Jak najít volně šiřitelné fotky

Jak postupovat, když hledáte do vašeho projektu fotografii, u které nemusíte mít obavu, že použitím poškodíte něčí autorská práva.

Typy autorských práv na fotky

Tím, že někdo zhotoví nějaký obrázek či fotografii se automaticky stává autorem a má na daný objekt autorská práva. Těch se nelze vzdát, lze však nastavit licenci tak, aby dané dílo bylo nějakým způsobem volné i ostatním pro použití. Pokud najdete někde na webu fotografii a není u ní žádné označení, automaticky se tedy bere, že autor na ní má všechna práva a žádnou licenci pro použití dále neposkytl, takže vzít takovouto fotografii a dát ji na vlastní web by ho poškodilo. Autoři však mají možnost poskytnout licenci na použití, jsou-li zachovány určité podmínky, které si stanoví. Tyto podmínky a licence mohou být stanoveny slovně v obsahu webové prezentace. Aby bylo toto licencování jak pro autory tak pro uživatele jejich děl co nejvíce zjednodušeno, byl vytvořen systém Creative Commons.

Co je Creative Commons

Za vším stojí stejnojmenná americká nezisková organizace, která se snaží rozšiřovat množství autorských děl dostupných k legálnímu využívání a sdílení. Připravila několikccommons licenčních schémat, která držitelům autorských práv (tj. autorům, dědicům atd.) umožňují nabídnout některá práva na užívání díla veřejnosti, tak aby jiná práva jim stále zůstala. Cílem je omezit komplikace vzniklé podobou aktuálně platného autorského práva.

To, jak se může dané dílo, na které se vztahuje některá z forem licence Creative Commons, poznáte zpravidla poměrně jednoduše – výskytem jednoho nebo více grafických symbolů. Co který z nich značí?

Šipka v podobě kolečka, směřující sama do sebe znamená, že pokud takto značené dílo nějak upravíte, máte povinnost výsledek své práce vystavit pod stejnou nebo slučitelnou licenci. Například: upravíte takto označenou fotku, která má licenci CC-BY-SA (viz typy licencí). Upravená fotka, tj. vaše dílo pak musí také mít totožnou licenci, tj. opět CC-BY-SA.

Panáček znamená, že by měl být uveden autor. Pokud to není nějak specifikováno, mělo by stačit uvést jméno autora, případně zdrojový web, dále název díla a odkaz na původní licenci Creative Commons.

Ikonka přeškrtnutého dolaru značí, že dílo lze volně použít pro nekomerční účely. Takže například na web neziskovky ho použít můžete, ale na firemní web již to možné není.

Symbol = praví, že dílo použít můžete, ale nemáte právo měnit jeho podobu, tj. není možné například vkládat do fotografie vlastní nápisy nebo jiné objekty.

Kde najít fotky licencí Creative Commons

Největším serverem pro sdílení fotografií pod licencemi Creative Commons je v současnosti flickr.com – v pokročilém vyhledávání není problém nechat si vyfiltrovat například jen ty, které je možné použít pro komerční účely a bez uvedení autora. Fotobanka má otevřené aplikační rozhraní, takže existuje i několik služeb, které v ní umí vyhledávat a filtrovat výsledky ještě o něco lépe, než to dovede vyhledávač přímo na flicku – vyzkoušet můžete například compfight.com, který má i plugin pro redakční systém wordpress.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *