Dárky balte originálně, bez stresu a nezapomeňte ani na životní prostředí!

Dárky balte originálně, bez stresu a nezapomeňte ani na životní prostředí!

Vánoce jsou za dveřmi a k nim neodmyslitelně patří i strasti s balením vánočních dárků. Necháváte balení dárků vždy až na poslední chvíli a dárky balíte až na Štědrý den ráno? Zkuste to změnit, užijte si Vánoce naplno a dárky budete mít šanci zabalit originálně, a navíc s ohledem na životní prostředí. Přinášíme několik tipů, jak na to!

Nezabalený dárek ztrácí své kouzlo. Krása dárků spočívá v samotném nadšení, které se hezkým obalem umocňuje, i když obdarovaný tuší, co se v něm ukrývá,” říká Gabriela Fabianová ze společnosti RAJA. „Psychologie obalů je dnes velmi důležitá a na první pohled nevzhledný dárek dokáže celý zážitek zkazit,” dodává Fabianová.

Začněte včas!

Určitě nenechávejte balení dárků na poslední chvíli. Pokud na balení jednoho dárku máte jen několik minut, je jasné, že se nepovede podle vašich představ a na nepovedené pokusy vyplýtváte zbytečně více papíru, než je třeba.

Zkuste jiný přístup a dárek zabalte hned, jak si ho donesete domů. To vám dá více prostoru k originalitě a pečlivosti. Nápadům se meze nekladou, ale chybu určitě neuděláte, když vsadíte na přírodní papír, který můžete originálně polepit, nebo jednoduše ozdobit větvičkou chvojí nebo jmelí. Dárek navíc můžete doplnit o ručně vyrobenou personalizovanou jmenovku.

Hrajte si a recyklujte!

I přestože si nezabalený dárek nedokážeme představit, měli bychom myslet i na životní prostředí. Balicí papír většinou žije „jepičím životem” a pestrobarevné role skončí ještě večer v koši.

 I ekologicky zabalené dárky mohou vypadat krásně a originálně, stačí zapojit trochu představivosti! Nejlepší je samozřejmě sáhnout, po materiálech, které už doma máte a hledáte pro ně další využití. Zrecyklovat můžete například staré dárkové nebo papírové nákupní tašky! Ozdobit je můžete například pomocí ústřižků balicích papírů, do kterých už nic nezabalíte, a je škoda je vyhodit.

 Tip!

I balicí papír a dárkové tašky mohou být eko! Stačí si dát při nákupu pozor. „Nejlepší je samozřejmě zvolit standardní ekologický hnědý papíru, který je 100% recyklovatelný. Vždy je dobré se podívat, zda mají papíry FSC certifikaci, která zaručuje, že je papír vyroben ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů,” radí Gabriela Fabianová ze společnosti RAJA, která se specializuje na obaly.

Obal jako součást dárku? Proč ne!

Velmi zajímavá je japonská technika furoshiki, tedy balení dárků do čtvercového kusu látky. Vhodný je v podstatě jakýkoliv čtvercový kus textilie – ubrousku, hezkého šátku nebo třeba plátěné tašky! Tento způsob je jednoduchý a úhledně zabalíte i neforemné dárky. Obdarovaný navíc dostane hned dva dárky v jednom! 

Pokud nepatříte mezi tvořivé tipy, zkuste jako alternativu balicího papíru zvolit hezkou krabičku, která následně může posloužit jako skrýš na drobnosti nebo šperkovnice.

 

Potěšte své blízké i na dálku

Dnešní doba změnila podobu Vánoc a bohužel příliš nenahrává velkým návštěvám v široké rodině. To ale neznamená, že je nemůžete obdarovat i na dálku. Domluvte si večerní video hovor a rozbalte si dárky společně. Při odesílání mějte na paměti, že dárek musíte zabalit tak, aby se v něm nic nepoškodilo. Myslete ale i na estetickou stránku!

 

 „Při odesílání zejména křehkých dárků je potřeba, aby byla například sklenice pečlivě obalená a zajištěná tak, aby se v krabici nehýbala,” radí Gabriela Fabianová. „V dárkovém balení je nejlepší vsadit na hedvábný papír, nebo takzvaný sizzlepak, který vypadá hezky a zároveň skvěle tlumí nárazy,” dodává.

 

Tip!

Někdy je lepší dárek objednat a nechat ho odeslat přímo obdarovanému. E-shopy si dávají s obaly čím dál více záležet a vám odpadne starost navíc.

 

 

5/5 - (1 vote)

2 komentářů k Dárky balte originálně, bez stresu a nezapomeňte ani na životní prostředí!

  1. Já Vánoce a vánoční výzdobu miluji, takže jakmile je první adventní neděle vyndáme s dětmi stromeček, který zdobíme starožitnými ozdobami. Moje babička je sbírala celý svůj život, jelikož byla z kraje, kde se vyráběly, měla k nim velice blízko. Proto máme na stromečku ještě ozdoby vyrobené z korálků, které jsou navlečené na jemné niti.

  2. Ono hodně záleží, co se balí a jak. Myslím si, že třeba peněženka pánská vůbec nepotřebuje balicí papír a že stačí jenom mašle a nějaká jmenovka, když už to musí být. Ono my třeba doma jmenovky vůbec nepoužíváme, protože víme, co si kdo dává. Ale to pak už na každém, jak to doma má samozřejmě. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *