10 tipů jak šetřit peníze

10 tipů jak šetřit peníze

Vybrali jsme pro vás 10 efektivních tipů, jak ušetřit peníze. Ať už se jedná o běžné věci v rodinném rozpočtu, či o tipy a triky během nakupování nebo o praktické věci v domácnosti. Poradíme, jak si vytvořit každý měsíc malou rezervu, i když nyní máte pocit, že není z čeho. To víte, že je! Pojďte se inspirovat v našem článku a ulehčete rodinnému rozpočtu.

10 tipů jak ušetřit peníze

Jistě si teď říkáte, že ušetřit v dnešní konzumní době je téměř nemožné! Možná žijete od výplaty k výplatě, a ačkoliv máte pocit že šetříte kde se dá, vaše kasička je prázdná a na letní dovolenou to letos opět nevypadá. Proto vás tu nebudeme zahlcovat ohranými tipy jak ušetřit, ale podíváme se na ty méně známé, ale zato stokrát efektivnější.

Přinášíme vám opravdu účinné tipy, jak a kde šetřit peníze tak, aby šetření neovlivnilo váš životní standard.

 1. Spořte si

Není nic horšího, nežli si ponechat všechny peníze pouze na jednom účtu. Částka, která vám přistane na účtu po výplatě se tak mnohem rychleji rozkutálí, a to často vinou radostné euforie. Snadno pak podlehnete nákupnímu šílenství.

Proto uhraďte vše nutné, na účtu si nechte drobnou rezervu na standardní výdaje, a zbytek hned posílejte na spořicí účet. Úroky na spořicích účtech sice nedosahují závratných hodnot, ale stále jsou vyšší než na běžném účtu.

Hlavní smysl poslání peněz na spořicí účet je však ještě zcela jiný. Když totiž nebudete mít peníze tzv. na očích, nebudete tolik utrácet. Budou ukryté na spořicím účtu, do kterého se vám nebude chtít sahat.

Spořicí účty již bývají běžně zdarma k osobním účtům, stačí se poptat u několika bank a věříme, že rozhodně najdete ten pravý.

 1. Kreditní karta

Kreditní karta je v tomto případě dobrý sluha, ale špatný pán. Nabídne vám velké množství slev, výhod a bonusů, a někde můžete dokonce získat procento z nákupu zpět. V tom případě však musíte vybrat vhodnou banku, která vám takovou kreditku sjedná. Vždy se zajímejte, s jakými obchodníky má banka smlouvu a jaké výhody vám kreditka tedy přinese.

Kreditka vám může také bezúročně zajistit celkem velkou finanční částku, ušetříte tak za drahé půjčky, kontokorent a další zpoplatněné úvěry s vysokými úroky. Ale to pouze v případě, vrátíte-li vypůjčené peníze v určité lhůtě. Ta bývá obvykle 30 dnů až 6 týdnů.

Pokud se vám však nepodaří peníze vrátit ve sjednané době, naskakují vysoké úroky a penále. A to už se nevyplatí. Promyslete si proto, jak moc jste zodpovědní, a zda-li by vás kreditka nehnala spíše do záhuby.

 1. Bankovní účet zdarma

Máte stále ještě zpoplatněný bankovní účet? A víte, že to jde i jinak? V dnešní době se banky předhánějí v tom, jaké výhody nabídnou klientům – a účet zdarma bez zbytečných poplatků je na seznamu nejžádanějších výhod. Stačí se porozhlédnout na internetu a pročíst si srovnávače poplatků jednotlivých bank. Věříme, že najdete takový osobní účet, který vám ušetří ročně až několik tisíc korun.

 1. Neunáhlujte se

Stojíte v obchodě a právě se chystáte koupit něco, co vlastně vůbec nepotřebujete. Ale v danou chvíli se vám ta věc líbí, přesně víte, na co ji jistě jednou použijete, nebo si prostě chcete jenom udělat radost.

Zkuste následující dvě pravidla:

První je pravidlo 30 dnů, které ověří vaši trpělivost a odolnost. Danou věc si nekupujte a počkejte 30 dnů. Pak se sami zeptejte, zda ji vlastně potřebujete. Z 90 % je toto pravidlo funkční, do obchodu se vám již znovu chtít nebude, úplně zapomenete na to, proč jste si takovou „blbost“ vlastně chtěli koupit. A v tu chvíli máte ušetřenou určitou částku, kterou si můžete uložit do kasičky třeba na dovolenou.

Druhým trikem jak ušetřit je pravidlo 10 vteřin. Toto pravidlo již není natolik účinné a vyžaduje opravdovou upřímnost sám k sobě. Než si vybranou věc koupíte, zastavte se na 10 vteřin a zeptejte se sami sebe, zda ji opravdu potřebujete. Pokud si nejste jistí, vraťte ji zpět a obchod co nejdříve opusťte.

 1. Nákupní seznam

Na nákupy byste neměli chodit bez nákupního seznamu. Díky tomu na nic nezapomenete a navíc si celý nákup striktně naplánujete. Nestane se tak, že byste koupili něco, co nepotřebujete a z obchodu odcházeli o několik tisíc lehčí.

Nákupní seznam sestavte opravdu pečlivě. Pokuste se však nejdřív najíst, protože jak budete plánovat nákup věcí hladoví, jistě bude seznam obohacen o zbytečné a nezdravé věci. Stejně tak nechoďte ani do obchodu s kručícím žaludkem.

Jak ušetřit peníze

 

 1. Porovnávejte ceny

Plánujete-li koupi nového elektrospotřebiče, sjednání pojištění či hypotéky, vždy si o daném produktu nebo službě nejdříve zjistěte dostatek informací. Určitě také využijte internetové porovnávače cen, podle kterých můžete vybrat to nejvýhodnější řešení a ušetřit tak až několik tisíc korun. Nahlédněte například do internetového srovnávače cen Heureka.cz, Zbozi.cz nebo Srovname.cz a mnoho dalších.

 1. Využívejte zaměstnanecké benefity

Spousta lidí pohrdá nad zaměstnaneckými benefity a považuje je pouze za lákadlo pro nové zaměstnance. Ale není to tak zcela pravda. Některé firmy nabízejí svým zaměstnancům celkem zajímavé výhody, které se mohou ročně nasčítat až do částky jednoho celého platu.

Ať už zaměstnavatel podporuje sportovní aktivity, proplácí plavání, posilovnu či saunu, nebo nabízí poukázky do vybraných obchodů, určitě tyto výhody neváhejte využít. Můžete tak ušetřit nemalé peníze a třeba udělat něco pro své zdraví.

Zamiřte na personální oddělení a zjistěte si, co vaše firma nabízí za benefity a jak je získat.

 1. Nakupujte na trzích a přímo od pěstitelů

Tato rada je vhodná spíš pro jarní a letní období, kdy se to v každém městě pravidelně hemží různými farmářskými trhy, pěstitelskými výstavami a burzami. Snažte se proto tyto akce využít a nakupujte potraviny (zejména ovoce, zeleninu a farmářské výrobky), přímo od pěstitelů či farmářů. Nejen, že je podpoříte a oceníte tak jejich poctivou práci, ale hlavně nakoupíte čerstvé potraviny za rozumnou cenu, bez přirážky maloobchodních či velkoobchodních řetězců.

 1. Vařte si doma

Pomineme-li nákup potravin, samotný čas strávený u plotny a následnou horu nádobí, vaření je rozhodně levnější, než pravidelné návštěvy restaurací. Z nákupu za 1 000 korun hravě zvládnete uvařit minimálně 5 různých jídel pro dva dospělé. Tato stejná částka vám však vystačí na pouhé dvě návštěvy restaurace.

Zkuste si jeden měsíc počítat svou útratu v restauracích a kavárnách, a další měsíc tyto návštěvy omezit na nutné minimum. Věřte, že takto můžete ušetřit i několik tisíc korun měsíčně.

 1. Odměňujte se

A na závěr toho všeho šetření se nezapomeňte odměňovat a uvědomte si, na co vlastně šetříte. Podaří-li se vám za určité období ušetřit nějakou tu korunku, kupte si něco malého, co vám udělá radost a čím se odměníte za ty měsíce odříkání.

Jak ušetřit peníze

Další tipy, jak ušetřit

Mezi další tipy jak ušetřit rozhodně patří běžná opatření v domácnosti. Jaká to jsou?

Rozdělujte si příjmy a výdaje

Na začátku každého měsíce si vytvořte rodinný rozpočet, do kterého zahrnete veškeré příjmy v domácnosti a následně je rozdělíte na části do výdajů. Vždy si nechte určitou částku „bokem“ do kasičky. Zpočátku se může jednat o 500 korun, které si odložíte. Po čase se naučíte lépe šetřit a podaří se vám odkládat i několik tisíc.

Naplánujete-li si důkladně všechny výdaje, nemůže se stát, že do výplaty budete mít hluboko do kapsy. Musíte se však svého plánu držet a neunáhlit se v nějaké neplánované koupi.

Zhasínejte a regulujte topení

Tato rada zní opravdu jako klišé, ale bude na ní něco pravdy. Zhasínejte proto v místnostech, ve kterých právě nejste a naučte se regulovat topení. To neznamená, že musíte mít doma zimu, právě naopak. Udržujte normální teplotu a vyhýbejte se i přetápění místností.

Pořiďte si kvalitní regulaci i termostaty a sami si nastavujte teplotu v jednotlivých místnostech. Opět tak ušetříte až několik tisíc korun ročně.

Změňte operátora

Pokud stále platíte předražené volání a datové služby, najděte si takového operátora, který vám nabídne levnější tarif. Můžete tak ušetřit až několik stovek měsíčně. Pokud nechcete složitě odstupovat od stávajícího operátora, zkuste mu pouze pohrozit svým odchodem, přičemž reakcí  pravděpodobně bude nabídka výhodnějšího volání.

Plaťte hotově

Každý z nás se už určitě někdy rozšoupnul v obchodě víc, než měl v plánu a to právě kvůli kreditní kartě. V tu chvíli vás to nemrzí, ale když se doma podíváte na bankovní účet, můžete se hodně divit. Zkuste si někdy vybrat hotovost a platební kartu zapomenout doma. Uvidíte, že utratíte pouze takovou částku, kterou si sami určíte, a kterou máte k dispozici v peněžence.

Perte úsporně

Výrazně ušetřit můžete také během praní. Pračku spouštějte až ve chvíli, když je dostatečně naplněná. K šetření vám pomohou také šetrné prací programy s nízkými teplotami a otáčkami. Naopak u pracích prášků se nevyplatí šetřit. Vyberte takový, který dokonale vypere vaše prádlo, a to díky tomu vydrží dlouho čisté.

Pravidelně servisujte auto

Pravidelná kontrola technického stavu vašeho vozidla vám může ušetřit až desetitisíce. Předcházíte tak totiž vážnějším poruchám a podchytíte-li je včas, jejich oprava může stát mnohem méně, než když auto dojezdí nadobro.

Také pravidelná péče o auto vám ušetří významnou částku. Kontrolujte svíčky, filtry, udržujte správný tlak v pneumatikách. To vše má významný podíl na spotřebě pohonných hmot. Snažte se také nevozit v autě zbytečnosti, které se také podepisují na hmotnosti auta a následné spotřebě.

Dbejte na bezpečnou jízdu bez zbytečně prudkých rozjezdů a náhlého brždění. I zde ušetříte až stovky korun měsíčně, obzvlášť, jezdíte-li každý den.

Jak ušetřit peníze

Jak šetřit s dětmi

Děti byste měli od mala vést k šetrnosti a rozvážnosti. A to nejen z finančních, ale také z ekologických a morálních důvodů. Přinášíme vám několik tipů na běžné šetření v domácnosti, které hravě zvládnou i děti.

Naučte je zhasínat

Připomínejte jim, aby za sebou zhasínaly a nenechávaly tak zbytečně svítit v místnostech, ve kterých nejsou. Pokuste se jim vysvětlit, že za ušetřené peníze jim můžete koupit vytouženou hračku. Uvidíte, že nakonec budete doma potmě úplně.

Sprchování je zábava

Stejně tak jako dospělí si zbytečně nenapouští plnou vanu, i děti veďte od raného věku ke sprchování. Dejte jim do sprchového koutu pár hraček a uvidíte, že nakonec rádi vanu oželí. Tu jim pak dopřejte výjimečně za odměnu.

Naučte je chodit do knihovny

Malé čtenáře posílejte do knihovny a vysvětlete jim, že díky tomu budou mít každý měsíc jinou knížku.

Nerozmazlujte je cukrovinkami

Všechny děti mají rády sladké a i my moc dobře víme, že jim ho nemůžeme úplně odpírat. Nenechte však děti fixovat se na sladkosti každý den. Naučte je jíst sladké ovoce, jogurty a přesnídávky. Cukrovinky pak kupujte výjimečně.

Čištění zubů

Když si celá rodina čistíte zuby, zastavujte vodu nebo používejte kelímek.

Šetření s mírou

Šetřit je možné i na dalších položkách, ale na druhou stranu je nutné si uvědomit, že žijeme pouze jednou a život zde si máme hlavně užít. Proto si zvolte takové šetření, které se vám stane přirozené a nebude vás omezovat v každodenním životě. Ušetřené peníze stejně musíte jednou utratit a je zbytečné se stresovat kvůli každé neušetřené koruně. Zdraví také něco stojí a je absolutním základem, tak pozor na to.

Rate this post

10 komentářů k 10 tipů jak šetřit peníze

 1. Tohle je docela užitečná stranka a dost i ušetrí, je tam spousty rad jak usetrit treba v na odberu el.proudu.. https://www.skrblik.cz/

 2. U mě udělaly obrovský rozdíl akční letáky. Sleduju je pravidelně na https://www.letakomat.cz/ a už jsem se podle nich naučil nakupovat, a tak se mi podaří každý měsíc ušetřit i několik stovek. 🙂

 3. Provoz auta je rozhodně obrovský výdaj. zde doporučuji přestavbu LPG: https://www.levnelpg.cz/systemy-lpg/ a hned máme poloviční úsporu. Investice se nám vrátila do půl roku, ideální.

 4. Tak pokud chcete například výrazně ušetřit na vaší letní dovolené, tak se nechte pojistit. Protože vloni jsem musel kvůli svému hloupému zranění nohy platit nehorázné sumy a trošku to zabolelo i peněženku. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit například služby https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni 😉

 5. Parádní tipy. To se určitě hodí. My se teď doma také snažíme šetřit jak jen to jde. Nedávno se nám totiž narodil náš malý a s ním je náš rodinný rozpočet ještě napjatější. Je ale pravda, že i na potřebách pro mimčo se dá nějaká ta koruna ušetřit. Já například hodně šetřím na plenách. Nekupuji totiž jednorázové, ale látkové pleny. Ty jsou z finančního hlediska mnohem výhodnější. Mimo to ale mají celou řadu jiných výhod. Pokud by to někoho zajímalo, tak tady https://latkovepleny.cz/ je skvělá stránka, která je právě látkovým plenám věnovaná.

 6. Ahoj. Měl bych takový dotaz. Právě teď u sebe doma řeším vytápění a jak na něm ušetřit. No a na jednom webu jsem narazil na tepelná čerpadla země-voda. Prý se díky nim dá na vytápění dost razantně ušetřit. Zajímalo by mě, jestli s tím má někdo osobní zkušenost a jak velké pak takové úspory mohou být? Předem díky za odpověď. 🙂

 7. Také bych předal jednu radu, jak ušetřit peníze. A to ušetříte opravdu hodně, klidně i pár milionů. Moje rada totiž je, nepouštět se do žádné rekonstrukce bytu Praha, protože to stojí hodně peněz. Né, samozřejmě si dělám pouze srandu. Sám si můj domov prošel rekonstrukcí a byla to nejlepší investice, co jsem mohl udělat. Akorát mé peněžence se to ze začátku moc nelíbilo, ale s tou jsem se poté taky usmířil.

 8. S manželem jsme nedávno řešili, jak nejlépe zateplit náš dům. Proto nám náš kamarád, který má stavební firmu řekl, co nabízí termoaktivní stěrka. A tak jsme se rozhodli pro její aplikaci do celého našeho domu, abychom ho celý zateplili a zamezili možným únikům tepla. Po tom jsme si naplánovali ještě topení do podlahy, aby se mohlo nainstalovat tepelné čerpadlo, čímž ušetříme za vytápění.

 9. Moc hezky sepsané kroky, jak ušetřit nějaké rodinné finance. Já jsem se naučila chodit nakupovat podle slevových akcí v marketech, kde se dá ušetřit hodně peněz za měsíc. Nedávno mi kamarádka poradila slevové kupóny, se kterými se mi již podařilo ušetřit na novém oblečení několik stokorun. Umožňují mi koupit si kvalitní produkty, které by jinak byly mimo moje finanční možnosti.

 10. Ono těch možností jak šetřit je samozřejmě hromada. Já vždycky všem říkám, že nejlepší je nekupovat kraviny a když už, tak je zkoušet shánět levně. 🙂 Co třeba bazar? Přijde mi, že spousta lidí na tuhle možnost už zapomnělo. Na bazarech se přitom dá sehnat spoustu věcí levně. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *