Úpravy masa – Vařit, péct či grilovat?

Úpravy masa – Vařit, péct či grilovat?

Další skvělé rady a tipy najdete na našem webu http://receptyprokazdeho.cz/

Kontrolní otázka: Co s masem před samotnou tepelnou úpravou?

Zahajovací část rituálu je maso pečlivě omýt pod tekoucí vodou. Maso dlouze nenamáčíme, prostě ho jen omyjeme vcelku pod proudem pitné vody. Z masa odstraníme blány a pokud možno také velké kosti. Podle potřeby maso naklepeme a okořeníme. Nezapomeňte, že prkénko, kde bylo syrové maso, musí ihned do dřezu!

Jaké máme možnosti úpravy masa?

Pokud masíčko neplánujete spotřebovat ve stejný den, v který jste jej koupili, zabalte jej do mokré utěrky s trochou octa a vložte do ledničky. Pozor dávejte u předvařených mas a uzenin, které jsou určené k brzké či okamžité spotřebě.

Tepelných způsobů úpravy masa je spousta. Správná tepelná úprava masa dovoluje získat potravinu vysoké biologické hodnoty a vábivého vzhledu, vůně a chuti. Teplem se změní vzhled, vůně, chuť a konzistence masa a zároveň i váha a velikost porcí. Syrovou variantou je u nás snad jen tatarský biftek, který je ze škrábaného masa.

Sous-vide

Tento ojedinělý způsob vaření ve vákuu se ještě donedávna využíval jen v restauracích a hotelech. Teď už je možné si jej pořídit i na takovéto domácí žvýkání. Masíčko se ochutí a následně se zavakuuje. Takto připravené maso se poté pošíruje ve vodní lázni několik hodin při teplotě 70°C.

Uzení

Uzení v dnešní době již nevyžaduje udírnu na dvorku. Stačí gloš s ventilem a malou udírničkou. Na talíř dáte maso, přikryjete glošem a zapálíte udírničku. Když vám z ní začne jít kouř, chvilku počkáte a pak servírujete. Při podávání servírujeme i s glošem, po jeho odklopení vyběhne kouř a nádherná vůně zauzeného masa.

Maso je velmi chutné a wow efekt při servírování se dostaví zcela určitě.

 

Pára

Vaření v páře je skvělý způsob, jak zachovat chuť i živiny masa. Není však vhodné pro všechny druhy: doporučuje se takto připravovat rybí, kuřecí či krůtí maso. U ryby je ideální, když se takzvaně pošíruje v rybím vývaru, koření a bílém víně. Ryba pak nasákne díky páře vůni. U kuřecího masa můžete použít kuřecí vývar nebo vodu s bylinkami.

 

Konfit

Maso se při něm pomalu peče ve vlastní šťávě či tuku, při nízké teplotě po dobu několika hodin. Na konci tohohle procesu je maso rozpadavé až na lžičku. Tento způsob je skvělý k přípravě tučnějších mas (např. kachna).

 

Římský hrnec

Speciální hliněný hrnec s poklicí, ideální pro přípravu hovězího masa. Maso a kořenovou zeleninu podlijete vodou a necháváte dusit. Hrnec zbytečně neotvíráte, aby Vám neutíkala potřebná pára. Je to standartní postup, používaný snad v každé kuchyni.

Grilování

Přímá metoda grilování spočívá v přímém působení žáru na pokrm. Maso je nutné v tomto procesu otočit! Tato metoda je vhodná hlavně pro jídla, která grilujeme méně než 30 minut. Jedná se především o steaky, hamburgery, klobásy a kotlety.

Nepřímá metoda grilování spočívá v umístění zapékací misky mezi dva zdroje tepla. Pro tuto metodu jsou vhodné velké kusy masa.

Další úpravou masa je česká klasika: trojobal. Mouka, vajíčko a strouhanka v hlavních rolích.

Na přípravě masa si dejte vždy záležet! A ať už zvolíte jakoukoli úpravu, přejeme dobrou chuť!

Další skvělé rady a tipy najdete na našem webu http://receptyprokazdeho.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *