Historie Facebooku

Něco krátce k historii a vzniku největší sociální sítě současnosti. Jak vznikl, kdo ho založil a kam se vyvíjí.

Jak vznikl a z čeho vzešel

Facebook  je společenský systém sloužící k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení dat, a zábavě. Má 500 milionů aktivních uživatelů ( 19. července 2010) je jednou z největších společenských sítí na světě. Je plně přeložen do šedesáti pěti jazyků. Byl založen 2.4. 2004 bývalým studentem Harvardovy univerzity Markem Zuckerbergem. První byl přístupen pouze pro studenty Harvardovy univerzity a později se rozšířil na univerzity, které patří do tzv. lvy League. V Česku byla první univerzitou, která umožnila studentům tento zázrak moderního lidstva používat, Masarykova univerzita. Hodnota Facebooku se uvádí okolo 2 miliard USD.

Původ jména

Jméno serveru vzniklo z papírových letáků zvaných Facebooks, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách. Tyto letáky slouží k bližšímu seznámení studentů mezi sebou. Od 11. Srpna 2006 se může do licence připojování připojit každá, starší 13 let.

Jak to funguje

Po registraci v systému a odsouhlasení licence používání má uživatel možnost vyplnit svůj detailní profil a může se připojovat k různým skupinám uživatelů a získávat nové kontakty. Pokud jiný uživatel souhlasí s tím, že je váš přítel, můžete vidět také jeho profil. Někteří uživatelé ovšem svoje profily pomocí nastavení práv uživatelů zveřejňují i lidem, kteří jsou zapsáni pod stejnou skupinou nebo i celému internetu, což může být velice nebezpečné např. pro závistivé nebo nějakým způsobem narušené skupiny lidstva.

Systém umožňuje komunikaci mezi uživateli pomocí zpráv, diskusních fór nebo diskusemi na uživatelských profilech. Další funkce obstarávají externí i interní aplikace. Ty nejpoužívanější pocházejí přímo z dílen Facebooku. Facebook ale také poskytuje otevřené API, které může kdokoli využít a napsat si vlastní rozšiřující aplikaci. Hlavní síla Facebooku je v propojenosti jednotlivých komponent, většina textu může sloužit jako hypertextové odkazy k dalšímu obsahu.

Pavel Šmatolán

Rate this post

2 komentářů k Historie Facebooku

  1. už len Zuckenbergov majetok sa odhaduje na viac ako 8 mld dolárov – čo samozrejme zahŕňa aj jeho podiel vo FB a neustále rastie, každého pol roka keď vyjde článok nejaký na túto tému, tak je to číslo zase vyššie 🙂

  2. Jo máš pravdu ten FB to je děsnej moloch už se tam pomalu bojím chodit 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *