Kabely k počítači

K čemu je který konektor a kabel u počítače a jak je správně pospojovat – problém řešený zejména při koupi nového hardware. Pokusíme se popsat k čemu je který a udělat v tom trochu jasno.

Typy USB konektorů

USB je plochý konektor, využívaný k připojování myší, tiskáren, scannerů, ale i třeba sluchátek nebo bluetooth adaptérů. V počítači jsou konektory, do kterých lze zasunout plochý konektor typu A. Kromě typu A existuje ještě typ B, který vede zpravidla do zařízení – typicky do tiskárny. Kromě těchto “velkých” koncovek existují ještě dvě miniaturizované verze: microusb a miniusb. Micro USB patří v současnosti k nejčastěji využívaným konektorům pro mobily a dá se skrze něj přesouvat data mezi mobilem a počítačem a nebo mobil nabíjet.

Typy USB konektorů.
Typy USB konektorů.

Síťové kabely

U počítače naleznete dva typy síťových kabelů a konektorů. První vede do elektrické sítě – tj. do zásuvky s 230V, druhý (ethernetový) pak můžete zasunout do modemu nebo routeru a přivést přes něj lokální síť nebo internet. Poplést se naštěstí nedají – kabel a konektor pro elektrickou síť jsou na tři vidlice a rozměrově výrazně větší.

Ethernetový kabel a konektor vs. kabel a konektor pro elektrickou síť
Ethernetový kabel a konektor vs. kabel a konektor pro elektrickou síť

LPT konektor

Využívá se k propojení s tiskárnou tehdy, když to není možné přes USB port (starší tiskárny využívají výhradně tohoto konektoru). Naštěstí, existuje i redukce USB na sériový port, která se dá využít pokud váš počítač už tento typ konektoru na základní desce zabudovaný nemá (bývá označována jako USB na LPT).

LPT kabely a konektory
LPT kabely a konektory

Kabely k obrazovce

Historicky nejstarší typem konektoru, používaným k propojení monitoru a grafické karty je analogový VGA. Ten byl nahrazen digitálním DVI konektorem, který se vyskytuje ve třech variantách: DVI-D (pouze digitální signál), DVI-A (pouze analogový signál) a DVI-I (digitální i analogový signál). Nejnovějším typem konektoru je HDMI, který se používá k přenosu digitálního audio-video signálu mezi novějšími modely obrazovek, DVD přehrávačů, ale i třeba projektorů.

DVI vs. VGA vs. HDMI
DVI vs. VGA vs. HDMI

Konektory pro sluchátka a mikrofon

3,5 mm konektory a vstupy
3,5 mm konektory a vstupy

Posledním typem často používaných konektorů jsou 3,5 mm vstupy ve zvukové kartě pro mikrofon a sluchátka. Podle typu zvukové karty jich může být více (jeden pro výšky, další pro basák, atd.) v základu jsou dva: jeden je zvukovým výstupem, který se z druhé strany zapojuje do sluchátek nebo reproduktoru, druhý je zvukovým vstupem, do jehož zdířky se zapojuje mikrofon. To, kam patří který, lze zjistit buď na základě popisek, grafických symbolů nebo barev konektorů.

 

Komentář ke článku “Kabely k počítači”

  1. Můžete mi poradit, dá-li (vůbec) se propojit PC se starou analogovou TV, kde chytám terestriální signál přes STB? PC má RS232, USB a růžový/zelený konektor na video/audio, TV má scart a audio/video, STB má jen scart.
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *