Jak prodloužit výdrž mobilu

Co dělat, když se váš mobilní telefon vybíjí rychleji než je zdrávo a čárky výdrže stále klesají do hlubin.
¨

Proč už mi ten mobil nevydrží

Znáte to. Koupíte si nový mobil a ten je plný síly. Drží a drží, čárky baterky jsou dlouhé a budoucnost se zdá býti růžovou. Co to však po čase nepřichází – jakoby někdo z mobilu všechnu tu energii nějak vysával. Kdysi téměř nekonečná výdrž jde dolů a níže, až na ty nejnižší úrovně, kdy mobilní zařízení nepřežije ve zdraví ani den, a pak když už jde do tuhého, nepřežije ani jeden telefonní hovor. Co s tím?

Je třeba šetřit baterku

První věcí, co můžete pro delší výdrž udělat, je snížit co nejvíce aktivity, které vedou k vybíjení. To je samozřejmě v podstatě veškeré používání mobilu.. Nicméně, určitý kompromis, aby se dal mobil stále ještě používat a něco přežil, se najít dá. Tady je několik tipů, co s tím:

  • vypínejte na noc mobil

Opravdu málokdo potřebuje být na příjmu i v noci, nějaká smska nebo volání ve tři ráno asi tak jako tak nepotěší. Pokud používáte mobil jako budík, můžete být klidní, i při vypnutém telefonu už drtivá většina budit umí, takže ani kvůli tomuto nemusíte mít obavy. Často místo vypnutí stačí mobil přehodit do offline režimu nebo módu letadlo, kdy nekomunikuje se sítí, i to má na výdrž docela pozitivní vliv.

  • nevybíjejte ho až na dno

Pokud to jde, zabraňte tomu, aby došlo k vycucání baterky až na úplnou nulu – LiIon baterie, které jsou v drtivé většině současných telefonů, nejsou na takovéto zacházení stavěné a vyloženě jim nesvědčí a z dlouhodobého hlediska má negativní dopad na jejich výdrž.

  • když svítí, ať to má smysl

U starších telefonů se dá vypínat a zapínat podsvícení – to často za bílého dne nemá žádný větší význam, než vycucávat baterku víc, než je potřeba. U novějších se pak reguluje prostě stupeň záření displeje – tady zase platí, že čím větší šero, tím lépe je na obrazovku vidět i bez většího svícení, a naopak je potřeba ho zesílit na přímém světle.

  • vibrací jen pomálu

Některé telefony mají takovou (ne)hezkou vlastnost, že mají po zmáčknutí řady tlačítek nebo po dotyku sklon vibrovat. To je jistě užitečné tehdy, když potřebujete vědět, jestli mačkáte správně, horší to je když chcete po telefonu, aby nevzdával svůj boj s elektrickou energií. Stejně tak vibrační vyzvánění – je energeticky náročnější než klasické, takže ve stavu energetické nouze ho doporučujeme vypnout a nechat mobil zvonit bez vrnění.

  • powerbanka

powerbanka

Tzv. powerbanka (někdy také označovaná jako externí baterie) je zařízení, které funguje jako přídavný dobíjecí zdroj. V praxi je to většinou taková cihlička, kterou si doma nabijete a pak si ji vezmete s sebou do tašky, když vyrážíte s mobilem někam ven. Ve chvíli, kdy se vám mobil začne vybíjet a není na blízku zásuvka, zastrčíte do nabíjecího konektoru powerbanku a mobil může vesele fungovat dál. Výdrž se tak může prodloužit i o desítky hodin. Powerbanky  se dají dostat za několik stokorun například zde.

  • když je nejhůř, vyměňte baterii

Ano, pokud se už nic nedá dělat a mobil nepřežije jedno telefonování, je na čase zapátrat bud po internetu nebo po prodejnách příslušenství a pořídit si novou baterku. Ty jsou naštěstí většinou k dostání i tehdy, když patří váš stroj mezi muzejní kusy, a za pár korun může váš foun vydržet zase jako zamlada. Baterie do mobilních telefonů levně seženete například na Kasa.cz.

Rate this post

1 komentář k Jak prodloužit výdrž mobilu

  1. Vypínejte edge pokud ho nepoužíváte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *