Jak instalovat do mobilu alternativní ROM

Máte mobil (či tablet) a rádi byste ho přeinstalovali, nainstalovali novou ROM? V následujícím návodu vás zasvětíme do tajů této činnosti.

Co je ROM

To, o co tu jde je tzv. ROM. To je něco, co si můžeme představit jako kdybyste měli na míru upravený Windows, kde máte místo tlačítka Start červené blikající sluníčko, křížek místo vpravo nahoře vlevo dole, plochu animovanou a jako výchozí prohlížeč Chrome. V podstatě to samé je custom ROM – na míru upravená verze Androidu, včetně jeho jádra – anglicky kernel. Instalací nové ROM s nemění se tedy jen prostředí, ale systém od základu. Nemusí se ale jednat jen o operační systém Android, s novou ROM si můžete do mobilu nahrát třeba Windows Phone, Symbian nebo Badu, je-li k dispozici taková ROM pro váš mobil, která takovýto systém obsahuje. Vzhledem k tomu, že nejrozšířenějším operačním systémem pro mobily je v současnosti Android, bude ovšem článek dále orientovaný na něj.

Proč instalovat alternativní ROM

Alternativní ROM může vyřešit tyto problémy s mobilem:

 • zasekávání (tzv. lagy – může obsahovat lagfix, mít lépe vyladěné prostředí než oficiální ROM)
 • mít aktuálnější verzi systému (pokud už pro váš mobil nejsou oficiálně novější verze Androidu od výrobce dostupné, toto je cesta, jak udržet váš mobil aktuální)
 • umožnit tzv. root (dát vám práva k instalaci libovolných aplikací na mobil, tj. i těch, které vyžadují speciální práva a zasahují do systému hlouběji, než běžné aplikace)
 • zvýšit výdrž baterie, přidat některé funkce (záleží na konkrétní ROM)

Kde najít ROM pro váš mobil

Některé více používané ROM mají vlastní web a forum – jako například velmi populární CyanogenMod, který je k dispozici pro široké spektrum mobilů i tabletů. Jinak nejlepší způsob, jak najít ROM pro váš mobil je jít na forum xda developersa najít vlákno věnované vašemu zařízení. Na co dát pozor při výběru ROM:

 • Podporuje všechny funkce, co potřebujete? Některé ROM nemusí se třeba ani umět připojit na WIFI, u jiných zase chybí podpora bluetooth, TV výstupu, fotoaparátu – pozor na neodladěné buildy.
 • Jak funguje? Přečtěte si na fóru reakce lidí, kteří si ho už nainstalovali před vámi a projděte si, s jakými problémy se potýkají.
 • Je opravdu pro váš mobil? Některé mobily vycházejí ve více variantách, lišících se třeba jen jedním číslem (např. i9000 vs. i9001) a ne vždy funguje stejná ROM na evropské i americké verzi přístroje.

Jak instalovat ROM

U většiny ROM najdete také popis, jak je nainstalovat. Nicméně, existují v zásadě dva postupy:

 • pomocí software přes pc – stáhnete si do počítače např. Odin, dále do image odpovídající ROM a tzv. flashnete mobil po propojení přes kabel
 • přímo z mobilu

Pokud na to půjdete čistě mobilní cestou, postupujte následovně:

 • stáhněte si program na zálohování používaných programů na SD kartu – např. Titanium Backup nebo App Backup a provedte zálohu
 • stáhněte na SD kartu ROM + obraz pro obnovení ze zálohy – recovery image- soubor najdete na foru nebo webu dotyčné ROM
 • stáhněte si program na terminál – například tento a ROM manager
 • otevřete terminal a napište su a potvrďte
 • zadejte příkaz: flash_image recovery /sdcard/recovery.img – kde recovery.img je název obrazu zálohy, kterou jste stáhli – cesta se může také lišit, pozor na to
 • v programu ROM manager vyberte volbu Reboot into Recovery a dále pak wipe data/factory reset
 • Až se wipe (uvedení telefonu do továrního nastavení) dokončí, zvolte install zip from sdcard > choose zip from sdcard a najděte stažený zip soubor s ROMem
 • Na konci zvolte: reboot system now

Jak je vidět, není to v zásadě nic složitého, stačí stáhnout pár souborů a pomocných programů a zvládne to v podstatě každý. Konkrétní postup u každé rom se však může lišit, doporučujeme proto důkladně projít postup pro instalaci zvolené ROM. Pokud chcete vidět jak se to děje v praxi, zde je například na videu zachycen postup instalace již výše zmíněného Cyanogemodu:

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

 1. Pekny navod,ale pozastavil bych se nad textem zvladne ho opravdu kazdy. Popisujes to spise pro zbehle uzivatele android. Podle tohoto navodu to laik jiste neudela!!!!!!

 2. Pokud ti to aspon trochu mysli tak to urcite zvladnes 🙂

 3. zdravim. mam problem ktery nevim vubec jak vyresit.omylem jsem vymazal android system akorad kdyz zapnu sviti logo telefonu.nevim kde stahnout nove rom aby mi slo aspon dat na kartu a instalovat prez download mod.prosim o nejake reseni.zkousel jsem i odin a kdyz stahnu nejaky soubor tak se mi tam neukaze nevim opravdu co mam delat.

 4. prosim o pomoc kdyztak do emailu dekuji moc

 5. Chci se zeptat kdyz mam htc M7 a mam neni tam vstup na sd kartu a mam jen interni pamet, kam mam ulozit rom, potrebuju PC ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *