Programy pro psaní všemi deseti

Programy pro výuku psaní na klávesnici qwerty všemi deseti prsty.

Učíme se psát

Klávesnice qwerty(případně v českých podmínkách qwertz) byla vymyšlena v roce 1870 tak, aby psaní na ní bylo co nejsložitější a psací stroj se nezasekával. Nějakou zvláštní shodou historických okolností nám bohužel nebo bohudík zůstala do dnešních časů a žádné více ergonomické rozložení se neujalo, takže nebývá než se na ni naučit psát a žít s takovou klávesnicí, jaká je.

Naučit se psát se dá v podstatě dvěmi způsoby: samovolně, prostě tak, že budete opravdu hodně psát (k této metodě je nejlepší hodně psát na icq, facebooku a podobných hodně psavých záležitostech), nebo na to jít vědecky a naučit se psát opravdu profesionálně a poslepu psát všemi deseti.

Programy pro 10 prstů

V době psaní na strojích probíhala výuka opisováním textů podle učebnic. Dneska jsme už o něco dále, takže žádné knihy nejsou potřeba a stačí jeden dobře napsaný výukový software. Nejprve se začíná od ukazováků (takže první lekce sestávají ze psaní kombinací typu jjjj, ffff, jfjf) – postupně se přidávají další prsty a písmena která jsou jim přidělena, až se tímto způsobem pokryje celá klávesnice. Na konci každého celku je zpravidla opakovací lekce, ve které se využijí nabyté znalosti při psaní delšího textu podle diktátu na čas.

A zde jsou některé konkrétní programy:

ZAV – od úplných začátků po plně profesionální psaní, program je rozdělen na třídy; placený

Psaní všemi deseti – volně šiřitelný, využívá se na řadě škol

10 prstů – program pro začátky při psaní všemi deseti, výuková metoda je ale poměrně náročná

Rate this post

5 komentářů k Programy pro psaní všemi deseti

  1. Prosím vás o radu.
    Dostala jsem email, že jsem si zapnula pro užívatele upozornění.Bylo mě napsáno, že mám přejít na profil a vypnout jej. Já jsem takový začátečník a nevím jak to moje upozornění na tom jiném profilu mám vypnout.Proto bych vás chtěla poprosit o radu. Předem moc děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *