Jak vybrat sluchátka

Jak vybrat sluchátka – jejich druhy a typy, jak postupovat při jejich výběru, jak se od sebe jednotlivé typu sluchadel liší a další tipy.

Hudba tvoří důležitou část lidského projevu a vnímání. Už v pravěku cítili lidé potřebu se v primitivní formě hudebně projevovat. V dnešní době existují desítky hudebních stylů, audio knih, motivačních nahrávek, uvolňujících zvuků přírody a dalších věcí v audio podobně. Pokud půjdete ulicí, nebo parkem uvidíte, že velký počet mladých lidí má v/na uších sluchátka nejrůznějších barev, rozměrů a typů.

Výrobci se v jako každém jiném odvětví předhání stále novými nápady a tak druhů přibývá stále více. Pro pojmenování typů použijeme slangové výrazy, jelikož se to tematicky a pro porozumění hodí více.

Pecky a špunty

Mezi základní typ sluchátek patří pecky a špunty, tento typ je ideální na denní nošení. Jedná se o sluchátka malá a nenápadná, takže se dají snadno zamaskovat. Tyto sluchátka se mohou stát vaším zachráncem na nudné konferenci, nebo při čekání na autobus.

Drží vám na uších

Dalším typem sluchátek, která jsou už větší a nápadnější, jsou sluchátka s uchycením za uši. Tento typ není nějak esteticky hezký, ale dá se dobře využít při sportu, jako je běh, aby vám sluchátka nevypadávala z uší.

Sluchátka na hlavu

Třetí starší, ale stále hojně používaný typ, jsou gigantická sluchátka přes celé uši s uchycením na hlavě. Tento typ je největší a zajišťujte nejkvalitnější zvuk a absolutní izolaci od okolí. Ale chodit venku se sluchátky, jejichž velikost je srovnatelná s vaší  hlavou, není moc hezké. Tento typ doporučujeme na domácí využití.

Existují další typy a vymoženosti, jako například bezdrátová sluchátka, ale to moc nedoporučujeme, jelikož se jedná o poměrně dražší výroby s množstvím problémů, jako je například časté nabíjení, rušení spojení mezi vysílačem a sluchátky apod.

Z článku už jste asi vyčetli, že žádná ideální sluchátka nejsou. Každému vyhovují sluchátka jiná, někdo nemůže mít jiný druh než pecky, jelikož má citlivé uši a kdyby měl klapky natékaly by mi, jinému zase pecky nedrží v uších. Chce to najít druh, který vám bude vyhovovat nejvíce, takže tenhle článek je možná jen takovým začátkem dlouhé pouti po prodejnách, kde si budeme moct všechny výše popsané typy doslova na vlastní uši rozhodnout se, který vám sedí nejlépe.

Kristýna Jahnová

Rate this post

5 komentářů k Jak vybrat sluchátka

 1. Dobrý den,
  Mám menší problém. Mám telefon Nokia 5310 express music a přestali mi fungovat sluchátka. Na internetu jsem si vybrala sluchátka YAMAHA EPH-20 ale nikde nemůžu zjistit, jestli jsou tyto sluchátka kompatibilní s mým telefonem. Mohli byste mi prosím poradit, jak tuto informaci zjistit nebo po případně jestli to nevíte tak poradit?
  Předem děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den
  Veškeré informace o telefonu, možností příslušenství, parametrů apod. Naleznete zde: http://www.nokia.cz/ziskat-podporu-a-software/podpora-vyrobku/5310-xpressmusic

  Tyto sluchátka jsou podle zmíněného webu vyrobeny pro vás telefon: http://www.nokia.cz/produkty/prislusenstvi/vsechno-prislusenstvi/headsety/headsety/stereofonni-headset-nokia-wh-500/specifikace

  Jinak řečeno mají konektor 3,5 milimetrový.

  Vaše vybraná sluchátka: http://www.alza.cz/yamaha-eph-20-cerna-d196262.htm

  Mají také 3,5 milimetrový konektor, tudíž by neměl nastat problém.

  Mimo to většina internetových e-shopu nabízí možnost vrácení zboží do určité doby, nebo si můžete jednoduše sluchátka otestovat v kamenném obchodu.

  Přeji hodně štěstí při správném výběru.

 3. Dobrý den,
  Potřebovala bych poradit. Mám sluchátka do kterých se dá dát paměťová karta s hudbou,takže sluchátka slouží i jako např. mp3. Jenomže jsem ztratila návod jak se hudba spustí,když je ve sluchátkách karta i s hudbou. Na paměťoví kartě mám danou hudbu a kartu jsem vložila do sluchátek,ale ať mačkám co chci nechce se hudba zapnout. Kdyby to pomohlo, tak sluchátka to jsou:sluchátka XX.Y Dynamic 10 – White. Prosím o radu,byla bych moc vděčná. Děkuji.

 4. Myslím, že v tomto případě se výběrem ani jednoho z těchto typů nedá nic zkazit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *