DSL. Měření rychlosti internetu

Co je DSL a jak se přes něj připojit. Jak si změřit rychlost připojení k internetu pomocí DSL.

DSL

Zkratka DSL je odvozena z anglického Digital Subscriber Line, což by se dalo přeložit asi jako digitálně připojená linka. Je to vlastně technologicky pokrokovější a modernější řešení klasické telefonní linky, tedy toho čemu dnes říkáme pevná linka. Zatímco staré telefonní linky umožňovaly v jednu chvíli vykonávat pouze jednu činnost využívající telefonní připojení – člověk se musel rozhodnout, jestli teď chce telefonovat, faxovat, nebo být připojen k internetu – DSL tyto bariéry odstraňuje a umožňuje vykonávat tyto vše činnosti paralelně vedle sebe.

Připojení pomocí DSL se dá realizovat pomocí několika technologických řešení, která se navzájem liší  maximální přenosovou rychlostí a poměrem upload/dowload, tj. v jakém poměru je maximální rychlost příjmu a odesílání dat.Nejznámější a v domácnostech nejvíce rozšířeným je ADSL, které poskytuje vyšší přenosovou rychlost ve směru k připojenému počítači a nižší při odesílání dat do sítě. Ve firmách se používají převážně linky, které mají obě tyto rychlosti stejné a dává se přednost symetrickým řešením, jako třeba VDSL.

Měření rychlosti internetu

Změřit rychlost připojení k internetu je nejjednodušší provést pomocí některého z online nástrojů. Dobré výsledky poskytuje například online test přímo na webu dsl.cz, který se na DSL specializuje. Není třeba nic nastavovat, stačí pouze navštívit jeho adresu a chvíli počkat, až se zjistí odezva vašeho počítače v síti. Test najdete na adrese http://www.dsl.cz/mereni-rychlosti

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *