Černý kašel a těhotenství: jak ochránit sebe i miminko?

Černý kašel a těhotenství: jak ochránit sebe i miminko?

Přes 1600 lidí si od lékaře vyslechlo v letošním roce diagnózu černý kašel. Případů je tak více než za poslední čtyři roky dohromady a počet nemocných stále prudce stoupá. Nejohroženější jsou čerstvě narozené děti, které zatím nejsou očkované a nemají vyvinutý kašlací reflex. Černý kašel u nich může způsobit závažný zápal plic, který může skončit i smrtí. Nakazit se je přitom velmi jednoduché, černý kašel je vysoce infekční a šíří se kapénkami. 

Jak se proti černému kašli chránit v těhotenství? 

Nejlepším způsobem, jak zabránit fatálním následkům, které černý kašel může mít, je očkování. V České republice je dostupná kombinovaná vakcína, která dokáže před těžkým průběhem onemocnění spolehlivě chránit. Její účinnost ale s postupem let slábne a u dospělých už nemusí být ochrana dostatečná. Vakcínu navíc není možné aplikovat novorozencům, očkování probíhá až ve třetím měsíci života a jeho účinky se rozvíjí až kolem půl roku věku dítěte. Do té doby je miminko nechráněné. „Právě z toho důvodu doporučuji ženám, které se o početí teprve snaží, aby se nechaly očkovat. Černý kašel v těhotenství není nic příjemného. Pokud by žena onemocněla těsně před porodem nebo po něm, můžete navíc vážně ohrozit své dítě,“ vysvětluje MUDr. Martin Hrehorčák, Ph.D., gynekolog a IVF specialista Clayo Clinic.

V případě, že už žena těhotná je, doporučuje lékař jako nejúčinnější očkování ve třetím trimestru těhotenství, konkrétně mezi dvacátým osmým a třicátým šestým týdnem. „Protilátky přenesené krví pak chrání dítě v prvních dvou až třech měsících života, než mu pediatr aplikuje vakcínu. Jsou také součástí produkovaného mateřského mléka, takže je dítě chráněné i díky kojení,“ dodává Martin Hrehorčák.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *