Souhrnná recenze pro jablíčkáře: Nejnovější přírůstky apple

Americká firma Apple patří k předním výrobcům počítačů, přehrávačů, chytrých telefonů a tabletů. Ačkoliv si stále uchovává dynamického ducha, její historie se už píše 38 let – od roku 1977, kdy byla pod názvem Apple Computers založena zakládajícím týmem ve složení Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. V současnosti je podle obratu druhou největší světovou technologickou firmou za Samsungem a třetím největším výrobcem mobilních telefonů. Mezi její výrobky patří nejen telefony a počítače, ale také například hodinky Apple Watch, které přes řadu skeptických ohlasů, které se ozývaly při jejich vstupu na trh, si od svého uvedení už našly řadu příznivců a poptávka je zatím tak velká, že na to, než je budeme moci zakoupit v běžných obchodech si zatím ještě nějakou dobu v ČR počkáme. O Apple se ovšem mluví i v souvislosti s dalšími typy jeho produktů a je o něm poměrně dobře známo, že snad každým rokem překvapí nějakou zajímavou novinku.

Co si tedy připravil nyní? Za zmínku rozhodně stojí iPhone řady 6. Tento typ nahradí stávající model 5s, od něhož se liší větším displejem 4,7 palců. Díky němu se zvětšilo rozlišení, které dostalo název Retina HD a hodnotami 750 x 1334 pixelů. Displej je proti poškození chráněn klasickým tvrzeným sklem. V nabídce se objevil model iPhone 6 Plus s ještě větším displejem 5,5 palců a jeho rozlišení vzrostlo na Full HD (1920 X 1080 pixelů). V souvislosti s uvedením tohoto modelu na trh se v médiích objevilo několik fotografií ohnutého přístroje a odborná veřejnost diskutovala otázku tzv. kauzy bendgate, v rámci které se řešilo, zda opravdu je takto velký přístroj náchylný k ohýbaní. Reálně se ale jednalo pouze o jednotky kusů a naprostá většina uživatelů tohoto modelu si na žádné problémy s ohýbáním nestěžuje. Tyto iPhony pracují s 64 bitovým procesorem Apple A8, který je o 20 % rychlejší než u předchozí řady. U grafiky je zvýšení rychlosti dokonce 50 %. Tento dvoujádrový procesor s taktem 2 GHz byl vyroben 20 nm technologií. RAM paměť je však pouze 1 GB. Čipset A 8 dále obsahuje nový koprocesor Apple M 8. Jeho hlavní činnost spočívá v shromažďování a vyhodnocování dat ze senzorů tohoto přístroje. Využít se dá například k statistikám pohybu nebo našeho zdraví. Koprocesor obsahuje navíc barometr. Také zde podobně jako u předchozích modelů je použit snímač fotoaparátu s rozlišením 8 megapixelů. Dočkal se však nových funkcí a možností. Jeho výdrž je však omezená. Další jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena, která překračuje dvaceti tisícovou hranici.

Další novinkou firmy Apple je iPad Air 2. Je tenčí než předchozí modely, jeho šířka je pouze 6,1 mm. Má vylepšený displej, kde zobrazovač, krycí sklo a dotykový panel jsou zakomponovány do jedné vrstvy. Tento model má 64 bitový procesor Apple A 8 X. Jde o vylepšenou verzi čipsetu používanou v iPhonech 6. Ze starších modelů je také převzata čtečka otisků prstů Touch ID. Baterie vydrží 10 hodin. iPad Air 2 má fotoaparát iSight s rozlišením 8 megapixelů. V režimu kamery dokáže natáčet také zpomalené záběry tzv. slow motion. Vylepšení zaznamenala rovněž přední Face Time kamera mající HD rozlišení a světelnost f/2,2. Tento přístroj je nabízen ve třech barvách s cenou začínající na 499 USD.

Apple_logo_black.svg

Apple v tomto roce představil také novou verzi Mac Booku – Core M 1,2. Tento model je lehčí než nejmenší typy řady Air. Využívá 14 nm 1,2 Ghz Intel Core procesor. Má malou hmotnost, váží pouhých 0,9 kg a patří k nejkompaktnějším na českém trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *