VOIP software

Přehled programů a aplikací, se kterými se dá volat pomocí voip (voice over ip). Více o volání přes internet najdete v tomto starším článku.

Windows XP

SJ Phone – starší aplikace s nepříliš přátelským uživatelským rozhraním; dovede se připojit i na jabber a kontakty exportovat a dále přenášet. V jedné aplikaci lze přepínat více telefonních čísel, program funguje poměrně bez potíží, dá se do něj doinstalovat i čeština.

Windows Vista, 7, 8

Zoiper Free – jednoduchá aplikace s možností předvolení nejčastěji používaných voleb, čísla lze vpisovat buď pomocí klávesnice a nebo po rozbalení menu vyťukat myší. Program běží automaticky po naběhnutí plochy, podobně jako Skype a nemá žádné větší problémy se stabilitou.

Rozhraní programu x-lite
Rozhraní programu x-lite

X-lite – ze všech programů pro volání přes VoIP ve Windows má asi jako jediný rozhraní, na které “se dá koukat” a nemáte pocit, jakobyste se vrátili o 15 let zpět. Při prvním spuštění je potřeba mít trpělivost a počkat, než se přehraje úvodní video a program pozvolna nastartuje. Protože je spjat se službou SoftPhone.com občas vám nabídne zprovoznit si tam účet, nicméně pro používání a volání přes program to není vůbec potřeba. Funkčně je ovšem na tom jinak velmi obdobně jako ostatní programy.

Android

CsipSimple – aktuálně jeden z nejlepších programů pro volaní přes VoIP v Androidu. Jednoduchá a dobře ovladatelná aplikace, existují i české pluginy pro některé VoIP operátory.

iPhone a iPad

3CXPhone – jedna z mála aplikací pro iPhone, kde si lze nastavit vlastního operátora a volat i přes české SIP. Umí to, co se od něj očekává, tj. volat a přijímat hovory.

Windows Phone

V době psaní článku nebyla žádná aplikace s možností nastavit si vlastní SIP bránu na Marketplace k dispozici.

Nastavení údajů v programu

Pro volání přes internet pomocí všech uvedených aplikací potřebujete znát:

  • vaše číslo (např.: 414141414)
  • heslo (např.: 1234)
  • bránu vašeho operátora (např.: sip.ipvox.cz)

Tyto údaje je při prvním spuštění programu zadat, případně vytvořit s nimi spjatý nový profil. V počítači je dále potřeba správně nastavit zvukový vstup a výstup tak, aby byl zvuk brán z mikrofonu a byl vysílán do sluchátek nebo reproduktorů, v mobilních aplikacích tato komplikace odpadá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *