Jak skrýt, co dělám na počítači?

Jak rychle schovat otevřená okna programů, zamknout windows a další tipy pro schování toho, co děláte na počítači.

Znáte takovou tu situaci, kdy něco děláte na počítači, v klidu si hrajete nebo něco píšete, případně někde brouzdáte po internetu, když v tom se objeví někdo, před kým by to mělo být utajeno. Typicky třeba šéf nebo prostě kdosi, komu po tom nic není. Co v takové chvíli dělat? Možností je několik.

Nic než plocha

První možností je skrýt veškeré otevřené programy a zobrazit jen plochu. Abyste nemuseli každé okno minimalizovat zvlášť, použijte klávesovou zkratku Win+M. (Win je taková ta klávesa s logem Windows mezi Ctrl a Alt).

V tomto okamžiku jsou všechny programy minimalizovány. Jak ale ukrýt lištu, kde pořád je vidět, které programy jsou otevřeny? Tento problém se dá vyřešit jednoduchým trikem: je potřeba odemknout lištu a nastavit její automatické skrývání. Objeví se tak pouze tehdy, když na ní najedete myší.

Lištu odemknete tak, že na ní kliknete pravým tlačítkem myši a zrušíte odškrtnutí u položku Uzamknout hlavní panel. Od teď se dá lišta (hlavní panel) kdykoliv vytáhnout i zatáhnout pomocí myši. Automatické skrývání pak lze nastavit opět přes pravý klik na lištu > Vlastnosti > a zde zaškrtnutím Automaticky skrývat hlavní panel.

Zamknutí počítače

Pokud se k vašemu počítači přibližuje kdosi nepovolaný a vy ho chcete před ním uzamknout, stiskněte kombinaci Win+L. Tímto se počítač zamkne a dále se s ním dá pracovat, pouze když zadáte své heslo. Pokud se přihlašujete do Windows bez hesla, tato metoda ztrácí smysl, protože stačí stisknout Enter a jste zpět.

Přepnuto a skryto

Když hrajete hru, která je přes celou obrazovku a na ploše žádné nekalé programy nemáte, je nejlepší použít Alt+tabelátor (klávesa na Caps Lockem). Tímto zůstane hra běžet v pozadí na liště.

Rychle všechno zavřít

Klasická metoda. Rychle zavírejte všechna okna pomocí křížku – a nebo klávesové kombinace Alt+F4. Pozor, některé programy se před ukončením ještě ptají, jestli je opravdu chcete zavřít. Tomu se dá vyhnout, když místo křížku dvakrát kliknete na ikonku programu v pravém horním rohu okna.

Když jde do tuhého

Někdy ale počítač není z nejrychlejších a všechno zavírání přece jen taky chvíli trvá. Tehdy nezbývá, než sáhnout k silovému řešení, nahmatat na pc skříni tlačítko na vypnutí a držet ho, dokud obrazovka nezčerná.

Rate this post

5 komentářů k Jak skrýt, co dělám na počítači?

  1. Dobrý den prosím potřebuji poradit hlavní panelová lišta při ploše se pořád schovává pokud na ni nejste najeti myší. Potřebuji poradit aby nemizla. Dík

  2. klikni na ní pravým tlačítkem myši a zaškrtni „uzamknout hlavní panel“

  3. Dobrý den,
    panelová lišta dole se mi zobrazuje, ale najedu-li na některou ikonu ukazují se mi nad ní všechny, které mám na liště právě otevřené, Prosím o radu, jde-li to odstranit. Děkuji

  4. tak tohle pokud vím nijak už schovat nejde, bohužel

  5. Tvůrce tohoto přízpěvku se posledním odstavcem „Když jde do tuhého“ snaží donutit nepříliš zkušené uživatele starších PC o to aby si koupili PC nové? Podle tohoto odstavce soudím že zřejmě ano, radím edit, než tím nase**** více lidí..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *