Touchpad a multitouch ve Windows 7

Jak ovládat touchpad notebooku pomocí dotykových gest ve Windows 7.

Notebooky vybavené novějšími dotykovými podložkami a Windows 7 přinášejí nové možnosti ovládání pomocí více prstů. V tomto článku přinášíme přehled těchto gest vícedotykového ovládání a funkcí, které umožňují.Gesta pro dotykové ovládání notebooku

a) Pohyb jedním prstem

Prvním způsobem používání touchpadu je klasický pohyb jedním prstem po podložce, klepnutí nebo několikanásobné poklepání. Tento způsob pohybu prstů po podložce je už tradiční součástí ovládání notebooků a ani Win 7 nepřináší nic, co bychom nečekali.

b) Rolování

Obdoba kolečka myši, nebo klávesových šipek. Rolování po stránce nahoru a dolu, případně do boku aktivujete tak, že sjedete prstem po hraně rámečku touchpadu.

c) Zmenšovací zoom

První vícedotykové gesto, které předchozí verze Windows neměly. Aktivuje se pohybem dvou prstů k směrem k vám. Vyzkoušet si ho můžete například v Internet Exploreru, kde takto lze regulovat velikost zvětšení stránky a uzpůsobovat si zobrazení dle potřeby.

d) Zvětšovací zoom

Gesto pro přiblížení zobrazení, jeho zvětšení. Opět, funguje v internetovém prohlížeči a ve všech programech, které ho podporují. Stačí pohybovat dvěma prsty od sebe, směrem do obrazovky.

e) Přechod vpřed

Dotyková figura využitelná zejména pro prohlížení webu, když je potřeba rychle přejít vpřed. Stačí dvěma prsty rychle přejet vpřed (respektive doprava) a tím aktivovat načítání stránky, ze které jste se právě navrátili.

f) Návrat zpět

Obdoba klávesové zkratky Ctrl+Z, aktivující ve všech prohlížečích návrat na předchozí navštívenou stránku. Místo hledání tlačítka přejeďte dvěma prsty po dotykové náhradě myši rychle zpět a vrátíte se o jednu stránku dozadu.

Rate this post

2 komentářů k Touchpad a multitouch ve Windows 7

  1. nevi nekdo jak zapnout zminene scrolovani na hrane touchpadu?? nejak se mi to podarilo vypnout a ted nevim jak to opet zapnout..D: jako bych si vypl multitouch protoze mi nejde ani scrolovani pomoci dvou prstu..:(

  2. někdy bývá vpravo dole na liště ikonka s pomocným prográmkem na ovládání touchpadu, zkus se tam podívat, jestli tam není něco nastaveno špatně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *