Co je NFC

NFC je zkratkou z “Near Field Communication”, což znamená “komunikace na krátkou vzdálenost.” Předpokladem pro uskutečnění přenosu je tedy dostatečná blízkost všech zúčastněných zařízení. V praxi to znamená, že zařízení jsou u sebe tak blízko, aby nemohlo docházet k odposlechu a byla zaručena maximální bezpečnost transakce. Technicky je průběh přenosu podobný bluetooth – zařízení mohou sloužit jak k příjmu, tak odesílání informací.

NFC v mobilech

Většina nových mobilních telefonů má v současnosti NFC v sobě integrováno. Není to ovšem plně automatická technologie a pro správnou funkčnost je potřeba také nastavit správně aplikace a v nich autentizaci uživatele. Potenciál je každopádně obrovský. Mluví se o tom, že NFC by mohlo být využito například:

  • při platbě jízdenek v mhd,nfc
  • jako náhrada věrnostních karet a bonus karet,
  • pro přihlášení do zabezpečených systémů,
  • místo klíčů,
  • nebo místo peněženky a platební karty.

V zásadě všude tam, kde dnes zadáváme ručně heslo nebo vkládáme kartu, klíč či jiný identifikátor, by v budoucnu mělo být možné využít mobil s NFC technologií.

Co už dnes funguje

Prvním hromadným nasazením této technologie jsou bezdotykové platební karty – bezdrátový čip pozná, kdy se přiblížíte k platebnímu terminálu a verifikuje operaci platby.

Další záležitostí, se kterou se dá již dnes dostat do styku, jsou NFC tagy. Vypadají jako malé nálepky a jsou to v zásadě malé RFID čipy, které po přiblížení mobilu nebo jiného zařízení doručí určitý obsah nebo aktivují funkci, ke které jsou určeny. Mohou být potištěny textovými sděleními nebo QR kódy, aby byly využitelné i v zařízeních, které nemají NFC vestavěno.

NFC je už dnes součástí některých vizitek a umožňuje jednoduché uložení údajů na kartě do mobilu. Obdobně lze také přímo provést mezi mobily přenos kontaktních údajů, který se aktivuje jejich přiblížením.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *