Jak změnit (skrýt) IP adresu

Chcete si změnit nebo skrýt svou IP adresu, ale nevíte, jak postupovat? Ráda vám poradím!

Na internet se připojujeme pomocí IP (Internet Protocol) adresy, díky které je její majitel identifikován. Bez této IP adresy se na internet připojit nelze. IP adresu, pomocí které se připojujete na Internet, vám udělí váš poskytovatel připojení k internetu.Mnoho lidí si myslí, že IP adresa počítače je daná a nelze ji změnit – tací se ale mýlí. Dá se říct, že je to docela hračka.

Máme dva základní druhy IP adres – veřejnou a neveřejnou. Veřejná je ojedinělá IP adresa, kterou nemůže mít více než 1 uživatel. Je považována za méně bezpečnou, neboť je zde větší riziko hackerských útoků. neveřejná IP adresa je dobrá k tomu, že váš počítač není v síti Internetu viditelný a proto je více bezpečný než ta veřejná. Takováto neveřejná IP adresa může být „schovaná“ například za proxy serverem, který z ní činí adresu anonymní.

Pokud svou IP adresu neznáte, můžete si jí zjistit (návod najdete v článku pod odkazem).

Jedno z řešení, jak adresu IP změnit, je rozhodně připojení přes dial-up, což je vytáčené připojení, při němž získáte vždy jinou IP adresu. Mnohdy je to však poměrně nevyhovující, a tak bych Vám ráda vysvětlila jiné možnosti, jak svou IP adresu ukryjete nebo změníte.

Program Hide IP

Tento program vám dokáže změnit vaší IP adresu pomocí kteréhokoliv proxy serveru. Velkou výhodou je zde jednoduché uživatelské prostředí. Stačí jedno kliknutí, a Vaší adresu skryjete a zabráníte tím úniku osobních dat různým internetovým stránkám.

Proxy server

Proxy server plní funkci prostředníka, přes který jdou všechny Vaše požadavky všemi směry (příjem, odeslání). cílové servery místo vaší IP adresy uvidí IP adresu, která patří proxy serveru, pomocí kterého jste se připojily. Musíte však umět rozlišit dva druhy tohoto serveru, čímž jsou anonymní a transparentní. Transparentní (průhledný) server zanechá vaší původní IP adresu viditelnou pro ty cílové servery a anonymní server, ten úplně schová původní IP adresu a dále už ji nepředává. Na cílovém serveru tedy není poznat, kdo jsme. proxy serverů existuje opravdu mnoho, ale nevždy jsou všechny funkční a dostatečně rychlí. Pokud si chcete nastavit v prohlížeči proxy server, zabere to pár minut a konkrétních návodů je na internetu mnoho.
Prohlížeč Mozilla Firefox, který vlastním i já, nabízí nastavení proxy serveru snadno a rychle. Stačí kliknout na záložku Rozšířené v okénku Možnosti nastavení (menu Nástroje) a pod záložkou Síť můžeme vidět možnost Nastavení připojení, kde Proxy Server nastavíme. U Internet Explorer je poněkud složitější pro nastavení proxy serveru, ale jde to. V menu zvolíme volbu Nástroje, po té Možnosti internetu a zvolíme si záložku Nastavení místní sítě – pro spuštění připojení přes proxy server musíme potvrdit (zaškrtnout) pole Použít a zadat IP adresu a port proxy serveru. Vše dokončíme kliknutím na volbu OK, zavřeme všechna otevřená okna a nastavení by mělo fungovat.

Pokud chceme IP adresu pouze změnit, nikoliv skrýt, musíme na to následně (v systému WINDOWS XP jsem pro vás sestavila návod na změnu IP adresy, musíte postupovat krok za krokem):

 • Klikneme na nabídku Start.
 • Zvolíme Ovládací panely (tato volba je většinou v pravém sloupci nabídky Start, pokud ji tam nenajdeme, musíme přes kliknutí na Nastavení a tam najdeme Ovládací panely).
 • V Ovládacích panelech si zvolíme položku Síťová připojení.
 • Otevře se nové okno, kde pravým klikem vybereme ikonku Připojení k místní síti (název ve výchozím nastavení počítače, ale podle správce sítě může mít i odlišný název).
 • Otevře se nám nové menu, kde vybereme (levým tlačítkem myši) položku Vlastnosti (poslední).  
 • Otevře se znovu nové okénko.
 • Přibližně v polovině první záložky Obecné rolovací pruh, kde najdeme různé vlastnosti sítě (nadpis Toto připojení používá následující položky).
 • V těchto vlastnostech musíme najít Protokol sítě (TCP/IP).
 • Klikneme na něj levým tlačítkem myši.
 • Potom klikneme níže vpravo na Vlastnosti. 
 • V následujícím okénku si můžeme nastavit jakoukoliv adresu.
 • Pokud zadáváme adresu IP, musíme zadat i validni DNS server (slouží k překladu doménových názvů na IP adresu a zpět).
 • Hotovo. 🙂