Slovníky na internetu

Cílem tohoto článku je seznámit ty, kteří by případně potřebovali jejich služby, s kvalitou a obsahem těchto slovníků.

IT-slovnik.cz

http://it-slovnik.cz/

IT SLOVNÍK.cz nabízí přes 2000 hesel z oboru informačních technologií včetně některých slangových výrazů. Vyhledávat lze podle abecedy, přímo, ale i v celkem 36 kategoriích a podkategoriích. Pomalu se na webu rozšiřují i slovníky počítačové němčiny a angličtiny.

Na tvorbě slovníku se mohou podílet i jeho uživatelé, stačí kliknout na „Přidat výraz“. Po zkontrolování administrátorem se pojem objeví ve slovníku již zařazené do konkrétních kategorií.

Slovník je skvělou pomůckou nejen pro ajťáky. Pokud tedy nerozumíte, o čem se vaši kamarádi z matfyzu baví, stačí otevřít IT-SLOVNÍK.cz a s největší pravděpodobností najdete, co hledáte.

Velký lékařský slovník

http://lekarske.slovniky.cz/

Velký lékařský slovník obsahuje dvě sekce – pro veřejnost odbornou a širokou. Najdete v něm hesla řazená podle abecedy, ale pochopitelně můžete zadat hledané heslo i přímo. Slovník je velmi rozsáhlý; najdete v něm hesla snad ze všech oborů lékařství, anatomie a fysiologie, slovníku by ale prospěla i možnost vyhledávání podle kategorií.

Web neobsahuje pouze slovník, nýbrž i magazín, články (i v angličtině) a některé další vychytávky, jako je např. tabulka normálních laboratorních hodnot dospělého člověka.

Kynologický slovník

http://www.hafici.cz/psi/kynologicky-slovnik/

Kynologický slovník je jakýmsi vedlejším produktem webu hafici.cz. Obsahuje téměř 1000 hesel, pochopitelně z oboru kynologie. Hesla jsou však řazena pouze abecedně, není možné přímé vyhledávání. Slovníku by prospělo rozšíření. Značnou jeho část totiž tvoří oficiální zkratky pro plemena psů, ty většinou nabízejí i odkazy na bližší informace o dotyčném plemeni.

Business Center

http://business.center.cz/business/pojmy/

Slovník obsahuje přes 2 300 pojmů z oblasti práva, ekonomiky a podníkání. Lze v něm hledat abecedně i přímo. Sám slovník je spíše koncipován jako zdroj základních definic pojmů z výše zmíněných oblastí, jeho výhodou je ale to, že většina hesel obsahuje i prameny, užitečné odkazy a příbuzné pojmy. Ve slovníku se dobře orientuje a uživatel ocení především odkazy na konkrétní znění zákonů. (Například heslo „vražda“ vás odkáže nejen na podobné heslo „trestný čin“, ale především na §219 trestního zákona).

Freelang Dictionary

http://www.freelang.net/dictionary/index.php

Freelang je anglickojazyčný (existují však i španělská a francouzská verze) web obsahující řadu bilinguálních slovníků. Je zaměřený především na méně používané jazyky. To je zároveň jeho plus (protože zde najdete například takové jazyky jako je ainu, burjatština, čuvaština či faerština). Některé jazyky jsou zde však zmapovány velmi dobře a slovníky nabízejí až tisíce hesel a frází. Slovníky lze buďto stáhnout na disk nebo prohlížet online.

Koňský slovník

http://www.koniny.ic.cz/slovnik/

Jak již název napovídá, jedná se o online slovník týkající se oblasti jezdectví a vůbec všeho, co souvisí s chovem koní. Vyhledávat můžete podle abecedy i přímo. Ve slovníku se velice lehce orientuje. Součástí webu je i „westernový slovník“.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *