Jak na sledování TV přes internet

Chcete sledovat televizi přes internet? Na internetu fungují tzv. streamové televize a my se podíváme, jak a kde lze některé naladit.

Stream

Není od věci si jednoduše vysvětlit, co to je streaming, protože na tomto principu internetové televize fungují. Stream znamená v překladu proud a streaming je způsob přenosu audiovizuálního materiálu od zdroje k uživateli. Ke streamingu se v současné době využívá internetové sítě a ten buď probíhá v reálném čase coby televize nebo systémem Video na doma, což je například You Tube. Nejprve je třeba podotknout, že ke sledování internetové televize je vhodný internet s vyšší rychlostí.

K aktivizaci jakékoliv streamované internetové televize není potřeba žádná televizní karta a sledování probíhá zdarma. Jsou to televize doslova z celého světa, jen se dají „chytat“ v kvalitnějším i horším podání a také v různých jazycích. Jelikož se jedná v mnoha případech o televizní kanály z anglicky, německy a francouzsky mluvících zemí, tak se jejich sledováním naskýtá možnost výuky či zdokonalení se v cizím jazyce. A jak se lze dostat k množství internetových televizí? Postačí si nainstalovat do počítače jednoduchý prográmek, pomocí kterého se otevře přístup ke stovkám televizních kanálů. Samozřejmě, že s placenými stanicemi se lze rozloučit, autorská práva jsou autorská práva a tyto stanice se prostě nestreamují. I bez nich je nabídka televizí opravdu pestrá a například mnohé sportovní přenosy jsou velice zajímavé a na česky mluvících a často placených sportovních kanálech je nenajdete.

Ivysílání

Ještě než se začneme věnovat programům na aktivizaci internetových televizí, tak se zmíním o té nejjednodušší cestě ke sledování televize na PC a tou je živé vysílání České televize. Odkaz najdete zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/
a pokud na otevřené stránce kliknete na slůvko Živě, tak se otevře nabídka, co lze sledovat doslova v přímém přenosu na internetu. Bohužel, často se stává, že místo odkazu na živé vysílání se v okénku nějakého programu České televize objevuje nápis, že probíhá pořad, který nelze sledovat po internetu. A nepříjemné je, pokud se tento nápis objeví u programu ČT4
v době, kdy běží nějaký důležitý sportovní pořad. Protože je třeba si přiznat, že internetové televize si coby velká skupina zájemců zapínají sportovní fanoušci.

Program SopCast

Mnoho sportovních televizních kanálů nabízí aplikace SopCast. Program lze stáhnout zde: http://www.stahuj.centrum.cz/multimedia/multimedialni_prehravace/sopcast/?g[hledano]=sopcast&g[oz]=3.0.3 a po stažení se objeví v PC v místě uložení odkaz Setup SopCast, což je instalační soubor. Stačí kliknout a instalovat aplikaci nejlépe na plochu. Celý program je freeware / zdarma a po celou dobu používání/. Pokud se poklikne na symbol SopCast, tak naskočí přihlašovací okno. Tam není třeba vyplňovat žádné jméno a heslo, pouze se přihlásit jako anonymní uživatel/ anonyumous/ a tento krok se potvrzuje. Poté naskočí další okno, kde stačí v horní záložce kliknout na Live Channels a objeví se seznam televizních streamovaných stanic. U každého kanálu je označení kvality příjmu. Procházením celého seznamu se lehce zjistí, že mnoho kanálů pochází z menších zemí / Řecko, Turecko, Rumunsko, Belgie…/, ale kromě pár dokumentárních, filmovo – trajlerových a hudebních programů se zde najde především sport a to i ve velmi dobré kvalitě a mnozí uživatelé poznají, že s některými fotbalovými „lahůdkami“ se lze jen těžko někde setkat.

Program SopCast má také nahoře okénko Adress. Tam se zobrazují odkazy kanálů, které sledujete. V okně Adress lze rozbalit i všechny kanály, které byly programem sledovány dříve. Stačí na nějaký v rozbaleném seznamu kliknout a poté na modrou šipku. Vedle základního okna SopCast vyjede televizní display a v jeho spodní části se musí objevit zpráva, že probíhá načítání /connecting to the channel /. A po načtení se lze dívat. Televizní „monitor“ lze jednoduše ovládat, v horní části se nalézá první tlačítko zleva, které odgeneruje naváděcí část programu tak, aby nerušila. Opětovné stisknutí ji vrátí na místo. Dalším tlačítkem je lupa a důležité jsou i dvě bílé šipky na konci horní lišty, které uzavřou monitor. Spodní lišta obsahuje jako první zleva přepínač monitoru SopCast do Windows Playeru, dalším je přepínač na celou obrazovku.  Zvolené stanice lze řadit i do oblíbených / žlutá hvězdička pod oknem Adress/. Pro běžného uživatele programu SopCast je výše popsaný návod dostačující, jen snad kdyby se některému uživateli nelíbilo ovládání v angličtině, tak v options je volba pro další jazyky.

Další programy na sledování internetové televize

Program SopCast pro sledování internetové televize není jediným volně dostupným, jen umožňuje mnoho v sobě načtených stanic spustit ve slušné kvalitě.  Kdo by chtěl sledovat především hudbu v podobě videoklipů a často i muziku v alternativnější podobě, může si stáhnout program Audials TV/ http://audials.com/en/start/. Podobným programem jako je výše popisovaný SopCast je TVUPlayer  http://pages.tvunetworks.com/downloads/player.html/, který nabízí jiné televizní stanice, ale neposkytuje takovou kvalitu příjmu.  A pro ty uživatele, kteří nechtějí žádnou instalaci žádného programu/ podotýkám, že SopCast je bezpečný / mám ještě jednu radu, jak se připojit na nějaký sportovní přenos, který např. nestreamuje Česká televize.

Stačí se podívat, zda je tento sportovní program online na iDNES.cz a tam si shlédnout diskusi těch, kteří jsou přítomni. Kromě toho, že se často pobavíte  čtením příspěvků, tak tam mnozí vkládají i odkazy na různé internetové televize, které daný program přenášejí. Spousty pořadů lze sehnat v archívech různých / i českých / televizí a i na Youtube. Ale problém s autorskými právy často znesnadňuje jejich sledování a cenzura Youtube je pověstná. A pro sportovní fanoušky/ a nejen pro ně/ se může stát internetová televize příjemným společníkem.

T.B.

15 komentářů k Jak na sledování TV přes internet

 1. Na sledování televize na internetu doporučuju tento odkaz, http://www.pika3.cz/televize
  Jsou tam jen TVprogramy za které nemusíte platit.
  Mimochodem, na programy které jsou tučnýma písmenama stačí jen kliknout.

 2. schovej.cz
  jediná registrovaná tv online

 3. Na sopcast jsou jenom cinske a japonske programy, takze k nicemu. Nevite najakou stranku, kde se da koukat na anglicke programy?

 4. Chci pověsit telku na stěnu. Kabel nebude pěkný, jde posílat signál přes USB ši VGA konektor. Nějaký převodník kabel-bezdrát?

 5. DOMA nám skončila a ráda bych se dívala přes počítač jak ji mám naladit abch se mohla dívat

 6. Slovenská stanice Tv DOMA nám skončila a ráda bych se dívala přes počítač jak ji mám naladit abych se mohla dívat -děkuji

 7. Jak sledovat anglickou Tv?

 8. Já jsem minulý týden objednal službu na http://www.televizepresinternet.cz, nyní už ji používáme doma všichni, manželka si pouští seriály z přechozích dnů, já zápasy, které tam jsou exklusivně. Jde sice o placenou službu za 299,- měsíčně, ale stojí to za to.

 9. Po vánocích jsme kupovali novou televizu pro děcka a dostali jsme tam internetovou televizi od sledovanitv.cz. Má to i aplikaci do tabletu, tak se večer můžu dívat na hokej, zatímco manželka s tchyní koukají na ordinaci 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *