Co je kyberšikana

Kyberšiakana je nový moderní druh šikany, který v konečném následku může mít na psychiku oběti horší dopad, nežli šikana klasická a zároveň ji lze považovat za jednu z nevýhod internetu, i když je možná dost pokrytecké svalovat lidské chování na internet.

Kyberšikana je nezákonná stejně, jako šikana klasická, pokud jste se s ní dosud nesetkali, buďte za to rádi, ale mnozí takové štěstí neměli. Má více druhů, ale mezi nejčastější patří bombardování hanlivými SMS zprávami, nebo emaily, veřejné urážení a zesměšňování prostřednictvím webů, blogů, YouTube, Facebooku a dalších.

Tento druh šikany se zpravidla týká mladistvých a adolescentů, ale není to podmínkou, časté je také spojení šikany a kiberšikany. Pachatel si natočí, jak deptá svou oběť a to pak následně rozešle svým známým, známým oběti, nebo to rovnou někde veřejně prezentuje, prostřednictvím YT kanálu apod.

Bohužel dopadnou pachatele, bývá často velmi obtížné, následky kyberšikany nemusí být viditelné a oběti se málo kdy svěřují, důvodem bývá často stud a ponížení, nebo špatná komunikace s autoritami v jeho okolí.

Kyberšikana má ale i jiné nevýhody, například dosud nikdo nedokázal vypracovat psychologický profil takového pachatele, protože se liší případ od případu, paradox je, že pachatelé si občas sami šikanu prožili. Dalším problém a psychickou zátěží pro oběť je, že se před tímto typem útoků nemáte kam schovat. Oběti jsou tedy permanentně ve stresu, což si brzy vybere svou daň.

Rozhodně ne každý vtip, nebo ostřejší výměna názorů, kterou zahlédnete prostřednictvím profilu na nějaké sociální síti, musí být nutně kyberšikana, ale je důležité být k takovým věcem vnímavý a nekoukat nečině, jak někdo ponižuje vašeho známého. Jelikož přesně taková to lhostejnost a to ještě v lepším případě způsobuje, že pachatel není stíhán, že teror pokračuje, a že oběť může utrpět takovou psychickou újmu, že se z ní už nikdy nevzpamatuje.

Pevně věříme, že vás tento článek donutil zamyslet se, a že případů kyberšikany bude jen ubývat. Bohužel ani to už Megan Meireové nevrátí život a jejím rodičům úsměv na tvář. A to je jen jeden případ z mnoha.

Pokud chcete pomoci s konkrétním případem a nebo máte složitější právní dotaz, můžete se také obrátit na právní kancelář Kropáček –  stačí do formuláře na  webu popsat svou záležitost a získáte obratem konkrétní informace o tom, jak postupovat.

Kristýna Jahnová

5/5 - (1 vote)

3 komentářů k Co je kyberšikana

  1. Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli mi hrozí postih za to že jsem odepisovala na výhružný sms s ruznejma nadavka.teď jsem to celý oznámila na policiji trvá to už rok a je to strašný.děkuji hezky den

  2. To se nesmíte lidem divit když je okrádáte. Necháte si zaplatit za zboží které už lidem nepošlete. Je toho plný internet!!! Já jsem se stala jednou z objetí a věřte že slušná slova už hledám jen velmi těžko. Vaše ignorance a vulgárnost mě vytáčejí do nepříčetnosti a je vidět že nejen mě.

  3. co to tu melete ? nikoho jsem neokradla ! tohle nemá nic společného s mini obchody ! to jste frajerka nenapíšete jsem ani vaše jméno proč že ?! aby vám nedochází že je to trestní napsat o nikom že je to zloděj !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *