Jak udělat screenshot na mobilu

Potřebujete si udělat snímek obrazovky mobilního telefonu a bádáte nad tím, jak to co nejjednodušeji provést? Zde je postup:

iPhone

Mobily od Apple mají tuto zkratku ukrytou pod kombinací:

 • Kulaté tlačítko (Domů) + tlačítko na vypnutí

Tato kombinace je funkční jak na iPhonech, tak i na iPadech. To, že jste stiskli kombinaci správným způsobem zjistíte podle toho, že obraz “problikne” a když následně otevřete aplikaci Obrázky, snímek obrazovky tam bude uložen a můžete s ním začít dále manipulovat (tj. oříznout ho, poslat emailem nebo otevřít v aplikaci pro úpravu fotek).

iPad snímek
Snímek vyfocený na iPadu touto metodou

Android

Tento operační systém, který je skoro na každém dnešním mobilu, je typický tím, že je nesmírně segmentován. Jinými slovy – co výrobce, co model, co řada, to trochu jiný vzhled, velikost obrazovky a nastavení různých drobností.

Android 4 a novější

Zobrazení verze Androidu

Pokud máte v mobilu Android verze 4.x (což se dá zjistit například tak, že jdete přes menu Nastavení > Info o telefonu a zde u položky Verze systému Android vidíte uvedeno 4.něco.něco, pak můžete screenshot provést poměrně jednoduše takto:

 • V mobilu nastavte zobrazení do podoby, kdy chcete udělat snímek obrazovky (tj. zobrazení hry, aplikace nebo plochy způsobem, co chcete zachytit).
 • Podržte dlouze tlačítko pro vypnutí.
 • Z nabízených možností vyberte položku Snímek obrazovky.

Kromě tohoto postupu existuje ještě jedna možnost, jak to provést, pouze pomocí tlačítek:

 • Stiskněte a dlouze držte tlačítko pro vypnutí + tlačítko pro snížení hlasitosti.

Android 2.x a další

Na některých telefonech však tento postup nemusí fungovat – výrobce mohl změnit jejich chování natolik, že tato funkce byla skryta nebo změněna – případně to také není možné provést na telefonech, které jsou vybaveny starším Androidem (tzv. dvojkovou řadou – systémem Android 2.x) a nejsou tzv. rootnuté, tj. nebyl na nich proveden postup pro kompletní ovládnutí přístroje ze strany uživatele. Pokud se to týká vašeho mobilu, pak zvolte tento postup:

 • Z Google Play si nainstalujte aplikaci Screenshot.
 • Nastavte, aby se zatřepáním s telefonem automaticky snímala obrazovka.

netřepat

 • Upravte, kam se mají fotky ukládat.

uložení

 • Nyní stačí spustit aplikaci, kterou chcete vyfotit a za zatřepat mobilem.

Windows Phone

Postup je jednoduchý a velmi se podobá postupu v iPhonu. Stačí provést následující:

 • Stiskněte zároveň domovské tlačítko (s logem Windows) + vypínací tlačítko
 • Obrázek se automaticky uloží do složky Snímky obrazovky v aplikaci Fotky.

Tento postup funguje na mobilech se systémem Windows Phone 8 a novějších, ve starších windowsových telefonech nebude fungovat.

 

2 komentářů k Jak udělat screenshot na mobilu

 1. Prosím o radu, mám mobil ASUS T00J, Android 4.4.2 a nemůžu přijít na to, jak si udělat screenshot obrazovky, poradíte mi někdo? v článku jsem nic nenašla a podle návodů to nefunguje 🙁 děkuji za radu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *