Jak nahrávat hudbu z rádia do počítače

V tomto návodu popíšeme, jak nahrát hudbu z internetového rádia do mp3, wav nebo jiného formátu a uložit jiv počítači.

Internetová rádia najdeme například na play.cz, abradio.cz, poslouchej.net a další. Rádia online jsou také v Media Guide Windows Media Playeru od Microsoftu a obdobně také v oblíbeném Winampu. Rádia online bývají k dispozici v různé kvalitě pro různě rychlá připojení, vyberte si tedy vždy to optimální vaší rychlosti internetu.

Rádia se spouští pomocí různých pluginů, většinou přes Windows Media Player Plugin, který je potřeba, pokud již není instalován, stáhnout na výzvu prohlížeče. Při poslechu přímo pomocí přehrávače tento krok samozřejmě odpadá.

Nahrávání v reálném čase

K nahrávání nepotřebujeme žádný mikrofon nebo další hardware, budeme totiž nahrávat přímo ze zvukového výstupu.Nezbytnou podmínkou pro to, abyste mohli nahrávat, je program pro nahrávání hudby do počítače. Můžete využít například aplikaci Audacity, a nebo podobný program z katalogu Stahuj.cz. Většina z nich umožňuje i následné sestříhání nahrávky, přidávání efektů nebo slučování více nahrávek.

 1. spustíme rádio a nahrávací program
 2. jako zdroj nahrávání v nastavení vybereme Směšovač stereo/nebo MP3-WAV – označení tohoto zdroje zvuku se u jednotlivých programů liší
 3. stiskneme nahrávací tlačítko Record. Měli bychom vidět typickou amplitudu zobrazující zdroj nahrávaného zvuku
 4. soubor v možnostech uložit jako.. uložíme v požadované kvalitě a formátu na disk

Na co si dát pozor:

 • Ujistěte se, že máte správně nastaven Ovladač hlasitosti (ve Windows XP přes pravý klik na ikonu hlasitosti > Otevřít ovladač hlasitosti > Možnosti > Vlastnosti > Záznam > OK; ve Windows Vista, 7 a 8 opět pravý klik na ikonu hlasitosti >  Zařízení přes záznam) a zde vytáhněte sloupec Směšovač stereo na maximální hodnotu a vyberte jako výchozí.
 • Při nahrávání, kde používáte jako vstup Směšovač stereo, mějte mikrofon softwarově ztišen nebo vypojen ze zvukové karty, aby nerušil nahrávku hučením
 • Někteří výrobci zvukových karet přikládají předinstalované nástroje pro správu zvuku. Ujistěte se, že nijak nekolidují s použitým nahrávacím programem.

Nahrávání z podcastu

Některé rozhlasové stanice umisťují na svých webech archiv a v něm zpřístupňují nahrávky pořadů, které v rádiu v minulosti běžely. V tomto případě se dá konkrétní audiostream pořadu (podcast) převést přímo. Ukážeme si to na konkrétním příkladu.

 • Nejprve najděte v archivu konkrétní záznam pořadu. V našem případě jsme zabrousili do archivu radia Proglas ke čtení z knihy Poutník.
  Archiv rádia Proglas
 • Zkopírujte si URL adresu audiostreamu. To provedete tak, že kliknete na odkaz k poslechu pravým tlačítkem myši a z kontextového menu zvolíte položku Kopírovat adresu odkazu.
 • Stáhněte a nainstalujte si přehrávač VLC Player (například odtud).
 • V přehrávači VLC přejděte do menu Média > Otevřít síťový proud.
  Otevřít síťový proud
 • Vložte URL adresu streamu s pořadem. V dolní části okna pak klikněte na šipku u nápisu Přehrát a přejděte na volbu Převést.
  Vložení url streamu
 • Nastavte konkrétní parametry převodu. Přepněte způsob převodu na profil „Audio – MP3“, dále klepněte na tlačítko Procházet a nastavte, jak se má jmenovat soubor, který bude výstupem převodu. Pak už stačí klepnout na tlačítko Spustit a převod může začít.
  Nastavení převodu do mp3
 • Převod probíhá přesně tak dlouho, jak dlouho trvá převáděný pořad. Aktuální stav zpracování můžete sledovat na časové ose VLC přehrávače. Dokud nedoběhne běžec na ose až na konec, nechte program běžet. V titulku okna se při převodu zobrazuje nápis „Proudové odesílání“. Ve chvíli, kdy je převod hotov, se tento titulek změní na: „Multimediální přehrávač VLC.“
  Proudové odesílání
Rate this post

7 komentářů k Jak nahrávat hudbu z rádia do počítače

 1. Při obdržení e-mailu ze souborem pps kde je obraz a zvuk,bych chtěl stáhnout pouze doprovodný zvuk (hudbu).Nevím jak to provést.Poradíte?

 2. Dobrý den, jak lze připojit mikrofon k počítači, aby zpěv zněl do reproduktorů připojených k počítači?????

 3. ano, jde to, stačí to tak naštelovat v nastavení hlasitosti – indikátor hlasitosti vstupu.. nicméně mikrofon nesmí být přímo u reproduktorů, pak vznikne zpětná vazba > a reproduktory začnou nepříjemně pískat

 4. TO s tím převodem skrz VLC je hodně dobrá vychytávka, véelcéčko používám už docela dlouho, ale nevěděl jsem, že se tam pod kapotou ukrývají i takhle pokročilé funkce 🙂 Akorát by to mohlo jít rychleji, sice když to běží na pozadí je to celkem jedno, ale stejně…

 5. Zdravím. A co když je na jedné URL více setu pro přehrání ? Lze nahrát jeden konkrétní ? Fm4.orf.at/radio/stories/fm4unlimited

 6. Po ponechání běhu běžce na ose mi na dvou různých opakovaně program VLC přestal pracovat. Co s tím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *