Jak na tvorbu webových stránek

Už jste si někdy říkali něco jako Jak mohli udělat ten facebook nebo jiný web?  Není to žádná záhada a tady najdete odpověď na to, jak si můžete vlastní stránky udělat také.


Jistě, vytvořit něco tak gigantického jako je třeba Facebook, YouTube, Google apod., je nesmírně složité. Struktura takových stránek je jako bible, spousta nesmyslného textu, kterému vlastně nikdo pořádně nerozumí (programátoři tomu říkají kód). Pro začátek ale asi nebudete hned chtít vytvořit něco tak velikého, ale raději něco snadnějšího a méně rozsáhlého.

Pokud máte znalosti s HTML kódem, kterým se www tvoří, pak si stačí zaregistrovat doménu (tj. název vašich stránek – můžete ale také získat doménu zdarma) a již hotové stránky uložit na server hostitele (tj. nějaká firma se serverem, který si vlastně půjčíte, do jisté velikosti stránek se za to obvykle neplatí, existuje i freehosting jako třeba u ic.cz, jinak malé objemy dat od 10 do 100mb jsou většinou záležitostí nekolika desetikorun za měsíc, jestli vás toto téma více zajímá, podívejte se do podrobnějšího článku na téma, jak vybrat hosting).

Pokud touto znalostí nedisponujete (a vězte, že nejste ani zdaleka sami), existuje spousta wysiwyg editorů (to jsou takové editory, ve kterých hned vidíte, jak bude výsledná stránka vypadat a nemusíte se s html dostat vůbec do styku), se kterými je tvorba stránek značně jednodušší. Výsledek sice není úplně srovnatelný se stránkami co vám vytvoří profesionální tvůrce stránek, ale pro cílovou skupinu lidí, pro které je tento editor určen, je naprosto dostačující a po chvilce hraní a nastavování se dá dosáhnout opravdu slušných výsledků. Navíc dnes stránka se dá vytvořit přímo v internetovém prohlížeči (a nezáleží dokonce na tom, jaký používáte, funguje ve všem od Exploreru, přes Firefox, Chrome, nebo Opeře), a to díky stránkám:

www.estranky.cz – osobně nedoporučuji
www.webnode.cz – doporučeno každým koho znám.

Tento poskytovatel wysiwyg editoru nabízí totiž i mnohá rozšíření a daleko předčil původní verzi tohoto editoru, který je právě na estranky.cz. Nabízí například:

  • umisťování článku myší (ač se to zdá banální, je to velká pomoc a v závislosti na vaší tvořivosti to může pomoci designu stránek)
  • umisťování odkazů
  • obrázků
  • přehrávače YouTube
  • a mnoho dalšího.

Velký je i výběr šablon, podle kterých můžete vytvořit stránku, nicméně můžete vytvořit vlastní, i když to snad ani není třeba. Dále nebudu ztrácet váš čas a pusťte se do tvorby, ať na eStránkách nebo webnode – je to zdarma, pokud byste chtěli firemní stránky, bez reklam atd. je služba mírně zpoplatněna.

Jiří Majer

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *