Práva spotřebitele při nákupu přes internet

Jaká máte práva při nákupu v eshopu? Kdy a jak můžete zboží vrátit a jak poznat solidní internetový obchod? Toto a další najdete našem článku.

Nakupování na internetu se stává stále populárnějším a to z mnoha důvodů. Tím největším je cena zde nabízeného výrobku, která se od stejného zboží v kamenném obchodě může lišit až o tisíce. Navíc, nákup si každý provede v teple a v pohodlí svého domova a nemusí se mnohdy mačkat někde v obchodě. Internetový prodejce často poskytuje i dopravu zdarma nebo další výhody, jen abyste zboží nakupovali právě u něj. Další výhodou je, že v internetovém e-hopu je často nabízeno podstatně více položek výrobků než je tomu u klasických obchodů. S tím je ale spojena i jedna nevýhoda – zákazník si totiž může nabízené zboží prohlédnout na obrázku, ale takzvaně si ho „neohmatá“, což je v kamenné prodejně samozřejmostí.

Kvalitní e-shopy

Před samotným internetovým nákupem je třeba si dát pozor na pár věcí. Vybraný e-shop by měl být prověřený buď zkušeností nebo by měl vlastnit nějaký certifikát, který je určitou zárukou solidnosti, protože tyto certifikáty jsou udělovány těm internetovým obchodům, které dostojí závazkům a respektují práva spotřebitele. Seznam internetových obchodů s certifikátem SAOP (Spotřebitelský audit obchodních podmínek, uděluje ho Sdružení ochrany spotřebitele ) lze najít zde – http://www.spotrebitele.info/pro-spotrebitele/saop-seznam-platnych-certifikat.html?d.Podobným certifikátem je značka Certifikovaný obchod a seznam všech jejich držitelů se vyskytuje na stránkách www.certifikovany-obchod.cz

Všeobecně platí, že solidní internetový obchod má kvalitně provedené stránky, na kterých jsou bez problémů dohledatelné veškeré kontaktní informace a přehledný prodejní a reklamační řád, který je třeba si dopředu dobře pročíst. Pro případnou reklamaci není od věci, když e-shop má sídlo v České republice. Dobré obchody také nabízejí svým zákazníkům více způsobů, jak za zboží zaplatit. Další tip: eshop který umožňuje platit kartou, už je většinou prověřen, protože toto je umožněno jen velkým shopům a přes firmy ověřené ČNB. Pokud se nakupuje na internetu, tak existují porovnávače cen – Heuréka.cz, Srovnáme.cz atd.

Veškerá pravidla s ověřením obchodu a se všemi doporučeními platí i pro nákupy přes aukční síně – Aukro.cz či Odklepnuto.cz. Je nutné mít na paměti, že i zde přicházíte do kontaktu s prodejcem, který nabízí předmět přes aukci. Obezřetná kontrola všech údajů o prodejci ( jméno, telefon, adresa…) je namístě a zálohování všech prodejních dokumentů také. Navíc, aukční portály velmi často klasifikují kvalitu prodejců pomocí hvězdiček.

Po zaplacení

Jakmile je zboží na internetu zaplaceno, je třeba si zálohovat nebo vytisknout potvrzení o provedeném nákupu. Pokud není možné si dokument vytisknout, tak stačí stisknout klávesu „Print Screen“, čímž se vše obsažené na otevřené stránce uloží do krátkodobé paměti. A když se do otevřeného prázdného wordovského dokumentu klikne CTRL plus V nebo se použije v menu odkaz Vložit, tak se vše z paměti počítače přenese na onu prázdnou stránku a poté už není problém dokument zálohovat. Taktéž je třeba si uložit záruční a dodací listy.

Vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu

Nejvíce nejasností je u možnosti vrácení zboží do 14 dnů od jeho zakoupení, přesněji řečeno, od převzetí. Toto pravidlo nelze uplatnit ( až na výjimky ) v klasických obchodech, protože tam si můžete kupovaný výrobek prohlédnout. Pozor, tato čtrnácti denní lhůta není chápána jako doba pro jakési „zapůjčení“ výrobku! Vrácené zboží totiž musí být absolutně neopotřebené, prakticky netknuté, musí mít původní obal včetně všech výplní. Pokud něco z tohoto chybí, tak si prodejce může náhradu odečíst z vrácených peněz. Pravidlo o vrácení perfektního výrobku je logické, protože ten je dále nabídnut k dalšímu prodeji. Navíc, pokud by došlo k vracení nějakého objemného zboží, jako je pračka, lednice atd, tak zákazník platí dopravné a to se v těchto případech může vyšplhat do částek stovek i více korun. Někdy se stává, že prodejce odmítá uznat právo spotřebitele na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dní, protože je nějakým způsobem porušený nebo použitý obal. Na toto jednání nemá prodejce právo, porušuje zákon.

Také je třeba si uvědomit, že vrácení zboží není reklamace. Oněch 14 dní je lhůta, po kterou si zákazník může rozmyslet, zda obdržený výrobek je ten, který požadoval a zda splňuje jeho představy. Pokud si vyberete zboží na internetu a jdete si ho následně přebrat do kamenného obchodu ( některé internetové e-shopy disponují kamenným obchodem), tak se na tento prodej také vztahuje ona čtrnáctidenní lhůta na vrácení bez udání důvodu. Toto právo v tomto případě prodejci zákazníkům mnohdy upírají. Ale pozor, pokud by byla prodejní smlouva uzavřena právě až v onom kamenném obchodě a tudíž by se nejednalo o pouhé převzetí zboží ( na tuto skutečnost musí prodejce upozornit ve svých prodejních podmínkách ), tak zde nemá zákazník právo na onu čtrnáctidenní lhůtu pro vrácení výrobku. To by totiž nešlo o závaznou objednávku zboží přes internet, ale pouze o jeho nezávaznou rezervaci.

Zákazník musí bezpodmínečně znát nebo lehce na internetových stránkách dohledat obchodní jméno dodavatele a jeho identifikační číslo, informace o poprodejním servisu a o záruce na zboží, kontaktní údaje – adresa, telefonní číslo, popř. e-mailovou adresu, postup a podmínky při uplatnění práva odstoupit od smlouvy, název a hlavní popis zboží a služeb, ceny nabízeného sortimentu, ze které musí být jasné, zda je uvedena včetně všech daní a DPH, způsoby platby a dodání a ceny za zasílání či za dopravu a v neposlední řadě je povinná položka udání doby, po kterou zůstává daná nabídka v oné ceně v platnosti. Pokud činnost internetového prodejce podléhá povolovacímu procesu, musí stránky obsahovat údaje o kontrolním orgánu.

Pokud prodejce neposkytne některé z těchto základních informací, tak se ona 14 denní lhůta na odstoupení od kupní smlouvy prodlužuje na 3 měsíce. Navíc, prodejce na internetu má povinnost zákazníka písemně upozornit na jeho právo na čtrnáctidenní lhůtu vrácení zboží bez udání důvodu. Písemné upozornění, které spotřebitel obdrží nejpozději u uzavření smlouvy, musí obsahovat jméno a adresu či sídlo osoby, u které může spotřebitel toto právo uplatnit. Pokud je toto porušeno, tak se ona lhůta 14 dní prodlužuje na jeden rok. A pokud by snad některý prodejce neprovedl některou ze svých povinností při prodeji a zákazník by takový nákup akceptoval, tak toto nemůže být argument ze strany prodávajícího, neboť by i tak porušoval zákon. Vrácení peněz po uplatnění práva na bezdůvodné odstoupení od smlouvy musí být provedeno do 30 dnů od jejího zrušení. Ještě je třeba upozornit, že na některé zboží se ona možnost jeho vrácení nevztahuje. Jedná se o časopisy, noviny a jiná periodika, o audio a video záznamy s porušeným obalem, o zboží, které podléhá rychle zkáze či opotřebení nebo které bylo upraveno dle přání zákazníka. Je ale velice zajímavé, že zákon povoluje vrácení spodního prádla nebo věcí osobní hygieny.

Ony dva týdny „ návratné“ lhůty mohou být někdy krátkou dobou, protože výrobek je např. dárek a ten hned nerozbalíme. Proto některé internetové e-shopy prodlužují onu lhůtu na 30 dní ( Kasa.cz, Mironet…). Ještě je třeba upozornit, že oněch čtrnáct dní na bezdůvodné vrácení zboží se nevztahuje na zákazníky z firem. Tuto skutečnost naše zákony nedefinují.

Reklamace přes internet

Dalším problémem je reklamace zboží, které je zakoupeno přes internet.

Zde jasně platí, že záruční dobu lze prodloužit, nikoliv zkrátit. U spotřebního zboží se jedná o 24 měsíců, u krmiv tři týdny a u prodeje zvířectva týdnů šest. Pozor, u reklamace není potřebný záruční list! Zákazníkovi bohatě stačí účtenka, v našem případě prodejní doklad. Záruční doba začíná běžet od převzetí zboží spotřebitelem, ne od jeho objednávky. Pokud je v rámci reklamace zboží vyměněno za nové, rozebíhá se nová záruka. Když je výrobek reklamován, tak prodejce je povinen vyznačit do záručního listu dobu trvání reklamační opravy, protože ta se poté do oné dvouleté záruky nezapočítává. Do půl roku od zakoupení výrobku si při jeho závadě může zákazník vybrat mezi jeho opravou nebo výměnou za nový. Pokud toto není možné, tak přichází sleva nebo vrácení peněz. Podmínkou ovšem je, že spotřebitel o vadě nevěděl a nezpůsobil ji. Neodstranitelná vada znamená výměnu zboží či odstoupení od kupní smlouvy – rozhodnutí je na zákazníkovi. Pokud posíláte potřetí zakoupený výrobek k reklamaci, tak máte právo na vrácení peněz. I na internetu platí 30 denní lhůta na reklamační opravu. Pokud ta není dodržena, zákazník má právo odstoupit od smlouvy. Zakoupené zboží na internetu lze posílat do servisu, pokud ten byl uveden v záručním listě. Jinak nezbývá než zaslat zboží přímo prodejci a ten se musí dále postarat o další postup. Výrobek se vyplatí vybavit krátkým průvodním dopisem s popsanou závadou. Veškeré náklady spojené s reklamací hradí prodávající, ale to neznamená, že si vezmete do tašky rozbitý mobilní telefon zakoupený v e-shopu a pojedete s ním taxíkem přes půl republiky. Prodejce hradí cestovní náklady nutné k doručení, což je zpravidla myšlena Česká pošta.

Pokud již došlo k tomu, že při nákupu jste obdrželi jiné nebo nějak poškozené zboží, je lepší ho reklamovat, protože u tohoto procesu veškeré náklady hradí prodávající.

Poslední zmínka bude věnována někdy nejasně udávaným cenám výrobků v internetových obchodech. Výsledná cena musí obsahovat i DPH a nejlépe i recyklační poplatek. U každého výrobku je povinná položka jeho dostupnosti.

A poslední pravidlo je třeba mít stále na zřeteli – jakkoliv formulované prodejní řád e-shopu nesmí být nad zákonem a veškeré případné změny ( především úpravy lhůt ) mohou být vylepšeny jedině směrem k zákazníkovi.

T.B.