Jak vybrat webovou kameru

Pokud si chcete popovídat s někým přes internet a nemáte ještě u svého počítače webovou kameru, tento článek vám pomůže s jejím výběrem.

Při výběru nové webové kamery se musíte zaměřit na několik důležitých věcí, podle kterých si vyberete webovou kameru, co bude vyhovovat vašim požadavkům.

Počet pixelů

Většina webových kamer má dnes rozlišení (počet bodů, které je kamera schopná snímat) 640 x 480 pixelů a více. Pokud narazíte na webovou kameru s menším rozlišením, raději se jí vyhněte. Rozlišení může být také udané pouze jedním číslem, například 0,31 Mpx, což je celkový počet pixelů, které kamera dokáže snímat. Pokud je uvedené rozlišení pouze jedním číslem, vybírejte webové kamery, které mají minimálně rozlišení 0,31 Mpx. Čím větší rozlišení webová kamera má, tím kvalitnější a ostřejší video dokáže natáčet.

Rychlost snímání

Rychlost snímání kamery je udávána jako fps (počet snímků za sekundu). Dnes nabízejí nejčastěji webové kamery rychlost snímání 30 snímků za sekundu, což úplně bohatě stačí pro kvalitní a plynulý obraz videa. Ale plynulost videa také záleží na rychlosti připojení k internetu. Takže pokud máte velmi pomalé připojení k internetu, tak plynulost přenášeného videa moc neovlivní počet snímků, které webová kamera zvládne vyfotit za sekundu.

Zaostření

Některé webové kamery mají pevné ohnisko (nelze přiblížit ani oddálit snímaný obraz), ale mnohem lepší je vybírat webové kamery s možností zaostření. Možnost zaostření využijete například, pokud při video hovoru chcete mít kameru zaměřenou pouze na obličej a ne na nepořádek v místnosti. Nebo naopak, pokud chcete mít v záběru webové kamery větší skupinu lidí.

Umístění

Jsou dvě možnosti umístění webové kamery: Buď webová kamera stojí na stole vedle počítače, nebo je přimontovaná na horní okraj monitoru. Lepší je vybrat si webovou kameru, které se dá připnout na monitor. Za prvé proto, že máte kameru pohodlně umístěnou v úrovni obličeje a nezkresluje snímaný obraz. A také nezabírá další místo, jako modely, které se umisťují na stůl.

Manipulace s kamerou

Také se při výběru vhodné webové kamery zaměřte na to, jaké možnosti polohování nabízí. Jestli se dá otáčet a naklánět, abyste měli možnost ji co nepřesněji nasměrovat do míst, které zrovna chcete snímat.

Připojení k počítači

Bez připojení k počítači je webová kamera téměř k ničemu. Proto si před koupí pozorně přečtěte, jaké nároky na vybavení počítače daná webová kamera má a také s jakými operačními systémy je kompatibilní. Ale pokud nemáte moc starý počítač, tak by neměl být žádný problém.

Integrovaný mikrofon

Dražší modely webových kamer obsahují také kvalitní integrovaný mikrofon, který dokáže celkem dobře pohltit okolní rušivé zvuky. Za webové kamery s integrovaným mikrofonem vřele doporučuji utratit klidně o trochu víc peněz, protože si poté už nemusíte dělat starosti s koupí mikrofonu, abyste ve video hovoru měli také zvuk a nejen obraz.

Závěr

Při výběru kvalitní webové kamery se zaměřte především na její rozlišení, čím vyšší rozlišení bude mít, tím lépe. Také bych doporučil zvolit model s manuálním zaostřením a možností nasměrování kamery, které určitě využijete. A po výběru nějaké webové kamery si před její koupí nejdříve vyhledejte na internetu recenze ostatních uživatelů, jak jsou, nebo nejsou, s danou webovou kamerou spokojení.

Šrámi92

2 komentářů k Jak vybrat webovou kameru

  1. V sekci “Zaostření” se píše o zoomu. Podivné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *