Jak změnit (skrýt) IP adresu

Chcete si změnit nebo skrýt svou IP adresu, ale nevíte, jak postupovat? Ráda vám poradím!

Na internet se připojujeme pomocí IP (Internet Protocol) adresy, díky které je její majitel identifikován. Bez této IP adresy se na internet připojit nelze. IP adresu, pomocí které se připojujete na Internet, vám udělí váš poskytovatel připojení k internetu.Mnoho lidí si myslí, že IP adresa počítače je daná a nelze ji změnit – tací se ale mýlí. Dá se říct, že je to docela hračka.

Máme dva základní druhy IP adres – veřejnou a neveřejnou. Veřejná je ojedinělá IP adresa, kterou nemůže mít více než 1 uživatel. Je považována za méně bezpečnou, neboť je zde větší riziko hackerských útoků. neveřejná IP adresa je dobrá k tomu, že váš počítač není v síti Internetu viditelný a proto je více bezpečný než ta veřejná. Takováto neveřejná IP adresa může být „schovaná“ například za proxy serverem, který z ní činí adresu anonymní.

Pokud svou IP adresu neznáte, můžete si jí zjistit (návod najdete v článku pod odkazem).

Jedno z řešení, jak adresu IP změnit, je rozhodně připojení přes dial-up, což je vytáčené připojení, při němž získáte vždy jinou IP adresu. Mnohdy je to však poměrně nevyhovující, a tak bych Vám ráda vysvětlila jiné možnosti, jak svou IP adresu ukryjete nebo změníte.

Program Hide IP

Tento program vám dokáže změnit vaší IP adresu pomocí kteréhokoliv proxy serveru. Velkou výhodou je zde jednoduché uživatelské prostředí. Stačí jedno kliknutí, a Vaší adresu skryjete a zabráníte tím úniku osobních dat různým internetovým stránkám.

Proxy server

Proxy server plní funkci prostředníka, přes který jdou všechny Vaše požadavky všemi směry (příjem, odeslání). cílové servery místo vaší IP adresy uvidí IP adresu, která patří proxy serveru, pomocí kterého jste se připojily. Musíte však umět rozlišit dva druhy tohoto serveru, čímž jsou anonymní a transparentní. Transparentní (průhledný) server zanechá vaší původní IP adresu viditelnou pro ty cílové servery a anonymní server, ten úplně schová původní IP adresu a dále už ji nepředává. Na cílovém serveru tedy není poznat, kdo jsme. proxy serverů existuje opravdu mnoho, ale nevždy jsou všechny funkční a dostatečně rychlí. Pokud si chcete nastavit v prohlížeči proxy server, zabere to pár minut a konkrétních návodů je na internetu mnoho.
Prohlížeč Mozilla Firefox, který vlastním i já, nabízí nastavení proxy serveru snadno a rychle. Stačí kliknout na záložku Rozšířené v okénku Možnosti nastavení (menu Nástroje) a pod záložkou Síť můžeme vidět možnost Nastavení připojení, kde Proxy Server nastavíme. U Internet Explorer je poněkud složitější pro nastavení proxy serveru, ale jde to. V menu zvolíme volbu Nástroje, po té Možnosti internetu a zvolíme si záložku Nastavení místní sítě – pro spuštění připojení přes proxy server musíme potvrdit (zaškrtnout) pole Použít a zadat IP adresu a port proxy serveru. Vše dokončíme kliknutím na volbu OK, zavřeme všechna otevřená okna a nastavení by mělo fungovat.

Pokud chceme IP adresu pouze změnit, nikoliv skrýt, musíme na to následně (v systému WINDOWS XP jsem pro vás sestavila návod na změnu IP adresy, musíte postupovat krok za krokem):

  • Klikneme na nabídku Start.
  • Zvolíme Ovládací panely (tato volba je většinou v pravém sloupci nabídky Start, pokud ji tam nenajdeme, musíme přes kliknutí na Nastavení a tam najdeme Ovládací panely).
  • V Ovládacích panelech si zvolíme položku Síťová připojení.
  • Otevře se nové okno, kde pravým klikem vybereme ikonku Připojení k místní síti (název ve výchozím nastavení počítače, ale podle správce sítě může mít i odlišný název).
  • Otevře se nám nové menu, kde vybereme (levým tlačítkem myši) položku Vlastnosti (poslední).  
  • Otevře se znovu nové okénko.
  • Přibližně v polovině první záložky Obecné rolovací pruh, kde najdeme různé vlastnosti sítě (nadpis Toto připojení používá následující položky).
  • V těchto vlastnostech musíme najít Protokol sítě (TCP/IP).
  • Klikneme na něj levým tlačítkem myši.
  • Potom klikneme níže vpravo na Vlastnosti. 
  • V následujícím okénku si můžeme nastavit jakoukoliv adresu.
  • Pokud zadáváme adresu IP, musíme zadat i validni DNS server (slouží k překladu doménových názvů na IP adresu a zpět).
  • Hotovo. 🙂
Rate this post

10 komentářů k Jak změnit (skrýt) IP adresu

  1. Kde najdu prosím další DNS server když si tu ip změním? Bez zadání DNS mi to nejede

  2. Ježíííš, to je píííííčovina jak cyp – teda konkrétně ta poslední část se změnou IP adresy.

    IP adresu si jen tak změnit nemůžu, protože když si jí změním, tak mi s největší pravděpodobností přestane fungovat i síťové připojení, protože IP adresu poskytovatel přiděluje sám, a to buď dynamicky a nebo pevně. Pravděpodobnost, že by si poskytovatel nechal hýbat s adresamy podle zvůle odběratele je velmi málo pravděpodobná. A pokud by k tomu byl benevolentní, tak pak by článek ještě potřeboval doplnit, že musí být změněná IP adresa ve stéjném rozsahu, jako byla IP adresa dříve poskytovatelem přidělená (jinak to prostě s největší pravděpodobností fungovat taktéž nebude…)

    Ale možnost změny IP adresy přece jen je – poskytovatel jí obvykle přiděluje podle MAC adresy – stačí tedy změnit MAC adresu karty a znovu se připojit – na základě toho poskytovatel přidělí novou IP adresu (za předpokladu, že ji přiděluje dynamicky). Změna IP adresy za pomoci změny MAC adresy je platná i pro případné vytáčené připojení, protože na vytáčeném připojení je dynamicky přidělená IP adresa a ta je rezervována na DHCP serveru po určitou dobu právě k jedné MAC adrese.

  3. Souhlas s drr. Je to hovadina na n-tou.
    IP adresu si můžu změnit jen v rozsahu, kterou mě poskytuje DHCP server, který obvykle běží na routeru. Tím si změním jen IP v lokální síti, takže navenek je stejná, jakou přidělil DHCP poskytovatele (ISP). To je obvykle na základě MAC a její změna obvykle znamená ztrátu připojení. Nová MAC se musí nastavit i u ISP. V případě ADSL je IP přidělena na základě telefonní linky a MAC nerozhoduje. Nastavení a kombinace jsou různé, ale aby si uživatel měnil veřejnou IP, jak se mu zlíbí je totální kravina. Pochoptelně pomocí proxy serveru, to je něco jiného.
    DNS si můžu ovšem nastavit kdekoliv a jakýkoliv. Třeba Google Public DNS s lehce zapamatovatelnou IP: 8.8.8.8 a 8.8.4.4
    Zajímavé je taky, jak autor popisuje, jak je lehké nastavit proxy ve Firefoxu, kde stačí třikrát kliknout a jak složité v IE, kde se musí rovněž třikrát kliknout :o)

  4. hmmmm…je to zajímavé, až na to, že vůbec nechápu co se tu píše

  5. Autorko tohoto návodu : upřímně Vám děkuji za návod jak si poradit. Povedlo se mi změnit adresu na darovaném počítači. Jsem samouk, 58 let, bez školního počítačového vzdělání.
    Váš návod je opravdu pomoc a nechápu ta negativní hodnocení
    od drr. a Marka, že by mužská ješitnost?
    Můžete mi odepsat na mail, kdybych ještě potřebovala nějakou jinou radu?
    Hana

  6. přesně tak jak píše drr a Marek, autor článku by si měl dát přes hubu…

  7. Já zírám, jak jednoduché :-)) akorát že v počítači nebo domácí síti si můžu změnit adresu jak se mi zlíbí, ale stejně budu pořád připojený přes tu veřejnou

  8. Děkuji moc drr za objasnění 🙂

  9. Dementi, než začnete něco pomlouvat, tak to aspoň zkuste kundy. Víte hovno a serete se do diskusí. Zmrdi zapíčený. Jsem v Praze a adresu mám v Dublinu mamrdi. Kundolezové zamrdaný.

  10. Neo, pěknej slovník, mimochodem, kde ses ho naučil? My tak dobrý učitele neměli.
    Jinak, nejspíš jedinej debil, kterej hovnu rozumí seš ty. drr a Marek mají pravdu. Článek (minimááálně poslední část se změnou IP v systému, z tý přímo zůstává rozum stát) je slušná wolovina. Jako kde na to autorka přišla, to by mě celkem zajímalo….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *