Přehled účetních programů

Hledáte program na vytváření faktur a nemůžete se zorientovat v nabídce aplikací a pomůcek, které se vyskytují na trhu? V tomto článku zaměřeném na malé podnikatele jsme se pokusili udělat základní souhrn.

Programy na fakturaci

Pokud fungujete tím způsobem, že neplatíte DPH a jen jednou za rok potřebujete dát dohromady náklady a výnosy, na základě kterých pak podáte daňové přiznání a výkazy pro správu sociálního zabezpečení (případně je dáte účetní, aby si s nimi poradila), pak je pro vás nejjednodušší a nejlevnější pořídit si program čistě na vystavování faktur.

Aktuálně existují v zásadě dva typy těchto aplikací:

  • programy, co je potřeba instalovat – nainstalujete ho a máte evidenci faktur u sebe v počítači
  • online aplikace – můžete k nim přistupovat z více počítačů bez instalace a máte svá data všude dostupné

Do kategorie klasických programů můžeme v podstatě zahrnout i ruční vypisování faktur ve Wordu nebo OpenOffice, samozřejmě mnohem pohodlnější je to ve specializovaném programu – jako jsou třeba Fakturky. Z online řešení specializovaných na český trh pak můžete využít například oblíbenou a intuitivní aplikaci Superfaktura.czFakturoid, iDoklad nebo Fakturman. Protože tyto programy neumí skutečně nic víc, používá řada podnikatelů jako doplněk k nim ještě aplikaci na generování štítků na balíky, složenky a další formuláře – Formstudio.

Kompletní ekonomické systémy

Do druhé kategorie spadají programy, které umějí:

  • vystavit faktury
  • vygenerovat z nich složenky, štítky
  • vygenerovat všechny výkazy pro finanční úřad, SSZ, pojišťovnu
  • vést skladovou evidenci, evidenci zaměstnanců atd.

V této kategorii je aktuálně nejpopulárnějším programem Pohoda od jihlavské firmy Stormware, pro své poměrně snadné ovládání a příznivou cenovou politiku (pro začínající podnikatele, co nepotřebují žádné zvláštní funkce je verze Start zdarma). Dalším často používaným programem je pak Money, a pokud hledáte program z kategorie tzv. ERP systémů, který vám pomůže s podporou fungování všech oblastí vašich firmy, můžete zvážit systémy typu Helios.

Vlastní software

Při řešení určitých specifických problémů můžete narazit na to, že neexistuje žádný program, který by plně řešil to, co potřebujete – například aby zpracoval automatizovaně data zadaná zákazníky na vašem webu a pak jim odeslal automaticky nabídku nebo vystavil fakturu. V tom případě ho můžete buď zkusit naprogramovat sami nebo ho přidělit někomu ve firmě, případně se obrátit na specialistu co vám vybere nebo vytvoří řešení na míru – toto řeší například Sova.biz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *