Jak přejít na virtuálního operátora

Dnes už nemusíte vybírat jen mezi O2, Vodafonem a T-Mobilem. Jak se vyznat v nabídce virtuálních operátorů a jak k nim přejít? Právě na to se podíváme v dnešním článku.

Co je virtuální operátor

Virtualita těchto operátorů spočívá v tom, že nemají vlastní síťovou infrastrukturu – to znamená, že nemusí stavit BTS stanice po celé ČR, abyste měli odkud volat, ale fungují “uvnitř” některého z operátorů, který tuto infrastrukturu má. To znamená, že se například domluví s T-Mobile a tak má stejné pokrytí a signál jako T-Mobile, ovšem vlastní účtování a tarif. O tom, čí síť využívá vy ovšem nemusíte vůbec vědět, protože na displeji se vám zobrazuje jméno vašeho virtuálního operátora. Vlastní přístup má virtuální operátor i k roamingu a datům.

Jací virtuálové v ČR fungují

Po uvolnění pravidel začal počet virtuálních operátorů růst doslova raketově a počet stále není konečný. V době psaní článku se jednalo o tyto:

 • Gomobilmobily
 • 99mobile
 • BleskMobil
 • Tesco Mobil
 • Air Telecom
 • Mobil.cz
 • Komutel
 • Ha-loo
 • Relax Mobil
 • Voocall
 • StarTEL

Pro aktuální přehled se můžete podívat do průběžně aktualizovaného seznamu na serveru Mobilmania.cz.

Jak přejít

Postup změny operátora není naštěstí až tak komplikovaný, že by náklady na přechod přesahovaly ve většině případů úsporu. Ukažme si to třeba na ukázce přechodu ke Gomobil (například zařízení jejich tarifu Start).

 1. Nejprve vytvořte na webu virtuálního operátora objednávku (v tomto případě na webu Gomobil.cz).
 2. Informujte operátora o tom, že chcete přenést své původní číslo. Ten vám zašle kód pro přenos čísla.
 3. Opatřeni tímto kódem, zavolejte na infolinku vašeho starého operátora a nahlašte mu jej.
 4. Jakmile máte tuto operaci vyřízenou, dostanete informaci od vašeho nového operátora (v tomto případě Gomobil), od kdy bude vaše číslo u něj aktivní. Přenos čísla trvá zpravidla kolem 3 týdnů.
 5. V dané datum vyměňte SIM kartu a máte volání u nového operátora aktivní.

4 komentářů k Jak přejít na virtuálního operátora

 1. jsem majitelem mobilniho telefonu nokia 306. Kdyz volam mobilnimu operatorovi o nejakou informaci on mi rika stisknete tlacitko .1.2.3.atd na dotykovem tel. nokia306 to bud neumim nebo to nejde. Prosim o vysvetleni jak to mam provest. Dekuji za vysvetleni .

 2. u těch složitějších telefonů je zpravidla zapotřebí přepnout se do režimu číselníku, tj. zmáčknout nějaké tlačítko v menu a to tě pak přepne do toho režimu zadávání čísel

 3. Dob ry den .chci si dobit kredit .tesco mobile .pres internet .a nedari se.prosim vas o pomoc. .dekuji miskovicova.

 4. dobry den zapoměl jsem svoje tel číslo číslo na tesco mobile mužete mi poradit jak ho zjistit děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *