Počítač vs. Notebook

Jak vaše bystré procesory, pardon mozky z názvu určitě vyčetli, článek bude zasvěcený rozdílům a srovnávání běžného stolního počítače a populárního notebooku. Takže pokud váháte, co pořídit, po přečtení budete mít doufám jasno.

Cena

První důležitý faktor v rozhodování lidí, takající se veškeré elektroniky je bezpochyby cena.  Tady to bude nerozhodně, jelikož na obou stranách se dají pořídit levnější a dražší sestavy. Je pravda, že u notebooku, nebo jim příbuzných laptopů se vyvíjejí i takové, jejichž cena by neměla přesáhnout 1000kč. Takový laptop byl vyvinut Indii, jeho výrobní cena nepřesáhne 35 dolarů a bude dělaný pro běžné studentské potřeby a všeobecně pro lidi s nízkými příjmy, aby mohli držet krok s dobou.

Design

Co si budeme nalhávat takový notebook je tisíckrát hezčí, nežli skříň, monitor a další vybavení a kabely. Někteří lidé využívají i notebook a obaly na něj, jako módní doplňky. To si firmy velice dobře uvědomují a tak druhů a typů designu stále stoupá.

Flexibilita

Asi nemusím zmiňovat flexibilitu a přenosnost notebooku. Ideální pro lidi, kteří využívají počítač doma i v práci, či škole, proč mít dva, nebo i více počítačů a složitě pak sdílet, posílat, nebo ukládat a přenášet data?

Údržba

Tady je vítězem opět počítač, jelikož nabíjení notebooku je opravdu otravné. Počítač prostě jednou zapojíte a je to… Pokud se jedná o úklid, jako leštění a čištění od prachu, tak u počítače musíte rozšroubovat skříň a následně čistit stoletý prach, jelikož ruku na srdce, kdy naposledy jste prach odstranili? Další aspekt do debaty bude to, že notebook často vidí vaše okolí, takže byste ho měli udržovat v dobrém stavu, často a pravidelně čistit obrazovku, klávesnici atd.Takže celkově to bude nerozhodně.

Kvalita

Tady vítězí počítač, i přes to že některé notebooky jsou už dnes opravdu vysoce kvalitní a našlapané, cena se v tom také odráží a prostě skříni, kde si vaší sestavu sestavíte, jak chcete, se nic nevyrovná.

Životnost

Počítač má nejen větší životnost, ale když vám začne odcházet jedna součástka jednoduše a sami si zakoupíte novou a obměníte, to zvládne i amatér, ale u notebooku je to problém. Když budeme brát ještě v úvahu, že počítač doma stojí a relativně nic mu nehrozí… Naproti tomu riziko pádu a dalších nehod u notebooku přenášením roste.

Pohodlí

Většina lidí, která nikdy notebook v ruce neměla, si představuje obrázek, jak leží v posteli a chatují, či jinak relaxují s notebookem na břiše. To by vás asi moc dlouho, už jen kuly vysoké a poměrně rychle narůstající teplotě notebooku nebavilo. Čím to? Notebooky nemají větráky. Mimo to pokud si zakoupíte pohodlné křesílko, je úplně jedno, jestli máte Pc, nebo notebook. Takže nerozhodně.

Konečný výsledek je 2:2

.

Takže volba nakonec zůstává na Vás, potřebujete raději přenosnost, nebo větší kvalitu? Zvažte jednotlivé aspekty a určitě vyberete bez problémů.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *