Správce hesel zdarma – Keepass

Máte na internetu mnoho účtů, ale pouze jedno heslo? Používáte jednoduchá hesla? Zvýšit bezpečnost vašich dat vám pomůže správce hesel Keepass.

Mnoho účtů, stejná hesla

Při založení své první e-mailové schránky většinou uživatelé používají velmi jednoduchá a obvyklá hesla (jméno syna, své příjmení apod.). Pokud po vás chce registrační formulář i číslice, zadáte za jméno syna např. číslo 1.

Tip: Chcete dostávat odměny za to, že brouzdáte po internetu?
Vyzkoušejte prohlížeč BRAVE s vestavěným blokováním reklamy.

Zdarma stahujte zde

Facebook účet má téměř každý. Tento účet také požaduje heslo. Ale kdo si má pamatovat pokaždé jiné? Proto si téměř každý dá i na Facebook heslo stejné, jako má např. na e-mailu.

Chcete si něco koupit, ale v obchodu v místě vašeho bydliště to nemají. Nutí vás to tedy nakoupit v e-shopu, který po vás požaduje registraci. To znamená další heslo. Přece si nebudete vymýšlet jiné, abyste ho příště zapomněli. Dáte sem tedy heslo stejné, jako máte na e-mail účtu a Facebooku.

Máte od své banky internetové bankovnictví, které opět požaduje heslo. Většinou bývá zadáno v úvodním dopise, ale je nutné si heslo změnit na nějaké své. Opět dáte to samé, abyste si nemuseli zapamatovávat nic nového.

Tohle heslo, které máte pravděpodobně všude stejné, se ukládá do vašeho prohlížeče, do Windows mailu, do Total Commander atp. Jak ta hesla ochráníte před jinými uživateli svého počítače?

KeePass či KeePassX

Správce hesel je velmi šikovný program, jenž ochrání všechna hesla (a případně i další údaje, které si do ní zadáte) jedním heslem nebo souborem. Velkou výhodou je, že si pak musíte pamatovat pouze jedno heslo, které může být (a mělo by být) dostatečně složité. Podmínkou dobré funkce je, že si do ní budete nová hesla poctivě doplňovat. Klíčenka, ve které hesla nemáte, vám v přihlášení na nějaký web, na kterém jste si před časem založili účet, nebude nic platná. Když budete chvíli pátrat, najdete na internetu klíčenek několik. Zjistíte, že vypadají dost podobně. Pokud nemáte rádi anglické programy, raději si stáhněte KeePass, ke kterému můžete na internetu najít i český jazyk. Je možné ho stáhnout ve dvou verzích. Je ke stažení ve free verzích na mnoho internetových stránkách.

Databáze

Klikem na Soubor a tlačítko Nový si nastavíte heslo do databáze. Databázi uložíte. Kliknutím na Otevřít otevřete databázi a zadáte heslo, které jste zadávali v předchozím vyplňování. Jste-li přihlášeni, klikněte na Upravit a následně na Přidat záznam. Opět vyplňujete. Název je pouze pro vás, abyste věděli, kam co patří. Uživatelské jméno představuje vaše uživatelské jméno (př. z e-mailu, facebooku, e-shopu). Při vyplnění políčka Heslo, stačí kliknout na tři tečky vedle okénka pro psaní a heslo se vám automaticky zobrazí. Ostatní pole nejsou k vyplnění důležitá, to je jen na vás, jestli je vyplníte, nebo ne. Vše nyní stačí už jen uložit a kliknout na tlačítko OK.  A to je vše.

Program Keepass si můžete stáhnout zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *