary (dočasný). Nemusí nutně na vašem disku být.

Users

Adresář, ve kterém jsou uloženy dokumenty, hudba, videa a obrázky. V adresáři Users se nachází podadresáře, které mají stejné jméno, jako uživatelé počítače – například pokud používají jeden počítač Pepa a Honza, jsou ve složce Users adresáře:

  • Users\Pepa – Pepovy soubory a složky
  • Users\Honza – Honzovy soubory a složky
  • Users\Veřejné – soubory a složky, ke kterým mají přístup všichni uživatelé počítače

V každé z těchto uživatelských složek jsou pak dále tyto adresáře:

  • Dokumenty
  • Hudba
  • Obrázky
  • Videa
  • Plocha – obsah hlavní pracovní plochy
  • Stažené soubory
  • .. a další – některé z nich mohou být vytvářeny nainstalovanými programy

Windows

Adresář se všemi soubory a složkami, potřebnými pro běh samotného operačního systému. Popsat, co k čemu slouží, by bylo opravdu na dlouho, pro účely tohoto článku nám stačí vědět, že běžný uživatel by se v této složce neměl raději moc rýpat :).

Windows.old

Pokud jste přeinstalovali Windows 7 na Windows XP, vytvořila se na disku záloha s původním obsahem disku – ta je právě uložena v adresáři Windows.old.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *