Jak vytvořit vlastní hru

V tomto článku vám poradíme způsob, jak vytvořit vlastní počítačové puzzle a dokonce, jak vytvořit 3D hru bez znalostí a finančního kapitálu.

Prošli jste vývojem od internetových her, které je možné hrát přes nejrůznější portály až ke složitým dlouhodobým a pro počítač náročným hrám, které stojí stovky korun, ale už vás žádná z nich nebaví?  Rádi byste nalezli něco nového, co vás bude opět bavit hrát a u čeho se dobře odreagujete, ale veškeré hry, které stáhnete/zakoupíte vás přestávají bavit už po půl hodince hraní? Pokud se s tímto úvodem ztotožňujete, možná je načase uvažovat o tvorbě vaší vlastní hry.

Z hráče tvůrcem hry

Desítky her, které jste hráli nebo alespoň otestovali, prokazují, že láska k počítačovým hrám vám rozhodně nechybí a rovněž to, že tyto hráčská léta můžete zúročit při tvorbě vlastní hry. Nikdo netvrdí, že váš první výtvor strčí hru WoW do kapsy, ale minimálně ho můžete ukázat přátelům, kteří si vaši hru jistě rádi zahrají, zkritizují a třeba i pomohou vylepšit.  Pokud se vám tvorba her začne líbit a budete se jí chtít věnovat, můžete si v budoucnu založit webovou stránku, kam budete své výtvory vkládat a jsme si docela jistí, že pokud vaše tvorba nebude (a teď prosím bez urážky za ten výraz) odpadní, naleznete třeba pomocí FB fanoušky, hráče, testery a třeba i nové pomocníky a to velice rychle.

Co je třeba znát a mít

Asi si nyní říkáte, že pro vytvoření hry potřebujete znalost programovacích jazyků a máte do jisté míry pravdu. Ovšem když pro tvorbu využijete níže doporučený software, nebudete už potřebovat nic jiného, budete se pouze muset s programem naučit pracovat (nejedná se o program z řady nejjednodušších) na ovládání na druhou stranu není to nic, co by průměrný uživatel při pár hodin práce nezvládl. S programem vytvoříte 3D hru i se zvuky, a co víc: plná verze programu je zcela zdarma. Pro použití programu potřebujete pouze operační systém Windows. Program se jmenuje 3D Rad.

Puzzle

Pokud byste si do začátku raději zkusili něco jednoduššího, můžeme vám doporučit program Jigs@w Puzzle Entry, program sice není zdarma (jeho plná verze vyjde na přibližně 10 dolarů), ale za to podporuje český jazyk a uživatelé Windows s ním nebudou mít rovněž sebemenší problém. Tento program vytvoří z vašich obrázkových a fotografických souborů, ale dokonce i z video souborů zábavné puzzle. Puzzle mohou být 3D a můžete si jejich skládání zpříjemnit poslechem hudby, kterou lze do programu rovněž nahrát.

Kristýna Jahnová

4.6/5 - (24 votes)

18 komentářů k Jak vytvořit vlastní hru

 1. je čeština na 3DRadPro_712???

 2. pokud vím, tak není

 3. ne neni to je jasny =)

 4. cau ja sm se chtel zeptat na jaky strance se vitvary hra?

 5. já jsem zkoušela si hru vytvořit ale nejde to

 6. stepan, jít na http://www.mojemafie.cz a zalozit si tam hru umí každej jenom je problém s tím že to je moc rozsáhlý na to aby to hrál normální člověk respektive aby ho to zaujalo.

 7. nevim proč chcete aby byly tyto sotwary v češtině , už blbej šesťák by těmto programům měl rozumět a člověk co dnes po 1. v životě zapl kompa tak ten se má učit psát na klávesnici a učit se a né „Programovat“ hry

 8. dobry den posletemi prosim vitvorit hru prosim

 9. Dobrá hra střílečka s ozbrojování

 10. Dobrá
  hlavněpro kluky

 11. Spousta lidí neví o programovacích jazycích vůbec nic a už si vymýšlí různé příběhy, grafiku,ovládání atd. Pokud byste chtěli začít s programováním smiřte se s tím, že programy v češtině nejsou a nebudou. (výjimka je Scratch) Na začátek bych nedoporučil ani ty nejjednoduší programy jako je Kodu. Zmiňoval jsem se o Scratchi. Jedná se event based program, který sice neumí exportovat hry, ale naučí vás přemýšlet o věcech jako programátor. (event based = podmínka a akce) Když porozumíte zákonům programování doporučil bych se přesunout na program Construct 2, který sice není v češtině, ale jedná se dost složitější, ale velmi rychle pochopitelnou verzi Scratche. Programovací jazyk je na začátek moc složitý a klikat myší u již nastavených a nadesignovaných objektů vás do budoucna nic nenaučí. Pokud máte nějaké dotazy ohledně programování, napiště mi na email nebo sem do odpovědí a já se vám pokusím co nejrychleji odpovědět. 🙂 email: kesi15soundtracks@gmail.com

 12. chci vytvořit jakmile jsem slyšel ve škole v informatice tak muj ucitel ondřej mokroš vytvořil hru ktera se jmenuje kahoot.it jak nam řekl že mužeme taky vytvořit hru tak sem o to měl zajem a taky už jsem si ji nakreslil na papir akorat ted nevim kde je moje hra se jmenuje kregame kre protoze moje přezdivka ve skole křeček a chcu byt youtuberem ktery se menule křečman.tv games protoze to znamena anglicki hra takze to je kre game byl bych moc rad kdyby se mi hra povedla je to něco jako qíz ps děkuju mo

 13. nej hra na světě
  hrajte ji
  jmenuje se tanki online

 14. kde si ji mam vytvořit zdarma!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.