Návod na hru Pokémon Go

Cestovat mezi reálným světem a tím virtuálním s pokémony? S hrou Pokémon GO naleznete Pokémony v úplně novém světě – v tom našem. Hra byla vytvořena společností Niantic a vydána pod záštitou The Pokémon Company jako další část do jejich už tak rozsáhlého světa Pokémonů. Ovšem společnost si jistě uvědomovala, že se tyto potvůrky v poslední době  nepotkávají s takovým úspěchem, jaký by si vývojáři představovali. A ať už byly jejich plány nebo představy jakékoliv, to, co vypustily do světa, ho doslova v mžiku pohltilo.

Vždyť hra byla uvolněna do světa teprve nedávno, přesněji řečeno teď v červenci tohoto roku a doslova hned ovládla svět. Internet, noviny i televizní zprávy se jen hemží informacemi o novém fenoménu, který hrají nejen děti školního věku, ale pokud uvidíte 30-letého může, jak něco hledá v křoví s mobilem v ruce, můžete si být jistí, že právě loví dalšího Pokémona do své sbírky. Není se čemu divit, těm kteří vyrostli na Pokémonech už je dnes 18 a více, takže velké plus této hry je obrovská cílová skupina. Plusů ale i mínusů najdeme ale celou řadu, pojďme se tedy na hru, která dobyla svět, podívat trochu více zblízka.

Jak začít hrát

Jak už jsme psali výše, aplikace využívá kombinaci skutečného a virtuálního světa. Jediné, co tedy musíte pro začátek udělat je vyjít ven a začít hledat. Samozřejmostí je instalace hry, která může být pro české uživatele trochu složitější, protože k nám zatím hra ještě nedorazila, ale již teď koluje po internetu několik návodů, jak si hru nainstalovat do svého mobilního zařízení a začít hrát. Pro uživatele Androidu je návod trochu jednodušší než pro ty, kteří používají systém iOS, ale i zde je k dispozici řešení, které vám dopomůže ke stažení a následnému hraní Pokémon GO. (Aktualizace: nyní lze už i u nás stáhnout Pokémon Go přímo v aplikačních obchodech – buď přes Google Play a nebo v iTunes).

Pokud jste tedy úspěšně získali hru do svého mobilu, je na čase vyrazit do světa a stát se tím nejlepším trenérem Pokémonů na světě. K tomu, abyste se stal nejlepším trenérem všech dob potřebujete ale ještě jednu důležitou věc, a tím je vytvoření trenéra. Ano, nejspíše jste uhodli. Máte na výběr kluka a holku, kteří připomínají slavné postavy z animovaného seriálu. Upravte si vámi zvolenou postavu dle libosti a zvolte si jméno pro vašeho nového lovce Pokémonů. Teď už jste opravdu připravení vyrazit na výpravu. Váš první lov bude jednoduchý, protože si jen vyberete mezi třemi základními Pokémony, konkrétně mezi listnatým Bulbasaurem, ohnivým Charmanderem nebo vodním Squirtlem. A zkusíte si poprvé hodit Pokéballem.

pokeball

Jak dál?

Úspěšně jste splnili první kroky potřebné k tomu, abyste se dostali k samotnému jádru hry. Nečeká vás jen procházení městem a prolézání houštinami ve snaze ulovit další příšerku, hra toho nabízí mnohem víc. Na mobilu vidíte mapu, kde se právě nacházíte. Vaší aktuální lokaci znázorňuje vámi vytvořený avatar, okolo kterého pulzuje kruh. Tento kruh vyobrazuje prostor, v kterém můžete provádět různé interakce. Jak už jsme se zmiňovali výše, hra toho nabízí mnohem více, než jen chytání a sbírání Pokémonů. Jsou zde i takzvané Pokéstopy a Gymy (taková výcviková střediska pro vaše Pokémony). Pojďme si postupně představit tyto tři pilíře, na kterých hra v současné době stojí.

Lov Pokémonů začíná!

Jak začít a kudy se vydat? Ve virtuálním světě najdete spoustu vodítek k tomu, abyste úspěšně ulovili Pokémona. Jako první indicie je zde tabulka v pravém dolním rohu obrazovky, kterou rozkliknete a uvidíte zde Pokémony, kteří se vyskytují ve vaší blízkosti. To vám ale příliš nepomůže, protože směrů na které se můžete vydat je spousta, a co když zrovna zvolíte ten špatný. Proto je tu druhá indicie, a tou jsou stopy nebo takové tlapky na displeji, které pokud budete sledovat, přiblížíte se k vašemu cílenému úlovku. Jedna stopa značí přibližně 100 metrů, dvě 200 metrů a 3 stopy značí 300 metrů k dalšímu Pokémonovi. Je tedy jasné, že čím blíž budete k cíli, tím méně tlapek se bude zobrazovat na displeji vašeho mobilu.

Jednou z dalších indicií jsou různé pohyby ve vašem okolí, například pohyb trávy může a nemusí znamenat výskyt Pokémona. Ovšem za bližší prozkoumání okolní terénu nic nedáte. Vždyť co když se tam bude zrovna schovávat nějaký vzácný druh a vy ho necháte jen tak být bez povšimnutí? Vždy je lepší se ujistit a až pak pokračovat v cestě za dalším dobrodružstvím.

Chycení Pokémona

Dejme tomu že jste zabodovali a nalezli vašeho úplně prvního Pokémona v terénu. Pokud se nachází ve vaší blízkosti, to znamená že je v tom námi již zmíněném pulzujícím kruhu, můžete na něj zmáčknout a pokusit se ho chytit. Chycení vyžaduje notnou dávku trpělivosti, soustředěnosti a v neposlední řadě dobrou mušku. Bude to chtít trochu cviku než vás bude Pokéball poslouchat a bude lítat přesně v tom směru, v kterém vy chcete. Je samozřejmě lehčí chytat větší Pokémony než ty úplně nejmenší. Výzvou je například poletující Zubat, ten vás jistě bude stát notnou dávku nervů.

Když se ale už trefíte, máte vyhráno – Pokémon patří do vaší sbírky. Uložil se do vašeho Pokédexu, kde můžete sledovat, kolik druhů Pokémonů jste již pochytali a kolik vám jich ještě zbývá.

Pozor byste si měli také dávat na barvu kruhu okolo vás, před tím než se rozhodnete nalezeného Pokémona chytit a uložit ho do své sbírky. Zelená totiž značí, že bude snadno k chycení, žlutá už bude trochu složitější a oranžová už je výzva, kterou budete muset podstoupit. No a jestli vidíte na obrazovce červeně zbarvený pulzující kruh, znamená to, že se při chycení tohoto určitého Pokémona pěkně zapotíte. Jsou to totiž ty nejtěžší z nejtěžších.

Důležitě je také sledovat prostředí, v kterém se nacházíte. Vodní Pokémony snáze naleznete u vody, noční dravce zase musíte chytat logicky v noci. A takový noční lov Pokémonů s kamarády nemusí být úplně k zahození, co myslíte?

Co vše při chycení Pokémona získám?

Chycením Pokémona získáte nejen jeho ale i nějaké ty dodatečné věci, které se vám budou ve hře jistě hodit. Zkušenosti pro dosažení vyššího levelu, čímž se dostanete i k hůře nebo těžce chytatelným Pokémonům. Pak je tu hvězdný prach a jídlo pro vašeho Pokémona. Poslední dvě jmenované věci slouží k vývoji daného Pokémona. Je zde takzvané “Power up”, který přidá Pokémonovi životy a sílu. Ale mnohem zajímavější funkcí je takzvaný “Evolve”, který všichni dobře známe ze seriálu. Pokémon se dostane do dalšího a většinou vylepšeného stádia.

Pokéstopy, Gymy a inkubátory

Jedním z dvou velkých oživení hry jsou Pokéstopy. Naleznete je na vaší virtuální mapě. Většinou se jedná o zajímavá místa ve vašem okolí. Doporučujeme tato místa navštěvovat, protože to nejen zpestří hraní celé aplikace, ale také samozřejmě nezůstanete bez odměny. Můžete například získat Pokébally, kterých není nikdy dost nebo inkubátory. Čekají na vás ale i jiné dárky, které vám pomůžou v dalším průběhu hry.

pokéstop

Až dosáhnete úrovně pět a navštívíte místa zvaná Gyms (krátce vysvětlené v horní části článku), budete vyzváni k tomu, abyste se připojili k jednomu ze tří týmů, konkrétně máte na výběr mezi červenými (Valor), modrými (Mystic) a žlutými (Instinct).

Pokud se rozhodnete jedno z těchto míst obsadit a umístit zde svého Pokémona, musíte si území nejdříve vybojovat. Pokémon, kterého se sem rozhodnete umístit, bude vaše území bránit a zároveň se zde bude trénovat. Počítejte ale s tím, že ostatní hráči budou jistě chtít vaše místo dobýt. Čím víc jich porazíte, tím těžší bude pro ostatní získat váš Gym. V opačném případě se vám váš Pokémon vrátí do Pokédexu a vy jste o vaše vybojované území přišli.

bulbasaur

V inkubátorech na vás čekají další Pokémoni. Na jejich vylíhnutí závisí vaše nachozená vzdálenost v reálu při spuštěné aplikaci. Opakuji – spuštěné. Hra totiž nezaznamenává ušlou vzdálenost v okamžiku, kdy hru vypnete.

Pikachu

pokémon Pikachu

Jeden tip na závěr. Pikachu je jistě nejoblíbenější Pokémon vůbec. Jeho chycení bude jistě vyžadovat trpělivost. Co když je tu ale způsob, jak ho získat ihned? Stačí si nevšímat Pokémonů, které dostanete na začátku na výběr. Oni postupem času zmizí, a pak se znovu objeví. Takto je nechte zmizet celkem pětkrát (bude k tomu třeba i urazit určitou vzdálenost). Při dalším objevení se k nim přidá i samotný Pikachu. Tak a je to – váš první Pokémon je Pikachu.

Hodně štěstí a zábavy při hraní!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *