Prohlížeč obrázků a faxů

Popis funkcí prohlížeče obrázků a faxů ve Windows, řešení nejčastějších problémů. Alternativní programy, které ho mohou nahradit.

Prohlížeč obrázků a faxů je výchozím programem, který slouží k prohlížení obrázků a jejich základním úpravám ve Windows XP. Jeho nástupcem je Windows Live Fotogalerie, která přejímá funkcionalitu Prohlížeče obrázků a faxů a přináší nové, lépe uchopitelnější a intuitivnější rozhraní. Windows Live Fotogalerie se dá stáhnout i do Windows XP jako součást balíku Windows Live z adresy http://download.live.com/photogallery.

Funkce a použití

Prohlížeč obrázků a faxů umí až na několik specifických formátů otevřít všechny soubory obrázků, umožňuje klasickým způsobem procházet galerii obrázků pomocí jejich vyobrazení v klasickém okně, dále pomocí celoobrazovkového režimu označovaném jako prezentace, podporuje i jednoduchý zoom. Možnosti editace obrázků pomocí tohoto programu jsou skutečně omezené, prakticky jen umí obrátit obrázek o 90 stupňů a takto obrácený ho uložit, což je proti Windows Fotogalerii, která umožňuje i takové úpravy, jako je odstranění červených očí, opravdu málo.  Pak je ještě vyřešen tisk, tady je možností více, fotky se dají tisknout v klasických formátech rozprostřených po celé straně, nebo jedna fotka na plochu celého papíru.

Alternativní programy

Jak už bylo výše naznačeno, Prohlížeč obrázků a faxů je v současnosti už poměrně zastaralý program, který má přímého následovníka v podobě Windows Live Fotogalerie. Nemusíme však pro náhradu sahat jen k Microsoftu, stačí se namátkou podívat do libovolného katalogu software a najdeme množství kvalitních freewarových nebo placených alternativ, od českého Zoner PhotoStudia, přes velmi známý IrfranView, až po XnView nebo Picassa od Googlu (poslední dva jmenované jsou k dispozici zdarma).

Rate this post

8 komentářů k Prohlížeč obrázků a faxů

 1. Prosím o radu.Po otevření souboru s fotkami a dvojklikem na fotku se zobrazí jen horní lišta -prohlížeč obr.a faxů-ale obrázek ne.když klepnu na maximalizovat obr.je ,ale nemohu ho zmenšit do podokna,abych mohl přidot další okno ke kontrole.To vše mi šlo bez problemu a tak nevím co jsem udělal za chybu.jsem již starší učeň 72 roků a rád bych se poučil.
  Děkuji za každou radu.

 2. myslím, že vím kde je problém.. až se vám otevře okno kde není vidět obrázek, najedte myší na jeho spodek, kurzor se musí přeměnit takovou dvojtou šipku… pak držte levé tlačítko myši a táhněte ji dolu 🙂 a když chcete okno zmenšit, aby se jich vešlo na obrazovku víc, stačí dvakrát klepnout na horní lištu s nápisem Prohlížeč obrázků a faxů

 3. Dobrý den,mám taky jeden problém a potřebuji ho vyřešit. Dřív mi to normálně šlo,nevím co se stalo – jestli někde změna nastavení nevím.Nemůžu si otevřít dvě fotky vedle sebe 🙁 ani ve složce foto, ani na ploše 🙁 I když fotografie zmenším tak, aby se mi vešli vedle sebe… Například otevřu foto (modrý.jpg), zmenším ji stáhnu na spodní lištu a jakmile otevřu druhou fotografii (červený.jpg) první se mi přejmenuje na tu druhou (červený.jpg) a fotka (modrý.jpg)zmizí s té spodní lišty.
  Doufám že mi trochu rozumíte co mám na mysli a děkuji velice za radu.

 4. Ano už jsem to pochopil, problém je v tom, že Prohlížeč obrázků a faxů opravdu umí otevřít a zobrazit zároveň jen jeden obrázek.. dá se to ale řešit tak, že tu druhou fotku otevřete v jiném programu, např. v článku popsané Live Fotogalerii – http://download.live.com/photogallery

 5. Pingback:

 6. Dobrý den, žádám váš o pomoc…dříve mi šel spustit, ale nyní mi vůbec nejde otevřít Prohlížeč obrázků a faxů…když obrázek chci přes tento soubor otevřít, tak to napíše: Chyba při načítání souboru C:\WINDOWS\ a tak dále,..Sestavení určené odkazem není v systému nainstalováno…to je vše co to píše…asi to nemám nainstalované, ale jsem si jist, že jsem to ani neodinstalovával, takže žádám prosím o to aby jste mi pomohli najít, kde to patřičně stáhnout nebo popřípadě pomoct co a jak…děkuji předem

 7. Asi jsem na nesprávném místě – Omlouvám se, ale . . .Prosím o radu – Po připojení mob. Re 8i přes USB k PC se mi ukáže SD karta, ale to je údajně nějaké úložiště, jsou tam ALBA mám je popsaná, ale po vložení fotek – prý úspěšně uloženo, ale já je nemůžu otevřít. Získal jsem adr. URL pro lepší komunikaci mezi Re 8i a počítačem mám vložit adr. do svého prohlížeče, ale já nevím jak se to dělá na př. Windows Prohlížeč fotografií, nebo Fotografie. Můžete mi poradit ? Na d.dorek39@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *