Joomla: jak změnit pořadí widgetů v bočním panelu

Návod, jak v Joomle upravit pořadí modulů v sidebaru tak, jak potřebujete.

 

Každý, kdo někdy pracoval s redakčním systémem Joomla nám dá asi zapravdu v tom, že všechny úpravy v něm jsou poměrně kompikované a pochopit jeho filozofii a funkci jednotlivých prvků vyžaduje buď naprostý klid a soustředěnou četbu manuálu a nebo kvalitní googlení a lidskou řečí popsané případy toho, jak řešit konkrétní úpravy vzhledu webu. Právě z té druhé kategorie je i tento článek, podložený potoky krve a desítkami ran hlavou o zeď, protože tak dovedně ukrytou a komplikovaně zařízenou záležitost, jako je změna pořadí zobrazování bannerů, tagů nebo jiných aktivních prvků v bočním panelu webu se jen tak nevidí. Jak tedy na to? Následující návod platí pro Joomla 2.5. a novější.

Neprve se přihlaste do administrace. Najdete ji na adrese vasweb.cz/administrator (adresu váš web nahraďte samozřejmě skutečnou adresou vašeho webu). V administraci pak nahoře v menu najdete položku Rozšíření a pod ní Správce modulů.

Správce modulů

Tím, že jsme se dostali do této sekce, ještě nemáme ovšem zdaleka vyhráno. Nyní je potřeba zjistit, která pozice, tj. která sada modulů, tvoří boční panel. Zjistit se to dá buď metodou pokus-omyl, zkoumáním zdrojového kódu šablony, nebo důkladným průzkumem všech aktivních modulů. V našem případě se jednalo o pozici position-6 (viz obrázek), u vás se ovšem může jmenovat úplně jinak. Přepnete se do ní pomocí přepínače ve sloupci s identifikací sady pozic.

Vidíme všechny moduly, které jsou v bočním panelu, teď ještě to poslední – aktivovat funkci přehazování pořadí widgetů. Jak na to? Je potřeba kliknout na název sloupce Řazení. V tu chvíli se kolonky s číslem stanou aktivními a můžete přepsat prioritu (čím nižší číslo, tím se modul zobrazí výše), nebo využít šipek v řádcích tabulky.

razeni-modulu