Jak vypálit hudební CD

V tomto článku se podíváme na to, jak si můžete sami v pohodlí vašeho domova vytvořit nové audio CD s hudbou.

Hudbu si dle českých zákonů z internetu stáhnout smíte. Ovšem je zakázáno ji dále šíři natož pak prodávat, takže pokud se nechcete dostat do problémů, respektujte to.

Zaprvé je potřeba si opatřit disk CD-R. Nejvýhodnější je vzít jich větší balík, abyste rovnou měli zásobu i pro příští vypalování. Vybrat si můžete z disků různých výrobců na Heuréce.

Za další je potřeba mít počítač s vypalovací CD mechanikou. Pokud ji váš počítač nemá a nechce se vám v něm montovat, je ideálním řešením externí vypalovací mechanika, která se zapojí přes USB kabel. Takováto zařízení najdete zde.

Co tedy udělat jako první? Stáhnout si nějakou hudbu ve formátu mp3 – více o tom najdete v tomto článku o stahování hudby z internetu.

Takže dejme tomu, že už nějaké písničky stažené máme a jsme nyní jsme ve fázi, kdy máte nějaké hudební stopy a toužíte si je vypálit. Budete samozřejmě potřebovat funkční vypalovačku a prázdný CD disk. Z prázdného CD můžete udělat hudební dvěma způsoby: buď tam na něj dát hudbu v mp3 – jednoduše tam soubory přetáhnout bez převodu, stačí vám k tomu libovolný vypalovací program – a nebo udělat z něj klasické audio cd, které se dá přehrát ve všech rádiích, věžích a přehrávačích s cd mechanikou.

Další věcí, která bude potřeba, je nějaký vypalovací program. Doporučujeme osvědčené Nero (placené) nebo poměrně kvalitní program, který je navíc zdarma a to Ashampoo – stáhnout si ho můžete zde.

Vypalujeme přes Ashampoo

  • Po té, co si program stáhnete a nainstalujete, prohlédněte si trošku rozhraní a oťukejte si ho. Když už vidíte jak se program přibližně ovládá, vložte prázdné CD do mechaniky.
  • Najděte v programu možnost Vypálit hudební CD a postupujte krok po kroku (program už vás povede). V průběhu budete pravděpodobně volit název CD, vybírat formát (některé programy si písně před vypálením přeformátují) a samozřejmě vybírat písně, které se mají ocitnout na disku.

U vypalování doporučujeme raději na počítači nepracovat nebo alespoň z části omezit zatížení, vypalování není zase tak nenáročná činnost. Díky omezení práce po dobu vypalování, jednat ušetříte čas vypalování a zároveň se vyhnete zbytečnému špatnému vypálení, které byste při poslechu poznali třeba sekavým zvukem, přeskakováním atd. Stejné zvukové nepříjemnosti vás potkají, pokud CD poškrábáte, takže hned po vypálení, šup s ním do obalu.

Dále pak doporučujme zvolit co nejnižší rychlost vypalování – čím pomalejší zápis, tím kvalitněji se do vypalovaného cédéčka stopa zanese.

Kristýna Jahnová

1 komentář k Jak vypálit hudební CD

  1. Když takhle udělám hudební CD, všechno se mi přejmenuje na stopa01, stopa01… Neznámé album (datum vypálení), neznámý interpret, … Jak můžu hudbu vypálit se zachováním údajů každé skladby?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *