MMORPG hry online

Připravili jsme pro vás článek o jednom z celosvětově nejoblíbenějších typů her, a to sice o  MMORPG hrách. Dočtete se například, jak se tento typ vyznačuje, a nebo o vzniku první nezávislé hry typu MMORPG na našem území.

Krátce k historii her

Doba, kdy vznikla první hra Go, roku 3000-2000 před naším letopočtem v Číně, je už opravdu záležitostí dávné historie. Od té doby za účelem zábavy, trávení volného času, nebo i vzdělání vznikl takový počet her, že by bylo velice obtížné je spočítat. Hry se dají dělit do bezpočtu skupin. První počítačová hra vznikla v roce 1947, nicméně jejich hraní v Česku se začalo rozvíjet až po roce 1989.

MMORPG: Massive(ly) – Multiplayer Online Role – Playing Game

V češtině by se dal pojem vysvětlit  jako Online (po internetu) hra ve virtuálním světě (vytvořeném autorem, nebo týmem) s více hráči. O co jde tedy v praxi? Jednoduše si můžete zahrát na vojáka, rytíře, elfa, nebo mimozemšťana, fantazii se meze nekladou. Spolu nebo proti ostatním můžete bojovat proti zlu, či dobru. Bez nadsázky budete žít nový online virtuální život, ve světě a podle pravidel, které vytvořil autor hry.

Možná teď někteří z vás, kteří už se v tomto oboru pohybujete předpokládáte, že vám nabídneme pohled do největší hry (v počtu měsíčních přihlášení) tohoto typu, a to sice World of Warcraft (WoW). Pak vás zklameme: jelikož se domníváme, že o této hře už toho bylo napsáno tolik, že další článek by byl jen plýtváním řádky, takže jsme se rozhodli, že vás raději poučíme o první české nezávislé MMORPG hře Chmatákov.

Chmatákov – www.chmatakov.cz

Tato hra je dílo Petra Roudenského.

Někoho může překvapit originální grafické rozhraní: žádný středověk ani postavy, jak to bývá v MMORPG hrách zvykem, nýbrž hlavičky. To je pozůstatkem historického vývoje hry z chatu (kde hlavičky= smajlíci). Chmatákov měl spoustu verzí a prošel obrovským vývojem. Na konci roku 2008 začal přechod grafiky hry z Pixel-art na Vektor. Velkou změnou byl také prodej serverů hry, některé z nich pak byli následně více hrané, než server oficiální. V současnosti se vyvíjí Chmatákov 2.

A teď už vás vtáhneme do světa hlaviček, tedy do Chmatákova. Jste malá hlavička, které jste vybrali vzhled a povolání, máte 50chk(chmatákovských korun) a prut. To je první věc, kterou zjistíte. Později objevíte, že máte zhruba 18 dovedností, které můžete vyvíjet na určitou úroveň podle povolání a že jsou zde virtuální organizace CH.B.I. (Policie) a Chmazka (tvorba soutěží).

Můžete zde bojovat stejně tak s mečem, jako s kulometem, přesouvat se portály, nebo jezdit na chobotníkovi (zvíře všech možných druhů, připomínající hada s chobotem). Vzhledy hlaviček jsou také dost neobvyklé, autor umožnil koupit si svůj speciální vzhled, který si hráči pak malovali, či nechali namalovat. Po hře pak rázem běhal čert, vlk, letec, maska z hororů, nebo třeba postavičky ze star wars. Originalita této hry a jejích předmětů nezná hranice. Komunita, která se o hru stará, nebo ji hraje je velmi rozmanitá. Jako je tomu v životě, najít si někoho, kdo vám v začátku pomůže je stejně lehké, jako najít někoho, kdo vás okrade i o ten prut.

K negativům se dají přiřadit snad jen dvě věci. První je, že jsou zde i servery nelegální, ale to je dnes už (bohužel) běžnou věcí u řady her a nemusí se vás to vůbec týkat. A pak snad ještě, že občas zde dochází k wipe (totální vymazání účtů), nebo obnovení zálohy a to z důvodu bugování (zneužívaní chyb) některými hráči. Jelikož hra se jak už jsme psali výše, stále vyvíjí, občas se nějaká ta chyba, která lze zneužít, bohužel najde, ale to je koneckonců normální snad u všech druhů programů.

Kristýna Jahnová

Rate this post

3 komentářů k MMORPG hry online

  1. Pingback:

  2. dobrý večer,chtěl bych poprosit o radu.mám naistalovanou mafii 2 a když rozkliknu herní ikonu,tak mi z černá obrazovka a vypne se monitor.musím restartovat system.myslím si,že to bude asi pamětí ram,kterou mám 2 gb a hra vyžaduje 1.5-2 gb na ram,grafiku mám n-vidia nx8400gs td512eh,tak je možné,že grafika to nezvládá,i-když za pár měsícu budu kupovat novou grafiku od výrobce asus engts 450 direct cu top/di/1gd5,tak ta by měla zvládat náročnější hry.chci se jenom ujistit,jsetli to opravdu je ram nebo grafikou,jestli mám i navýšit ram v pc??děkuji předem za radu.nashle petr s.

  3. Tak ram je podle mě na hraně ale zvládat by to měla, ale jak zčerná ten monitor asi bych souhlasil v tom, že by to mělo být tou grafikou.. Tak jako ono víc paměti nikdy neuškodí, to je zase taky pravda 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *