Windows 8: Jak nastavit anglickou klávesnici

Přepínání české a anglické klávesnice patří k často řešeným problémům, které musíme v našich jazykových a zeměpisných končinách řešit. Ve Win 8 došlo k poměrně razantním změnám oproti minulým verzím Windows – nový způsob práce s plochou, dlaždicové prostředí, nový způsob vyhledávání, ale i způsob práce s klávesnicí.

Nejprve je potřeba nastavit si, jaké klávesnice (tj. přesněji: rozložení kláves) používáte. To provedete následujícím způsobem:

  • Přepněte se do panelu pro vyhledávání – stiskněte klávesu Win (klávesa s logem Windows nacházející se mezi levým tlačítkem Alt a Shift), čímž se přenete do menu Start a začněte psát: klávesnice.
  • Ve výsledcích vyhledávání se přepněte na kartu Nastavení (aby se zobrazily výsledky vyhledávání v možnostech nastavení počítače).

Nastavení klávesnice

  • Vyberte položku “Změnit metody zadávání znaků”.

Změnit metody zadávání

  • V sekci Metoda zadávání znaků klikněte na položku “Přidat metodu zadávání znaků”.

Přidání metody zadávání

  • Otevře se přehled s dalšími jazyky a možnostmi rozložení klávesnice. Pokud se chcete nejprve podívat, jak bude vypadat konkrétní rozesazení kláves po aktivaci, klikněte na tlačítko Náhled. Přidat takto můžete libovolné jazykové rozložení – anglické, programátorské české, německé, slovenské, prostě libovolný jazyk a rozložení klávesnice, žádná omezení v tomto nejsou. Nové rozložení uložte kliknutím na tlačítko Uložit.

Přidání metody zadávání

  • Nastavení toho, jakým způsobem bude možné přepínat mezi sebou rozložení klávesnice se ukrývá v menu Upřesnit nastavení v okně Změnit předvolby jazyků (okno se zobrazí automaticky po uložení změn v rozloženích klávesnice).

Upřesnit nastavení

  • V okně Upřesnit nastavení pak klikněte v sekci Přepínání metod zadávání znaků na nápis “Změnit klávesové zkratky panelu jazyků”.

Změnit klávesové zkratky

  • Otevře se okno Jazyky a služby zpracování textu. V něm můžete nastavit jak “centrální” klávesovou zkratku pro přepínání mezi klávesnicemi (výchozí zkratka je kombinace Levý Alt + Shift), tak i klávesovou zkratku určenou k přepnutí na konkrétní rozložení klávesnice (například, aby se vždy po stisku Ctrl+Shift+0 přepnulo rozložení klávesnice na anglickou). Do změny tohoto nastavení se dostanete stiskem tlačítka Změnit kombinaci kláves.

Služby textu

 

  • Při nastavování klávesové zkratky máte na výběr z několika možných klávesových kombinací, které jsou nastaveny tak, aby nekolidovaly s klávesovými zkratkami jinde používanými.

Změna kombinace kláves

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *