Návod: Jak na Instagram? 10 tipů

Návod: Jak na Instagram? 10 tipů

Co to je Instagram, kde ho stáhnout

V současnosti největší síť pro sdílení obrázků a krátkého videa se dá naplno používat pouze přes mobil. Proto je zapotřebí ho nejprve stáhnout:

Pokud už ho stažený máte, nic dalšího stahovat není potřeba a můžete pokračovat ve čtení tohoto návodu.

Základní ovládání

Hlavním přehledem jsou fotky generované sledovanými účty, mezi kterými mužete rolovat. Dále je můžete uložit pro pozdější prohlížení do záložek (na obrázku označeno), okomentovat a nebo označit srdíčkem jako oblíbené.

záložka sledované účty

Vyhledávací záložka zobrazí účty, které vám Instragram doporučuje ke sledování a dále umožňuje vyhledávat mezi fotkami na základě značek / hastagů, názvů profilů a slov v popisku obrázku.

záložka "hledat"

Nahrávat vlastní fotky můžete skrze prostřední tlačítko (+). Můžete použít jak už hotové fotky, které jsou uložené v mobilu, tak vyfotit novou. Fotky je pak možné prohnat filtry, a tak je zatraktivnit. Kromě fotek je možné nahrávat i videa – ta ovšem narozdíl od fotografií po čase zmizí (toto chování se dá nastavit – většinou zmizí do 1 dne od pořízení a zobrazují se v horním pruhu nad fotografiemi v rámci sekce „Můj den“).

tvorba obsahu pro instagram

Kdo mě sleduje

Pokud chcete zjistit, kdo konkrétně sleduje váš profil, není to žádný problém. Nejprve je potřeba přejít do profilu (tlačítko s panáčkem).

Na svém profilu máte dvě tlačítka, co nás zajímají: sledující a sledovaní. Právě položka „sledující“ je cestou ke zobrazení lidí, kteří vás sledují.

Zde můžete mezi těmi, kdo vás sledují i vyhledávat. Je zde vidět i to, jestli se sledujete navzájem.

Pokud si naopak chcete udělat jasno v tom, které profily sledujete a utřídit je, k tomu slouží na profilu záložka sleduji, která vypíše seznam profilů, které sledujete vy.

Koho sleduji na Instagramu

Kdo se na mě dívá – kdo prohlíží moje fotky?

Bohužel, v současnosti neexistuje žádný způsob, jak to zjistit a zřejmě v rámci politiky Instragramu to nebude možné ani v budoucnu. Dozvědět se o tom, že se někdo díval na vaši fotku je možné přímo není – pokud se jen podívá a nic jiného neudělá, jednoduše se to nedozvíte. Zjistit, že se na vás díval je možné pouze dodatečně na základě těchto akcí, které provede:

 • začne sledovat váš profil
 • označí některou z vašich fotek
 • napíše komentář

Doporučuji nestahovat žádné aplikace pro mobil ani pro počítač, které o sobě tvrdí, že umožní zjistit, kdo se právě dívá na váš profil – z valné většiny se bohužel jedná o podvodné prográmky, nezřídka plné virů.

Jak posílat zprávy (DM)

Direct message – zprávy z účtu na účet – je možné posílat i přes Instagram. Aby to fungovalo, musíte se ovšem sledovat navzájem – není možné tento typ zpráv posílat komukoliv. Přehled přijatých a odeslaných zpráv je vpravo nahoře (na obrázku označen šipkou). Pokud máte nějakou zprávu nepřečtenou, je toto místo označeno červeným kruhem s číslem.

Přehled přijatých zpráv (DM) je seskupen podle adresáta. Zprávy je také možné psát se skupinou více lidí (uživatelů Instagramu).

Přehled zpráv na Instagramu

Ve zprávě můžete poslat obrázek (nemusí být předtím sdílen na profilu, můžete ho nahrát napřímo a nikdo jiný ho neuvidí, a nebo ho vyfotit), případně text. Obrázek je případně možné ještě označit srdíčkem. Další smajlíky ani gify zde nečekejte.

Zde si můžete prohlédnout postup, jak se píší zprávy přes Instagram na krátkém videu:

Jak navýšit počet fanoušků

Kvalita profilu

Časté posílání fotek, které se lidem líbí a označují je srdíčky, případně k nim vkládají komentáře, přispívá k tomu, aby se váš profil začal zobrazovat v doporučeních ke sledování.

Popis fotek

V popisu můžete vyzvat sledující ke komentáři, popsat co je na fotce a nebo přidat ještě několik slov začínajících s křížkem – tzv. hastagy.

Hastagy

Hastagy jsou značky vkládané za znak křížku (#) – jejich smyslem je umožnit jejich snadné dohledání a pomoct tak fotku zviditelnit. Jaké značky tedy vkládat? Inspirovat se můžete na této stránce, kde je seznam nejpoužívanějších hastagů: https://top-hashtags.com/instagram/ a jinak můžete samozřejmě doplnit takové popisky, co se ke konkrétní fotce hodí. Většinou se v našich podmínkách používají hastagy v češtině i v angličtině, aby fotka byla zviditelněná na českém i mezinárodním Instagramu.

Sledování většího počtu účtů

Pokaždé, když začnete sledovat cizí účet, je dotyčný upozorněn. Jednou z taktik, jak se zviditelnit, je tedy začít sledovat hodně účtů (a pak klidně můžete časem některé z nich přestat sledovat, když se vám nebudou jejich fotky dlouhodobě pozdávat).

Propagace na jiných profilech

Fotky nahrané na Instagram můžete sdílet samozřejmě i jinde – na svém Facebooku, na svém webu, nebo na jiných sociálních sítích. Když se přihlásíte na adresu Instagram.com přes počítač, můžete si vygenerovat odkaz pro vložení fotek do webových stránek – takto pak vypadá výsledek:

Holding my speedy for #speedytuesday 😎

Příspěvek sdílený klockentime (@klockentime),

S propagací můžete samozřejmě jít ještě dál – například nechat si natisknout adresu profilu na triko, na tašku, na placku na batoh mohou přispět k rozšíření povědomí o vašem účtu a zvýšit počet sledujících.

Placené reklamy

Ke zviditelnění instagramového účtu se dá použít i placených reklam. Na adrese facebook.com/ads se po aktivaci reklamního účtu (která nastane po propojení kreditní karty a nebo paypal účtu) dají spustit reklamy jak pro Facebook, tak pro Instagram, a můžete zde zpropagovat i obsah svého instagramového účtu.

Jak vydělat na Instagramu

Přímo v aplikaci žádné tlačítko „začít vydělávat“ nehledejte. Na rozdíl od YouTube, kde se Google dělí s producenty videí o své reklamní příjmy, od Instagramu ani když budete mít stovky tisíc fanoušků a tisíce komentářů a zhlédnutí fotek neuvidíte ani korunu. Existují však alternativní způsoby využití této platformy ke zpeněžení toho, když vás sleduje dostatek lidí:

 • Můžete nabídnout nějakému eshopu nebo marketingové agentuře, že zviditelníte jeho produkty na svém instagramovém účtu – případně čekat, až se nějaká ozve.
 • Můžete přes instagram inzerovat svoje vlastní služby a nebo posílat obrázky něčeho, co prodáváte.
 • Odkaz přímo k fotce ani do komentáře vložit nejde – jde vložit pouze v sekci bio (tj. sekci o mně, kde popisujete svůj profil) se dá vložit odkaz.

Jaké účty sledovat?

Zde je (zhruba podle popularity seřazený) seznam nejoblíbenějších českých účtů. Pokud s Instagramem začínáte a hledáte kdo je na Instagramu, koho začít sledovat – můžete začít třeba právě s nimi.

Samozřejmě sledovat můžete i účty anglických, ruských nebo i jinojazyčných účtů, vzhledem k tomu, že je tato síť orientovaná na obrázky, není jazyk sledovaného účtu tolik zásadní, jako je tomu jinde. Sledovat můžete samozřejmě i svoje přátele, které máte na například na Facebooku – ty vám jsou automaticky doporučováni.

Znáte nějaký další instagramový účet, který se vyplatí sledovat? Napište nám do komentářů!

 

4.7/5 - (4 votes)

6 komentářů k Návod: Jak na Instagram? 10 tipů

 1. Solidní tipy a triky. Dík!

 2. A jak se dávají třeba ankety?

 3. Mohou moji pratele ktere sleduji, videt profily ktere sleduji ja? Je mozne nastavit aby to pratele nevideli?

 4. Please Follow me: @shykobxby

 5. Já Instagram tak často nechodím, ale vím, že můj syn na tom tráví enormní množství času. Nechápu, co na tom teda jako vidí. Já když jsem viděla, že pod každý příspěvkem se vyskytuje nějaký ten hashtag, tak jsem z toho málem omdlela. Tolik nepřehledného textu na jednom místě. A ta konzumace? No to není nic pro mě. Fakt že ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.