Jak investovat do nemovitostí

Jak investovat do nemovitostí

Uvažujete o investování, ale nemáte žádné zkušenosti a hlavně nevíte do čeho investovat? V tomto článku se dozvíte vše potřebné. Investice do nemovitostí je považována za nejbezpečnější a nejvýhodnější způsob, jak zhodnotit své finanční prostředky. V dnešní době je čím dál tím populárnější. Jak tedy postupovat, abyste se mohli těšit z výnosu?

Investice, investujte do nemovitostí, finance

Proč investice do nemovitostí?

V prvé řadě je důležité si uvědomit, proč chceme investovat a co je naším cílem. Existují dva základní typy investování. První je investice do vlastního bydlení za účelem zajištění zázemí a jistoty do budoucna. Jedná se o investici pozvolnou, ve které se nesoustředíme na zisk. Nemovitost tak může sloužit v nečekaných případech jako zdroj financí.

Druhý typ je investice za účelem zisku. V tomto případě máte před sebou běh na dlouhou trať, ale není se čeho obávat. Překonáte – li počáteční překážky, můžete se brzy těšit sklízení ovoce. V tomto článku se zaměříme na oba typy investování.

Jak postupovat?

Jste si jistí, že chcete, aby vám nemovitost vydělávala. Proto je potřeba se poohlédnout po té správné. Zaměřte se nejprve na vyhledávání informací. Najděte si články, vzdělávejte se, navštivte kurz o investování. Jedině tak získáte přehled a hlavně také nadhled. Vyberte si oblast, ve které budete hledat nemovitost a zajímejte se o územní plán, chystané stavby a změny. Průběžně sledujte trh na realitních portálech. Další zajímavou možností, kterou málokdo zatím zná, je koupit si podíl v investici, jak to nabízí služba Rentiero.

Kde hledat nemovitost?

V realitním trhu se již trochu vyznáte, máte dostatek informací a získali jste nějaké zkušenosti. Teď je na řadě začít hledat. Nejprve se soustřeďte na lokalitu.

Lokalita

Při výběru vhodné nemovitosti je nejdůležitější zvolit správnou lokalitu. Místo, kde je dům či byt umístěn, hraje hlavní roli. Zaměřte se proto na kvalitní oblast. Jak ji ale poznáte? Rozhodně se nejedná o zastaralé panelákové výstavby. Pěkné místo je vysázené zelení, má propracovanou infrastrukturu a o parkovací místa se tam nemusíte prát. Poblíž byste měli mít k dispozici služby, které člověk potřebuje k běžnému životu. Lidé se určitě dívají, jak daleko by měli obchod s potravinami, autobusovou zastávku či vlak nebo větší obchodní centrum, kde seženou vše potřebné.

Také je zajímá, zda se poblíž nachází nějaká kavárna či restaurace. Naopak je odradí, je – li blízko nemovitosti bar či hospoda, kde to žije ve dne v noci. Další vítané služby jsou kadeřnictví, kosmetika, bazén či sportovní centrum. Většina lidí ocení zeleň, ale pozor, ne pouze trávník. Rádi si zajdou do parku, kde posedí na lavičce a odpočinou si od každodenního stresu. Proto se při výběru nemovitosti ujistěte, že je v okolí pěkný park či les.

Hledejte na dražbách

Teď už jen najít byt, který bude mít krásné umístění, ale zároveň za něj neutratíte jmění. Kde ale takový hledat? Řešením jsou realitní dražby. Většinou se jedná o nemovitosti, které byly zabaveny exekucí a draží se pod cenou. Můžete díky tomu ulovit pěkný byt za přijatelnou cenu.

Kde takovou dražbu najít?

Najdete je na internetu, hledejte na webových stránkách exekučních společností. Česká daňová správa také zveřejňuje aktuální dražby nemovitostí. Hlavně nic neuspěchejte a dejte si na čas. Informujte se a pečlivě vybírejte, dokud nenaleznete vhodnou nabídku. Klidně navštivte desítky bytů či domů.

Soustřeďte se na cenu

Investujte do menšího bytu. Pořídíte jej za nižší kupní cenu, ale ve formě nájmů se vám to vrátí. Spočítejte si poměr pořizovací ceny a příjmů z pronájmu. Nezapomeňte samozřejmě odečíst výdaje na opravy, údržbu a pojištění. Menší byty jsou navíc menším riskem při investování, lépe se totiž pronajímají i prodávají.

Budoucnost je ve vašich rukách

Díky ziskům z pronájmu můžete pohodlně platit hypotéku. V postproduktivním věku pak bude vaše nemovitost fungovat stejně, jako naspořené peníze. Můžete tak investování považovat za alternativu penzijního či životního pojištění.

investice, jak investovat do nemovitosti, peníze

Jak investovat do vlastního bydlení?

Investice do vlastního bydlení se vyplatí pouze v případě, je – li splátka hypotéky nižší, než placení nájmu. Mnoho lidí dnes využívá možnost koupě vlastního bytu, jelikož platit za pronájem, který nikdy nebude jejich, je finančně nevýhodné. V případě koupě domu však musíte počítat s vysokými náklady na jeho údržbu. Spočítejte si proto, zda se splácení hypotéky vyplatí.

Fondy nemovitostí

Další možností, jak investovat, jsou fondy nemovitostí. Přinášejí alternativu ke klasické investici. Rozdíl je v tom, že vložení peněz do vlastní nemovitosti je velkým krokem. Avšak investovat do podílového fondu lze již od 500,- Kč.

Princip fondů

Jak fungují podílové fondy? Jednoduše platíte správci fondu peníze a ten je zhodnocuje. Za zhodnocení peněz musíte zaplatit poplatky. Ty se pohybují od 1,5 % – 2 % ročně za správu a 3 % – 5 % z investované částky za vstup do fondu.

Investice v Praze

V případě našeho hlavního města se ceny pohybují vysoko a to kvůli politice města. Ceny jsou zde několikrát násobeny průměrnými platy. Dále se očekává příliv nových obyvatel, tudíž další růst cen. Pro investory je však tato situace výhodná a smysluplná. Budou dokonale připraveni na zvýšení nájemného, které se opět stane standardem.

Negativa

Investování do nemovitostí má i svá negativa. Ačkoliv se jedná o bezpečné a výhodné zhodnocení peněz, jsou zde i ta proti. Nejprve jsou to nájemci, kteří vám mohou zkomplikovat život. Zaměřte se proto hlavně na jejich výběr. Není nic horšího, než nájemce, který neplatí. Nespoléhejte se na zákony, ty jsou leckdy na tyto trable krátké. Boj s neplatiči se tak může táhnout i několik měsíců a mezi tím musíte stále platit hypotéku.

S nemovitostí máte starosti. Jako majitel musíte řešit opravy, vyúčtování a chodit na schůze. Navíc, má – li nájemník nějaký problém, musíte jej vyřešit.

Pokud uvažujete o investování, věřte že vás čeká dlouhá a náročná cesta. Rozhodnete – li se však investovat do nemovitostí, neprohloupíte. Pokud budete dbát na výše stanovené body, stanete se dobrým investorem a dočkáte se zisků.

 

 

3 komentářů k Jak investovat do nemovitostí

  1. My jsme uzavřeli hypotéku vloni. Motivovalo mě to k tomu, abych si konečně našel lépe placenou práci. V té, ve které jsem byl, jsem s penězi nebyl spokojený. Velká nabídka práce byla , kde jsem si taky vybral.

  2. Myslím si, že skvělé rady a tipy. Investovat do nemovitostí určitě není jen tak. Myslím si, že než se člověk rozhodne do nějaké nemovitosti investovat, tak je určitě dobré mít o této problematice něco nastudováno. Mně v tomto ohledu například dost pomohl tento web: https://investitura.cz/ Tam se dá najít spousta užitečných informací ohledně investic.

  3. Naprosto souhlasím s Janem. Investování není jen tak a určitě je dobré mít prvně něco nastudováno, než se člověk rozhodne své peníze jakýmkoliv způsobem investovat. Já za sebe zase můžu doporučit tento web: https://www.investice.cz/ Tam mají taktéž spoustu užitečných informací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *