Jak vyčistit klávesnici

Jak odstranit nečistotu z počítačové klávesnice.

Počítačová klávesnice se každodenním používáním ohmatává a zůstávají na ní zbytky kůže, prach a další nečistoty. Podle průzkumů je jedním z míst, na kterém dochází k vysoké koncentraci bakterií, virů a červotočů. Bojovat s nimi se dá buď nákupem stále nových klávesnic, nebo jejich pravidelným čištěním. My se zaměříme na druhou variantu.

Odpojení

Nejprve vypněte počítač a pro jistotu také odpojte kabel, který spojuje klávesnici s počítačem. Při čištění může dojít ke stisku různých klávesových kombinací a s vaším počítačem by se mohly začít dít podivné věci.

Prach musí ven

Nyní klávesnici obraťte vzhůru nohama – nebo spíše klávesami dolů – a vyfoukejte z ní prach pomocí kompresoru, plechovky se stlačeným vzduchem. Vždy po vyfouknutí prachu stiskněte klávesy – tím se uvolní další dávka nečistoty – a pak znovu zamiřte proud vzduchu na klávesnici. Pokud byste místo na kompresor vsadili na vysavač, vystavujete se riziku vcucnutí kláves – tento způsob čištění proto důrazně nedoporučujeme.

Jestli ovšem chcete sáhnout k zásadnímu zákroku, vyndejte každou klávesu zvlášť a vyčistěte ji ze všech stran, přičemž místo jejího uložení opět můžete vyfoukat.

Jako nová

Na závěr vezměte hadřík nebo ještě lépe štěteček. Nejprve ho namočte do čisticího přípravku na bázi alkoholu a pak s ním dokončete čistí proces – pozor: rozhodně nepoužívejte vodu. Zaměřte se na ohmatané části klávesnice.

Popsaný postup je vhodný pro pc klávesnici klasické konstrukce, čistit takto notebookovou klávesnici nedoporučujeme.

Rate this post

13 komentářů k Jak vyčistit klávesnici

 1. Ahoj, řešil jse,m problém jak vyčistit klávesnici notebooku politou sladkou limonádou.
  Ihned po polití jsem nakloněním notebooku vylil co se dalo.
  Následovalo vypnutí NB, odpojil jsem zdroj a vyjmul baterii.
  Podle servisního návodu jsem demontoval klávesnici a jemně navlhčeným hadříkem odstranil lepkavé zbytky z notebooku (naštěstí nestačilo zatéct dovnitř na motherboard). Stejně jsem otřel i klávesnici, ale nebylo to dost. Jak limonáda zatekla dovnitř, některé klávesy se začaly znatelně lepit.
  Usoudil jsem, že novou klávesnici mohu koupit vždy a dal se do praní.
  Klávesnici jsem ponořil do škopku s čistou vlažnou vodou a promačkával jsem zalepené klávesy tak dlouho, až se pohybovaly volně (asi 10 minut). Pak jsem klávesnici ještě lehce opláchnul (ne moc prudkým) proudem vlažné vody a opatrně ofukoval vzduchem z kompresoru (fén ani náhodou – teplota!) do sucha. Vypranou a osušenou klávesnici jsem pak nechal do druhého dne volně položenou vyschnout a namontoval zpět.
  Klávesnice funguje a řekl bych, že má i lehčí chod než před havárií (byla již trochu zanesená po roce používání).
  Praní klávesnice jako způsob čištění bych sice nedoporučil, ale pokud druhou možností je koupě nové, tak to určitě stojí za pokus.

 2. Dobrý den.Mám dotaz.Mám notebook Sony Vaio cca.třičtvrtě roku.Asi před týdnem jsem klávesnici omylem polila sirupem a některá tlačítka na klávesnici se lepí a jdou dost těžko mačkat.Poradíte mi,prosím,jak tuto lapálii vyřešit?Jak vyčistit klávesnici aniž bych něco poškodila?Děkuji za brzkou odpověď.Váš návod jsem četla,ale nejsem z toho moudrá.Uvažuji o opravě v obchodě kde jsem notebook zakoupila.Děkuji Irena

 3. určitě bych to nečistil vodou, tak by se to mohlo korodovat, možná nějaký přípravek na bázi alkoholu, líh nebo tak něco by mohlo pomoct a neuškodit

 4. Tak já sem dám koment. Vy mi ho smažete a ještě mi pošlete poděkování za vložení komentu.Nelogické. No ale asi vím jak to je, můj komentář obsahoval odkaz na vyčištění klávesnice (myslím tím opravdové vyčištění a ne pošolichání štětečkem, např kečup a olej štetečkem pryč nedostanete) a tím se vám váš článek zdál bezpředmětný. Nejspíš se vám zdá můj návod nereálný, ale to se pletete, a začínám si myslet, že autor článku nemá ani tušení jak vypadá šroubovák a na co se používá. Tak to sem dám ještě jednou. http://sroczknights.wz.cz/PC/Inovace%20PC/Cisteni%20klavesnice/cleanerkeyboard.htm

 5. Čištění vodou, lépe teplou vodou v kombinaci se saponátem a samozřejmě následné opláchnutí a co nejrychlejší vysušení přiměřeně teplým proudem vzduchu je supr i když to spousta opravářů nemá ráda. Můj děda takto jsi připravoval k opravě staré elektronkové televize či radia, které mu nosili zákazníci-sousedé včetně těch pavučin a spousty prachu.

 6. Čištění vodou, lépe teplou vodou v kombinaci se saponátem a samozřejmě následné opláchnutí a co nejrychlejší vysušení přiměřeně teplým proudem vzduchu je supr i když to spousta opravářů nemá ráda. Můj děda takto jsi připravoval k opravě staré elektronkové televize či radia, které mu nosili zákazníci-sousedé včetně těch pavučin a spousty prachu. Praktikuji to i dnes, samozřejmě jen u jednoduché elektroniky/klávesnice, ovladače apod/, a to rychlé vysušení je nutné. /Pozn. nestihnou tak korodovat kontakty/

 7. Dobrý večer. Mám dotaz, jak „oživit“ klávesnici, není stará, ale písmena jsou ohmataná, některá hodně. Děkuji za odpověď.

 8. Pokud je to už vyloženě mechanicky poškozeno a „vymláceno“ asi se s tím moc nevymyslí bohužel

 9. Dobrý den, mám notebook HP ProBook 4530 s a chtěla bych se zeptat jak co nejlépe vyčistit klávesnici. Přece jen po několika letech používání je celá zaprášená a nějaký ten drobeček také najdeme. Nechci přistupovat k nějakým radikálním postupům (https://www.youtube.com/watch?v=Tm4VgHyKUbs) mám strach, že bych tlačítka polámala, byl mi doporučen tento sprej: http://www.usporanatisku.cz/PROSTREDKY-NA-CISTENI/Stlaceny-vzduch-na-prach-PA100-400ml.html
  Zajímalo by mne, zda je to dobrá varianta, případně co jiného použít.
  Ještě by mne zajímalo, jestli by se dal nějakým způsobem vyčistit větráček PC, začal mi v poslední době hodně hučet a pc se čas od času zahřeje. Zda se pustit také do nějakého samočištění, nebo se raději svěřit do rukou odborníků 🙂
  Děkuji za radu

 10. někteři na vyčištění klavesnice použivaji Cyber Clean

 11. ale já jsem to nezkusila ale mám taky trochu menši problem u klavesnice mi blbné písmenko c u noteboku muže to být tím že by klavesnici byli zaprašené kontakty ?? děkuji za jakoukoliv odpoved

 12. No já jsem to vzala řadu po řadě,vyčistila štětečkem pod a jednotlivé klávesy -postupně jak byly sundány -jsem vhlhou švédkou utěrkou očistila a nasadila.Ani moc času to nezabralo.Akorát ty velké klávesy s pérkem dělají nedobrotu. Zatím jsen nepřišla na to jak je nasadit aby seděly a nekývalyse.
  Neví někdo jak s tím pérkem???

 13. dobrý den, chtěla bych poradit… Dneska se mi omylem podařilo polít klávesnici u notebooků mlékem… Notebook funguje, ale některá písmenka mi píšou do dvou. Třeba když zmacknu P, tak mi to napíše pi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *