Ochrana počítače před bleskem

Co vás může potkat při bouřce a jak si ochránit výpočetní techniku před shořením v důsledku elektrického výboje.

Čas od času se v našich zeměpisných šířkách přihodí ta nemilá věc, že přijde bouřka a s ní související nebezpečí blesků (dejme tomu že příjemná věc to může být pro zemědělce, přírodu nebo jiné pohledy na ní, když se na to ovšem podíváme z hlediska informačních technologií moc příznivou událostí bouřka není).

Na první pohled by se zdálo, že když máme na domě bleskosvod a v elektrorozvodu chránič, máme takříkajíc vystaráno Bouřka nad městema jsme za vodou (či chcete-li, za bleskem). Tato iluze bezpečí však je skutečně jen virtuální a při nejbližší bouřce byste mohli být krutě vyvedeni z omylu, čemuž se snažíme v tomto článku samozřejmě předejít. Blesk je totiž elektrický výboj, který se počítá v desítkách tisíc voltů, což znamená že může putovat vším, co je vodivé na velké vzdálenosti a přes bleskosvod umístěný na televizní anténě doputovat až do vnitřku vašeho počítače, kde může napáchat docela solidní paseku (zejména co se spálení všech možných obvodů a procesorů týče).

Jak se chránit

Základní a dnes už naštěstí i poměrně rozšířenou metodu obrany je přepěťová ochrana. Ta se prodává jak ve variantách pro ochranu elektroniky, tak i pro telefonní linku – což se vám hodí zejména v případě, pokud jste připojeni na internet přes ADSL (typicky od O2). Přepětí totiž může stejně dobře jako sítí putovat i telefonním kabelem a modem je zařízení poměrně citlivé, takže není žádným tajemstvím, že každá bouřka kosí modemy po desítkách.

Stoprocentní jistotou však jakákoliv tato ochrana není – protože blesk je přírodní jev, který člověk nemůže ovlivnit, tak se prostě může stát to, že přijde něco většího, než na co je ochrana stavěna (většinou se to tedy nestane, ale tahle možnost tu prostě vždy existuje). Představme si, že máme protipovodňovou zeď proti padesátileté vodě a ona zrovna letos přijde voda stoletá, co nám stěnu přelije. Stejně tak je to i ve světě všech ochran proti bouřkám – může se stát, že zrovna nad vaším domem se jako na potvoru v mračnech vytvoří napětí v desítkách tisíc voltů, ale ve stovkách tisíc nebo milionech. Co se pak stane ve chvíli, kdy narazí na poddimenzovanou ochranu je jasné – prorazí i jí, spálí, a ve výsledku spálí i veškerou elektroniku, která měla být uchráněna.

Jedinou dokonalou ochranou je proto odpojit při bouřce veškeré počítače, na notebooku přejít z napájení v síti na baterky, modem odpojit. Taková je bohužel daň za stoprocentní jistotu toho, že po tomto vybouření bude fungovat všechno co má.

Rate this post

1 komentář k Ochrana počítače před bleskem

  1. Mě nikdy nenapadlo, že by mohlo při bouřce dojít k poškození počítače. Řešil jsem akorát to, jak si zajistit elektřinu i v případě, že dojde k jejímu výpadku. S tím mi pomohl záložní zdroj, který jsem si objednal z https://www.zaloznizdroje-ups.cz/ , takže i když elektřina vypadne, tak já to nijak nepoznám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *