Jak si podepsat elektronické dokumenty

V tomto článku vám poradíme, jak podepsat vaše elektronické soubory, co je k tomu potřeba, jaké to má výhody a na co si dávat pozor.

Dnes se už téměř vše zpracovává elektronickou podobou, která šetří čas i místo i když to je relativní. Není tedy vůbec zarážející skutečnost, že se většina seminárních prací, životopisů, prezentací, seznamů a dalších sdělovacích prostředků vytváří v textových a grafických editorech, jako je třeba Word, který je v České republice, ale i jinde hojně využívaný.

Hodně lidí má také svůj web, či blog se smysluplným zaměřením, kam vkládají různé média k tématu, fotky, slohy, nebo jiné práce. A teď si představte, že jste na jejich místě a někdo beztrestně kopíruje vaše díla. Takovým situacím lze ale bez problému využít. Jednoduše skrze elektronicky podpis, který je velice těžko, skoro až nemožné zfalšovat a také nezákonné. Elektronickým podpisem si nejen můžete chránit svá díla, ale i zhodnotíte ho i ve firemní komunikaci, kde se pomalu stává nutným.

Elektronickým podpisem se rozumí sice jakýkoli podpis autora i nešifrované jméno, ale to vám nezaručí žádné výhody, jako druh podpisu zaručený, kterému se v tomto článku budeme věnovat.

Než vám poradíme, jak tento podpis získat a vytvořit, ujasníme si, jaké to má výhody. Kromě už zmíněného rychlého a spolehlivého ověření, nebo určení odesílatele dat, můžete do dokumentu rovněž vložit časové razítko, nebo že soubor je nepoškozen, zároveň se pak, ale nemůžete právně vzdát odpovědnosti za vulgární dopis například.

Aby měl elektronický podpis nějakou hodnotu, musíte být vlastníkem certifikátu. Druhů certifikátu je více, pokud ho chcete pro své osobní účely, postačí vám občanský průkaz a zajít na nejbližší poštu, pokud se bude jednat o pracovní certifikát, budete k tomu potřebovat ještě potvrzení od zaměstnavatele. Celkově ale platí, že s jejich získání nejsou potíže.

Když vlastníte certifikát, potřebujete ještě software, ve kterém si podpis vyrobíte. Pro tyto účely dokonale poslouží program, pomocí něhož budete moci podepisovat dokumenty PDF formátu všech typů, a který můžete stáhnout, nainstalovat a zkusit zdarma, jedná se o program PDF Signer.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *