Klávesnice k notebooku

Klávesnice k notebooku

Jakou klávesnici připojit k notebooku, jak ji připojit. Připojení přes PS/2 a USB.

Externí klávesnice

Každý notebook je samozřejmě integrovanou klávesnicí vybaven. U notebooků s menší úhlopříčkou je ale klávesnice menší, než je klasická velikost, mimoto chybí numerická část. K notebooku se dá připojit jak klasická externí klávesnice, přesně taková, jakou ji známe z klasických stolních počítačů, tak pouze numerické klávesy, které se připojí na pravý bok notebooku a tím se vlastně integrovaná klávesnice rozšíří.

Připojení

K připojení klávesnice se dá použít buď klasický klávesnicový PS/2 port (dnes se již používá minimálně), USB a nebo bluetooth připojení. Pro připojení přes bluetooth je potřeba zapojit ještě jednotku do USB zdířky v notebooku, aby se mohla zařízení bezdrátově propojit. Většina zařízení se bez problémů spáruje ihned po připojení a není potřeba nic dalšího řešit (připojení je možné i za chodu, počítač není nutné restartovat), v některých případech je potřeba stáhnout ovladač. Ten najdete poměrně jednoduše tak, že zadáte do vyhledávače následující dotaz:
„název klávesnice a označení typu driver“ – a následně z webu výrobce stáhnete a nainstalujete ovladač.

Jakou klávesnici vybrat?

Pro lepší představu o tom, jakou klávesnici je nejlepší pořídit pro vaše účely, přinášíme přehled typů klávesnic, které je aktuálně možné pořídit k laptopu.

Apple Magic Keyboard

Větší obrázek na MALL.cz

Bezdrátová klávesnice od Applu funguje s počítači a notebooky Mac. Zajímavý design, optimální odpor kláves a odolný hliníkový podklad z něj dělají optimální volbu, pokud používáte počítač tohoto výrobce. Spárování probíhá automaticky, nic dalšího není potřeba stahovat. Délka výdrže baterií se pohybuje kolem 1 měsíce.

Logitech Wireless Combo MK520 CZ

Větší obrázek na MALL.cz

Výhodou tohoto bezdrátového řešení je, že v notebooku je jen jeden bluteooth modul pro klávesnici i myš, a tak zbytečně nezabírá dva usb porty. Klávesnice je ergonomická, má velmi pohodlný stisk a vydrží bez nabíjení 3 roky, myš má optimální velikost a odpor tlačítek, baterie v ní vydrží zhruba 1 rok.

Podsvícená klávesnice A4Tech Bloody

Větší obrázek na MALL.cz

Herní klávesnice s rychlou reakční dobou a podsvícením, které se hodí zejména při nočním hraní. Na boku jsou funkční klávesy, na kterých se dá nadefinovat speciální funkce pro urychlení opakujících se činností.

Logitech Bluetooth Multi-Device Keyboard

Logitech Bluetooth Multi-Device Keyboard
Větší obrázek na MALL.cz

Pokud hledáte univerzální klávesnici, použitelnou jak pro psaní na notebooku, tak na tabletu a na mobilu, na které by se dalo jednoduše přepínat, na kterém zařízení by se mělo právě psát, popřemýšlejte o tomto povedeném kousku hardware od Logitechu. Je v ní i kolébka, kam se dá vložit tablet nebo mobil, aby byla jeho obrazovka v optimálním úhlu.

Numerický keypad

Connect IT bezdrátový numerický keypad
Větší obrázek na MALL.cz

Řada menších notebooků není vybavena blokem numerických kláves a číslice se na nich musí vyklepávat poměrně nepohodlně. Problém řeší tento přídavný numerický blok, se kterým se už tak snadno nespletete. Je to jeden z nejvíce kontroverzních kousků hardware – někdo na něj nedá dopustit a jiný nechápe, na co je potřeba.

Rolovatelná klávesnice od C-Tech

Větší obrázek na MALL.cz

Existuje řada prostředí, kde jsou vysoké požadavky na čistotu a klasické klávesnice, kde je vždy riziko, že do zdířky zapadne prach nebo jiná nečistota, nejsou příliš vhodné. Může to být jak restaurace, kavárna, tak ordinace nebo chemické pracoviště. Právě pro takovéto nasazení je vhodná gelová, omyvatelná klávesnice, která je navíc velmi ohebná a píše už při naprosto minimálním tlaku.

Ergonomická klávesnice od Microsoftu

Větší obrázek na MALL.cz

Klávesnice vypadá na první pohled poněkud zvláštně. Proč je tak prohnutá? Microsoft připravil klávesnici uzpůsobenou tvaru lidského těla tak, aby psaní na ní bylo maximálně ergonomické a nezpůsobovala žádné zdravotní problémy. Díky tomu, že je zápěstí na ní položeno v přirozeném úhlu, nedají na ní její majitelé dopustit a pokud píšete všemi deseti a to i několik hodin každý den, měli byste si v rámci zachování svého zdraví tuto klávesnici minimálně prohlédnout.

4.5/5 - (2 votes)

18 komentářů k Klávesnice k notebooku

 1. Právě jsem si koupila novou klávesnici k notbooku.SENSACE mám z něj radost.Jen nevím,jestli klávesnici mohu odpojit a připojit při zapnutem notbooku nebo jestli musí být vypnut.Děkuji za odpověd .Ella

 2. Zdravím, doporučuji notebook vypnout a pak připojit klávesnici, při dalším zapnutí by měla být detekována automaticky

 3. Neboj se. Klávesnice i myš jdou měnit za běhu počítače. Nemusíš jej vypínat.

 4. Ahoj, při zapojení numerické klávesnice (USB) k notebooku se mi automaticky zapne numerická klávesnice i na integrované klávesnici ntb – neni tedy možné mít zapnutou externí num. klávesnici a zároveň psát text.
  Dá se num. část klásnice ntb nějak vypnout?
  Děkuji Libuš

 5. nedalo by se to přepínat přes fn + něco? takhle se na noteboku přepíná numerická a klasická klávesnice vždycky

 6. přepnutím ovladače numerické/klasické klávesnice bohužel ovládám jak externí, tak i integrovanou numerickou klávesnici – takže buď obě zapnuté nebo obě vypnuté – potřebovala bych mít zapnutou externí, ale integrovaná aby zůstala vypnutá:-(

 7. Zdravím, mám externí klávesnici, ale integrovaná u notebooku mi blbne. Prostě dělá si co chce (je vyzkratovaná). Problém je, že nevím, jak tuto integrovanou klávesnici odpojit. Hledal jsem v BIOSu, mám Ubuntu Linux, ale nikde jsem nic nenašel. HW řešení mě už také napadlo, ale nerad bych se šťoural ve „vnitřnostech“ notebooku. Děkuji za odpověď, Ondra.

  PS: Značka notebooku je HP 625

 8. K notebooku potřebuji připojit standardní klávesnici. Vyzkoušel jsem různé kl. a to i při vypnutém i zapnutém NB. Stále ji NB neakceptuje.
  Díky za radu

 9. Já když píši slova, věty na NB a chci přejít na číslice, tak kliknu na fn + F11 a pak zase můžu přepnout zpět na psaní slov tím stejným způsobem fn + F11
  fn – je v levé spodní části
  F11 – v horní části směr napravo.

 10. mam novou klavesnici a nejdeme mi zapnout i kdys ji mam na spravnim miste

 11. Prosím o radu jak přepnout klávesnici na numerickou u notebooku HP Compaq Presario CQ58.
  Dosud jsem psal číslice pomocí Shiftu a horního čísla, ale teď
  jsem potřeboval napsat nějaký speciální znak, který se napíše
  pomocí Altu+nějakého trojciferného čísla ale nešlo to napsat.
  Díky za odpověď.

 12. Prosím o radu jak zapnout numerickou klávesnici na notebooku.
  Díky za odpověď.

 13. na většině notebooků se to řeší přes tlačítko Fn, které je poblíž ctrl a alt

 14. Zdravim,Jak propojim herni bluetooth klavesnici Logitech k noteboku.? Notes mi nechce vyhledat bluetooth klavesnice.

 15. Chci napsat přehlasované u a nemůžu přepnout klávesnici na dvojitou čárku či dvojtečku. Čím mám klávesnici přepnout? děkuji

 16. koupil jsem si podsvícenou klávesnici asus cerberus po zapojení do notebooku se mi jen po najetí win rozvítí a nereague a notebook ji nedetekuje a to i po nainstalovaní softwaru od asusu :\
  prosím o radu děkuji nejlépe na e-mailu ap4r@seznam.cz

 17. Zdravím a poprosím o radu:1. klávesu Fn nevidím. 2. U nového NTB Lenovo mi přestal fungovat Touchpad, prostě zcela zmizel kurzor. Co dělat? Moc děkuji Helena.

 18. Fn bývá vlevo dole mezi CTR a ALT. Kurzor – možná je zapnutá jen myš, touchpad se dá v nastavení také vypínat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *