Jak zjistit MAC adresu

V tomto návodu si ukážeme co to je MAC adresa, jak jí zjistit a k čemu slouží.

MAC adresa je něco jako otisk prstu vaší síťové karty. Často se píše jako šest čísel v šestnáctkové soustavě oddělených dvojtečkami nebo pomlčkami například 05-8A-9C-0E-F9-DC. Jelikož u starších síťových karet byla adresa neměnná, získala si označení “Fyzická adresa“. Nově koupená síťová karta má v sobě již uloženou celosvětově jedinečnou MAC adresu, ale při její změně máte vysokou pravděpodobnost, že vám nepůjde internet, protože v síti nemohou být připojeny 2 počítače se stejnou adresou.

S využitím MAC adresy se můžeme nejčastěji setkat u vašeho zřizovatele internetu. Když si koupíte internet, dostanete k němu většinou i zapůjčený router, ten jakožto síťové zařízení má také MAC adresu, pod kterou se připojujete na servery vašeho zřizovatele. Tam má MAC adresa přidělená vaše jméno, takže pokud se bude chtít na internet připojit někdo jiný než jejich klient, okamžitě ví, kdo tam nepatří, protože jej nemají v databázi a zase naopak kdo moc stahuje a je ta podezření na ilegální aktivity.

Windows

Adresu zjistíte jednoduše, stačí otevřít nabídku start -> Všechny programy -> Příslušenství -> Příkazový řádek, nebo do pole spustit (u Win7 dole v nabídce start nebo klávesovou zkratkou Windows + R) napíšete cmd. Otevře se vám konsole, zde máte opět dvě možnosti a to zadat buď getmac  nebo ipconfig /all. U první možnosti se vám vypíše jen MAC adresa a cesta k zařízení, u druhé se vypíše celé nastavení síťového připojení.

Na obrázku je ukázka zjištění MAC adresy ve Windows. V červeném rámečku je zjištění pomocí příkazu getmac, níže pomocí ipconfig /all. Cenzurovaná citlivá data.

GNU Linux

V distribucích Linuxu bude postup velice podobný. Do spuštěného terminálu (prakticky příkazový řádek Aplikace -> Systém -> Terminál nebo alt + F2 a do vyhledávače napsat Terminál) zadáte ifconfig /all. Zobrazí se opět podrobné nastavení síťového připojení, MAC adresa je označena jako HWadr.

Na obrázku je ukázka zjištění MAC adresy v GNU Linux. V červeném rámečku je zvýrazněna MAC adresa. Cenzurovaná citlivé data.

Mac OS X

Do spuštěného terminálu se zadá ifconfig, zase se vypíše podrobné nastavení síťového připojení, vaše adresa MAC je označena jako ether.

1 komentář k Jak zjistit MAC adresu

  1. Dobrý den, nevíte někdo, kde v tabletu Goclever TAB I101odhalím MAC adresu?
    V nastavení WiFi – pokročilé je u Adresy MAC uvedeno: Nedostupný údaj.
    Díky
    Android 2.2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *