Jak zmenšit fotku bez programu

Tajný tip, jak si udělat zmenšeninu fotografie ve Windows, čistě s pomocí programu Malování.

Jak víme, v programu Malování je možnost změny rozměrů dosti omezená – jde to jen pomocí jednoduchého transformačního nástroje, který umí zmenšit obrázek o/na zadaný počet procent nebo pixelů. Pokud si chcete udělat ale jednoduše a rychle malou zmenšeninu, není to tímto způsobem úplně postižitelné a proto přinášíme tento malý fígl, který vám pomůže improvizovaně vyřešit tento problém v případě, kdy nemáte po ruce žádný komplexnější nástroj typu Phoshop nebo Zoner.

Jak tedy na věc?

 1. Otevřete si klasicky Průzkumník, případě Fotogalerii – jednoduše, přepněte se do režimu, kdy vidíte náhledy jednotlivých fotek.
 2. Upravte velikost náhledů, tak aby odpovídaly vašim představám – buď nahoře v možnostech zobrazení, případně zkuste rolovat pomocí současného stisku Ctrl a otáčení kolečka myši. Takto si poštelujte náhled ikon do té velikosti, v jaké potřebujete mít vaši zmenšeninu.
 3. Najeďte v náhledech na úroveň miniatury obrázku a stiskněte klávesu PrintScreen – najdete ji vpravo nahoře u numerických kláves, na notebooku bývá taktéž v pravém horním rohu, ovšem ne u numerických kláves.
 4. Otevřete Malování (klasicky přes Start > Všechny programy > Malování) – a vložit snímek obrazovky přes Ctrl+V. Teď už jen stačí oříznout a vystřihnout ze snímku jen ten kousek co potřebujete, tj. jen náhled té fotky, jejíž miniaturu potřebujete.
 5. Teď už stačí ořez jen uložit a miniatura je na světě.
Rate this post

2 komentářů k Jak zmenšit fotku bez programu

 1. už jsem se těšil jak zmenšim fotku bez programu a zase nic 😀
  nechcete změnit název tématu na „Jak zmenšit fotku pomalu a v programu pro amatéry“?

 2. jo, to asi jo.. hele jestli nechceš nic instalovat a chceš to víc profesionálně tak zkus pixlr.com – je to takovej malej online Photoshop

  no ale jako je potřeba mít prohlížeč s flashem, úplně bez programu to taky není 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *