Jak šetřit barvu v tiskárně

Toner je v barevné tiskárně nejvíce nákladnou položkou, která prodražuje její provoz. Přinášíme několik tipů, jak snížit spotřebu barev a zlevnit tisk.

Snižte kvalitu tisku

Čím lépe je stránka natištěna, tím více se spotřebovává barva v tiskárně. Vzhledem k tomu, že většina tištěných dokumentů je v čistě textové podobě, je zbytečné tisknout písmena v nějaké extrémní ostrosti.

Snížení kvality provedete takto:
Start > Ovládací panely > Hardware a zvuk > Tiskárna > vyberte svou tiskárnu > pravým tlačítkem pokračujte na Předvolby tisku > záložka Úpravy > Kvalita tisku

Tiskněte černobíle

Pokud si potřebujete vytisknout například webovou stránku, zřejmě nebudete potřebovat mít vše v originálních barvách, vystačí vám jednoduché černobílé ilustrace a bez barevně podtržených nadpisů. Podobně je to i u dalších textů. Proto, pokud to není nezbytně potřeba, tiskněte černobíle, protože černá barva je ze všech barev v tiskárně nejlevnější.

Černobílý tisk nastavíte přes:
Start > Ovládací panely > Hardware a zvuk > Tiskárna > vyberte svou tiskárnu > pravým tlačítkem pokračujte na Předvolby tisku > záložka Úpravy > Tisknout veškerý text černobíle

Tiskněte ekonomicky

Pokud barvu už použít chcete, zvažte, jestli opravdu potřebujete tisknou ve fotografické kvalitě. Na barevné podržení písma, tabulek a jednoduché ilustrující obrázky ve většině případů není potřeba použít nejvyšší rozlišení a stačí jednodušší forma barevného tisku označovaná jako ekonomický tisk.

Ekonomický tisk nastavíte přes:
Start > Ovládací panely > Hardware a zvuk > Tiskárna > vyberte svou tiskárnu > pravým tlačítkem pokračujte na Předvolby tisku > záložka Úpravy > Ekonomický tisk – někdy najdete alternativní označení jako EconoMode nebo Úspora toneru

Používejte svou tiskárnu efektivně

TiskárnaK většině tiskáren se dodává specializovaný software, který si můžete nainstalovat z přiloženého CD nebo stáhnout z internetu. Tyto programy často obsahují další optimalizační pomůcky, správu barev, ukazatel aktuálního stavu hladiny toneru a najdete v nich další rozšiřující nastavení možností tisku, se kterými můžete ještě více snížit spotřebu barvy ve své tiskárně.

Rate this post

2 komentářů k Jak šetřit barvu v tiskárně

  1. si děláte srandu, ne?

  2. trotl: já nevim, mně tam všechno sedí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *